Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

[Nazwa strony]

 2023-06-15 

Znakomita pogoda sprawia, że w tym czasie na świeżym powietrzu spędzamy całe dnie. Lipiec w ogrodzie, to najczęściej bardzo upalny miesiąc. Prażące promienie Słońca sprawiają, że większość z nas myśli bardziej o wypoczynku, niż pracy. Rośliny należy przede wszystkim regularnie podlewać, najlepiej wcześnie rano, aby nie zaburzyć ich wzrostu. Susze w lipcu nie są rzadkością, dlatego zawczasu warto pamiętać o oszczędzaniu wody. Najlepiej wyposażyć się w duży zbiornik na deszczówkę, połączony z instalacją nawadniającą. W okresie opadowym można magazynować w nim wodę, która następnie zostanie wykorzystana do podlania roślin ozdobnych, użytkowych, czy trawnika. Przyjrzyjmy się, jakie jeszcze prace czekają nas w tym okresie.

Lipcowy warzywnik

W ogrodzie warzywnym w lipcu jest mnóstwo pracy. Regularne nawadnianie Twoich upraw, ma zapewnić obfitość plonów. Oprócz tego pamiętaj, aby obserwować warzywa i reagować na wszelkie oznaki wystąpienia chorób lub działania szkodników. Pomidory, aby były smaczne, potrzebują nawozów zawierających azot oraz potas. Usuwaj także pędy boczne, które wyrastają z liści. Lipiec w ogrodzie jest czasem zbioru ziół, np. oregano, mięty, czy tymianku. Pamiętaj, że zioła należy zebrać zanim zakwitną, ponieważ wtedy stracą aromat. W lipcu możesz zasiać rzodkiewkę, sałatę liściową, szpinak, czy koper. To również okres zbioru warzyw dyniowatych, np. cukinii, a także marchwi, pietruszki, pora czy selera i cebuli ze szczypiorem. W lipcu można także zebrać groch, fasolę szparagową, bób, czy wczesne odmiany kapusty. Pamiętaj także o regularnym odchwaszczaniu oraz spulchnianiu gleby na grządkach. Nie zapominaj o regularnym nawadnianiu roślin, także tych rosnących w donicach lub skrzyniach. Kwiaty uprawiane w pojemnikach nie są w stanie pobrać wody z gleby, więc łatwo można doprowadzić do ich zasuszenia.

Lipiec sadownika

Ze względu na zbiór licznych owoców, lipiec w ogrodzie to bardzo przyjemny czas. Plony w tym czasie mogą być bardzo obfite, zwłaszcza jeśli chodzi o owoce. Możesz zebrać truskawki, poziomki, morele oraz czereśnie czy wiśnie, maliny, porzeczki, borówki amerykańskie i agrest. Warto regularnie podlewać drzewka owocowe, aby zbiory były jak najbardziej obfite. Oprócz tego, obserwuj inne drzewka, które dopiero dojrzewają. Jeśli owoców jest bardzo dużo i gałęzie się pod nimi uginają, to należy je podeprzeć specjalnymi podporami, może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia drzew. Gdy już zakończysz zbiory, możesz wziąć się za pielęgnację roślin w Twoim sadzie. Należy usunąć stare 3 i 4-letnie krzaki truskawek, wyplewić chwasty, a także przyciąć liście sekatorem. Ziemię warto również nawieźć. Drzewka owocowe możesz przyciąć. W przypadku czereśni należy przede wszystkim prześwietlić konary, a w wypadku wiśni, usunąć stare gałęzie. Możesz także usunąć pędy malin, które zaowocowały i z których zebrałeś plon. Oprócz tego, przytnij nieowocujące pędy winorośli. Zwróć także uwagę na rośliny później owocujące, np. jabłonie, czy grusze. Jeśli jest taka konieczność i pojawiają się na nich oznaki chorób, to zastosuj odpowiedni oprysk.

Roboty koszące w naszej ofercie:

Dbamy o trawnik w lipcu

W środku sezonu powinniśmy przede wszystkim dbać o prawidłowy wzrost trawnika. Dlatego w lipcu należy pamiętać o regularnym podlewaniu. W okresie tym, jak w żadnym innym, często występują susze. Trawnik najlepiej podlewać rano przed największymi upałami i co 2-3 dni w zależności od ilości opadów. Jeśli nie masz takiej możliwości, może być podlewany wieczorem. Ewentualnie warto zainwestować w system zraszaczy, które będą samoczynnie uruchamiać się o określonej porze, np. wczesnym porankiem. Dzięki nim nie będziesz musiał pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika.


