Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie światło do domu wybrać?

 2023-10-06 

Jeszcze kilka lat temu urządzając mieszkanie niewiele uwagi przywiązywaliśmy do rodzaju światła – miało być po prostu ciemniej lub jaśniej. To podejście zmieniło się wraz z pojawieniem się bardziej nowoczesnego oświetlenia i większą wiedzą dotyczącą tego, jaki ma ono wpływ na nasze życie. Dobór odpowiedniego światła to nie tylko kwestia aranżacji wnętrza, ale też zdrowia i samopoczucia domowników. Jakie światło do domu wybrać i dlaczego właśnie takie?

Rodzaje barw światła

Barwa świtała powinna być dopasowana do rodzaju i przeznaczenia każdego pomieszczenia. Inne oświetlenie sprawdzi się w biurze, a inne w sypialni czy salonie. Wskaźnik temperatury światła podawany jest w Kelwinach (K) – im wyższa wartość, tym zimniejsze światło (białe).


Standardowo wyróżnia się trzy barwy: ciepłą, neutralną i zimną. Pierwsza z nich ma temperaturę barwną poniżej 3500 K, druga 4000-4500 K, ostatnia – powyżej 5500 K. Najcieplejsze światło (2000 K) uwalnia świeca, wschodzące słońce to temperatura 3500 K a światło dzienne ma wartość 6500 K. Każda z barw ma swoje właściwości, zastosowanie oraz wpływ np. na nasze samopoczucie.

Właściwości barw światła

Zanim zdecydujesz jakie światło do domu wybrać, warto wiedzieć coś więcej o właściwościach konkretnych barw.

  • Światło ciepłe – pomaga nam się odprężyć i zrelaksować, wprowadza nastrój intymności oraz komfortu. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których chcemy odpocząć i poczuć się przytulnie.
  • Światło neutralne – łączy to, co najlepsze w ciepłej i zimnej barwie. Pobudza i ożywia, ale w stonowany sposób, pozwalając zachować poczucie komfortu. Co więcej, nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne np. w wielofunkcyjnych pomieszczeniach.
  • Światło zimne – z jednej strony sprzyja koncentracji, z drugiej pobudza do działania i zwiększa naszą produktywność. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których np. pracujemy. Światło tego typu pomaga nam się skupić i zwalczyć senność.

Wybierając barwę światła do naszego domu warto wziąć pod uwagę właściwości konkretnego rodzaju oraz to, jak wpływa on na nasz organizm. Co więcej, każdy typ dodatkowo spełnia konkretne funkcje aranżacyjne, nadając pomieszczeniom konkretnego charakteru.

Jakie światło w łazience?

Szukając odpowiedniego oświetlenia warto pamiętać, że mieszkania zazwyczaj oświetlamy ciepłym światłem, które sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne i możemy w nim odpocząć. Jednak są pomieszczenia, w których lepszym rozwiązaniem są lampy o chłodniejszej barwie.


Jeśli zastanawiasz się jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza, to zdecydowanie polecamy neutralną lub zimną, rozmieszczoną punktowo. Chociaż ciepłe światło pozwoli się nam zrelaksować w wannie, to zdecydowanie gorzej sprawdzi się podczas golenia czy robienia precyzyjnego makijażu. Neutralna barwa nie zmienia kolorów i pozwoli nam zobaczyć siebie w naturalnym świetle. Dużą zaletą współczesnych aranżacji wnętrz jest stosowanie kilku źródeł światła. I takie rozwiązanie sprawdza się właśnie w łazience. Rozmieszczenie kilku punktów o lekko zimnej barwie w okolicy luster to jedno z najlepszych rozwiązań.

Idealnie oświetlona kuchnia

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w których można łączyć różne barwy światła. Nad blatem kuchennym czy pod szafkami warto umieścić zimne światło punktowe lub neutralne, które ułatwi nam bezpieczne przygotowanie posiłków. Tam, gdzie je spożywamy, lepiej zainstalować żarówki o ciepłej, przyjaznej barwie zachęcającej do wspólnego jedzenia i miłego spędzania czasu.

Jaka barwa światła do salonu i sypialni?

W tych pomieszczeniach ciepłe światło powinno być podstawą, chyba, że zależy nam na nowoczesnym i zimnym wystroju. Żółte oświetlenie zwiększa poczucie komfortu i pozwala się odprężyć. Co więcej, pobudza wydzielanie melatoniny ułatwiając zasypianie. Dlatego też tak dobrze sprawdza się w sypialni i tych pomieszczeniach, w których chcemy po prostu odpocząć i miło spędzić czas.

Jeśli lubimy nowoczesne, minimalistyczne aranżacje i wnętrza utrzymane w surowym, zimnym klimacie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie neutralnego lub zimnego światła. Będzie ono doskonale współgrać z betonowymi płytami, szarymi czy czarnymi ścianami lub ascetyczną bielą. Możemy też wykorzystać światła o różnej barwie, zmieniając je w zależności od potrzeb.

Jaka barwa dla pracujących?

Jeśli zastanawiasz się jakie światło do domu, w którym jest biuro lub uczące się dzieci, to żarówki o neutralnej lub chłodnej barwie będą najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze taka tonacja pobudza i pomaga się skoncentrować. Po drugie jest mniej szkodliwa dla naszych oczu, po trzecie uwypukla szczegóły, ułatwia pracę przy komputerze czy czytanie książek i dobrze odwzorowuje kolory. Jeśli marzy Ci się domowa biblioteka z przytulnym fotelem i ciepłym światłem, to nie zapomnij o lampce do czytania z żarówką w chłodniejszej tonacji.

Światło a nasze zdrowie

Wybierając oświetlenie do domu warto brać pod uwagę także to, jak wpłynie ono na nasze samopoczucie i zdrowie. Trudniej będzie nam zasnąć w sypialni z chłodnym światłem lub pracować w biurze, w którym będzie królować ciepła tonacja. Złe dobranie źródła oraz rodzaju oświetlenia do funkcji jakie ma spełniać konkretna przestrzeń może powodować wytwarzanie przez nasz organizm więcej hormonu stresu czy serotoniny powodującej uczucie senności.


Planując oświetlenie w domu warto pamiętać o możliwościach, jakie mamy. Stosowanie światła punktowego, rozproszonego, dodanie oddzielnych kinkietów czy lamp podłogowych pozwala zaakcentować wybraną przestrzeń i nadać jej innego charakteru. Co więcej, możemy zainstalować żarówki z funkcją zmiany natężenia światła – jedna lampa będzie świecić kilkoma odcieniami np. białego światła lub zmiany koloru. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy i jaka jest wizja naszych czterech kątów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756