Diagnostyka komputerowa samochodu należy do najczęściej wykonywanych serwisów w nowych autach. Proces ten nie zajmuje wiele czasu i w żaden fizyczny sposób nie ingeruje w sam pojazd, co przekłada się na niższe koszty jego naprawy. Na czym polega diagnostyka, kiedy należy ją wykonać i ile kosztuje?
Diagnostyka komputerowa samochodu nie jest przeznaczona dla wszystkich samochodów poruszających się po naszych drogach. Nowsze modele aut wyposażone są w specjalistyczne gniazda, które umożliwiają przeprowadzenie skanowania niemal wszystkich układów i szybkie znalezienie usterki. Niestety, właściciele starszych samochodów pozbawionych takich gniazd wciąż muszą polegać na starej szkole mechaniki, czyli oględzinach fizycznych.
Diagnostyka to zbawienie nie tylko dla właścicieli pojazdów, ale także mechaników. Po podłączeniu do systemu diagnostycznego w aucie da się błyskawicznie zlokalizować usterkę. W ten sposób mechanik może ocenić, jakie prace naprawcze należy wykonać w kolejnym kroku. Eliminuje to całkowicie ingerencję fizyczną w strukturę auta, co z kolei znacznie obniża koszty naprawy.
Kiedy jednak procedura komputerowej diagnostyki jest wymagana? Za każdym razem, gdy zauważysz, że twój samochód nie działa poprawnie lub gdy na tablicy rozdzielczej pojawi się zapalona kontrolka. Wiele awarii na samym początku, tuż po pojawieniu się ich w aucie, jest w ogóle nieodczuwalnych.
Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób działa sam komputer pokładowy w samochodzie. Nowoczesne systemy wyposażone w sterownik ECU pozwalają na zapisywanie w czasie rzeczywistym wszystkich odstępstw od normy pracy silnika i pozostałych podzespołów. W całym układzie znajduje się wiele sterowników kompatybilnych z konkretnymi układami jak sterowania, czy zarządzania energią. Mają one zapisane normy, których przekroczenie zostanie odnotowane w komputerze pojazdu. Dzięki temu podczas kontroli diagnostycznej od razu okaże się, gdzie dokładnie pojawił się problem, w jakim układzie jest to częste zjawisko i co się do niego przyczyniło. Mechanik będzie miał więc ułatwione zadanie.
Dodatkowo po skończonej naprawie wszystkie dane na temat błędów mogą zostać usunięte z pamięci komputera w łatwy sposób. Tak, aby uniknąć wprowadzenia w błąd podczas kolejnej diagnostyki.
Zobacz także: Ranking kompresorów samochodowych [TOP10]
Sprzęt do diagnostyki samochodowej znajduje się praktycznie w każdym renomowanym zakładzie mechanicznym i pozwala na bardzo precyzyjne rozpoznanie przyczyn awarii. W tym kontekście należy zwrócić uwagę, że system komputerowy bez problemu powinien poradzić sobie z analizą danych z niemal wszystkich podzespołów auta – od elektroniki, przez klimatyzację, aż po sterowanie układem świateł, czy zamkiem centralnym.
Mało tego, komputerowa analiza jest w stanie przyjrzeć się działaniu samochodu w czasie jazdy. W szczególności mowa o pracy silnika i temperaturze, którą wtedy osiąga, a także wskaźnikach wtrysku. Informacje zebrane w ten sposób pozwalają na szczegółowe określenie przyczyn usterki, co przekłada się na szybsze jej usunięcie.
Dla właściciela auta może to być wyjątkowo ważna informacja, ponieważ dokładna lokalizacja awarii umożliwia mechanikom precyzyjne jej usunięcie, bez potrzeby szukania jej tradycyjnymi metodami. To oszczędza czas, a także ogranicza koszty całej naprawy. Sprzęt do diagnostyki samochodowej jest zatem nieocenioną pomocą w nowoczesnych zakładach mechanicznych. Jeśli jednak chce się zakupić go na własny użytek, wykorzystywanie go będzie wymagało uprzedniego uzyskania dużej wiedzy na temat sposobu i skutku jego działań.
Diagnostyka komputerowa samochodu – jak wspomniano wyżej – to konieczność w razie wystąpienia awarii. Jeszcze lepiej sprawdza się jednak jako środek zapobiegawczy. W przypadku pojazdów, które mają już kilka lat, konieczna jest kontrola przynajmniej raz w roku. Im starsze auto, tym częściej powinno się sprawdzać jego stan, choć jednocześnie nie można z tym przesadzać.
Diagnostyka komputerowa samochodu jest bardzo przydatna również w sytuacjach innych niż awaria auta. Jeśli planujesz zakupić nowy samochód, nie wystarczy tylko obejrzenie go z zewnątrz i ewentualna jazda próbna. Coraz więcej osób decyduje się na wybranie diagnostyki komputerowej jako idealnego środka pozwalającego na dokładną ocenę stanu auta, którym są zainteresowani. Uczciwy sprzedawca nie będzie robił problemów, aby udać się do mechanika na taką kontrolę. Ludzie często korzystają również z pomocy specjalistów zajmujących się asystowaniem podczas kupna auta. Ich praca polega na dokładnej analizie stanu technicznego pojazdu, w tym także wykorzystanie komputerowej diagnostyki.
Ile kosztuje diagnostyka auta z użyciem specjalistycznego sprzętu komputerowego? Wbrew pozorom nie jest to droga usługa. Jej koszt całkowity zależy od stopnia zaawansowania poszczególnych podzespołów, co przekłada się na dłuższy czas analizy. W większości warsztatów samochodowych mechanik powinien jednak wykonać taką usługę średnio w cenie do 150 zł.
Kwestia poprawiania usterek komputera w samochodzie może już podnieść tę cenę nawet dwukrotnie, ale wszystko uzależnione jest od typu auta, rodzaju silnika, a także wspomnianego wcześniej zaawansowania podzespołów. To, ile kosztuje diagnostyka auta jest zatem ściśle powiązane z wieloma aspektami, ale poniesiony w związku z nią koszt pozostaje rozsądnym wydatkiem za sprawnie działające auto.