Trawę powinieneś kosić regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Pamiętaj, że częstsze przycinanie trawy o niewielką długość jest lepszym wyborem, niż jednorazowe cięcie na krótko. Zaleca się, aby nie skracać źdźbeł niżej niż w połowie, jednak najlepszy efekt daje przycinanie o maksymalnie jedną trzecią wysokości. Zwłaszcza latem, warto zdecydować się na nieco dłuższą trawę – do 7 cm wysokości. Dłuższy trawnik zatrzyma więcej wody w glebie, a co za tym idzie, nie będziesz musiał go tak często podlewać. Oczywiście w lipcu powinieneś unikać koszenia w pełnym Słońcu. Najlepszą porą jest wczesny poranek. Ewentualnie mogą to być późne popołudnie lub wieczór, gdy największy skwar już minie. Po koszeniu obficie podlej trawnik. Jeśli nie lubisz kosić trawnika lub nie masz na to czasu, a jednak marzy Ci się zadbana murawa, warto zdecydować się na robota koszącego. Wystarczy poświęcić chwilę na instalację sprzętu i jego zaprogramowanie, a później będzie on praktycznie samodzielnie dbał o stan trawnika.

Dbamy o oczko wodne

W przypadku oczka wodnego, lipiec w ogrodzie upływa przede wszystkim na pielęgnacji i konserwacji. Usuwaj resztki roślin, jak np. liście, czy przekwitłe kwiaty. Jeśli w oczku są ryby i dokarmiasz je to pamiętaj o tym, żeby usuwać niezjedzone resztki pożywienia. Oprócz tego, regularnie czyść filtry pompy wody, co zapobiegnie jej uszkodzeniu. Ze względu na to, że lipiec jest bardzo ciepłym miesiącem, pamiętaj o kontroli poziomu wody w sadzawce. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w zbiorniku wodnym znajdują się ryby. Oprócz tego, w przypadku oczek wodnych wyłożonych folią, to jej odsłonięta powierzchnia może się zniszczyć w wyniku działania promieni słonecznych.

Myjki ciśnieniowe w naszej ofercie:

Rośliny ozdobne w lipcu

Oczywiście w lipcu należy zadbać także o rośliny ozdobne. Przede wszystkim warto przyciąć byliny, które przekwitły, ponieważ niektóre z nich mogą powtórzyć kwitnienie. Wiele gatunków róż kwitnie przez cały sezon. Wysokie byliny należy palikować, ponieważ mogą one złamać się pod ciężarem swoich kwiatów. Rabaty kwiatowe należy regularnie odchwaszczać oraz uzupełniać warstwę ściółki. Hamuje ona parowanie wody, więc dzięki temu rośliny mogą być rzadziej podlewane. Jeśli planujesz urlop i nie będzie Cię przez dłuży czas w ogrodzie, warto zadbać o nawadnianie. Najlepiej sprawdzi się system automatycznego podlewania, w którym możesz ustawić w jakie dni i o jakiej porze rośliny mają być podlewane. Najlepsze modele mają możliwość sterowania telefonem. Dzięki temu, gdy jesteś poza domem, a w trakcie dnia mają wystąpić opady, możesz np. zdalnie wyłączyć nawadnianie lub też włączyć je gdy zajdzie taka potrzeba.

Lipcowy relaks w ogrodzie

Dla wielu osób lipiec w ogrodzie to najlepsza metoda na urlop. Zamiast dalekich wyjazdów, czas możesz spędzić na działce czy w najbliższym otoczeniu domu. Chwilę relaksu zapewnią Ci odpowiednie meble grodowe. W ofercie Media Expert znajdziesz leżaki i leżanki, które pozwolą przyjemnie zażywać kąpieli słonecznych. Dla osób pragnących ochłody w upalne dni, doskonałym wyborem będą baseny ogrodowe. Kompletne zestawy zawierają wszystkie niezbędne do instalacji elementy. Sam proces złożenia basenu nie trwa długo i posłuży Ci on przez kilka sezonów. Do wyboru jest wiele modeli przeznaczonych zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Wspólnie z bliskimi czas można spędzić np. na grillowaniu, nawet jeśli dysponujesz tylko balkonem. Dostępne są grille elektryczne, które doskonale sprawdzą się w takich warunkach. W ogrodzie można zaś korzystać z tradycyjnych grilli węglowych lub grilli gazowych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756