Zdaniem eksperta
Wybierając wyposażenie do naszych mieszkań, coraz częściej decydujemy się na nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania, takie jak odpływ liniowy. Dzięki swojej budowie łączy estetykę z funkcjonalnością, zmieniając wygląd łazienki. Jak odpływ liniowy wybrać? Oto wskazówki, które pomogą podjąć najlepszą decyzję.
Na wstępie warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego warto wybrać odpływ liniowy. Przede wszystkim jednak wspomnieć, że pozwala nam raz na zawsze pożegnać się z tradycyjnym brodzikiem. Nie ma co ukrywać: ten element rzadko kiedy idealnie spełniał nasze estetyczne oczekiwania i pasował do wystroju łazienki. Po prostu ze względu na dostępność tego rozwiązania, często je wybieraliśmy. Obecnie to się zmienia. Odpływ liniowy to duża estetyczna zmiana, która umożliwia stworzenie spójnego wyglądu całego pomieszczenia.
Po drugie łazienka nabiera przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach niemal każdej wielkości. Oczywiście poza kwestiami estetycznymi jest też walor praktyczny. Prysznic zorganizowany z odpływem tego typu jest doskonale dostępny dla każdego, nawet w przypadku osób mniej sprawnych fizycznie.
Jaki wybrać, by spełnił nasze oczekiwania? To wcale nie takie łatwe, bo wybór modeli jest naprawdę olbrzymi.
Najprościej mówiąc, odpływ liniowy to nowoczesny system odprowadzania wody, który montowany jest w podłodze. Zamiast tradycyjnego odpływu punktowego ma formę długiej, wąskiej rynny, która zbiera wodę na całej swojej długości. I to jest ważna jego zaleta, ponieważ już mały spadek podłogi – jednostronny lub dwustronny – gwarantuje, że poradzi sobie z ilością wody (oczywiście przy założeniu, że jest odpowiedniej długości).
Montaż odpływu liniowego nie jest skomplikowany, jednak wymaga precyzji. Sprzęt zamontowany jest na wysokości podłogi. Głównym elementem jest rynienka z syfonem, na którą nakłada się tzw. ruszt. Trzeba jednak już na etapie planowania pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego spadku, wynoszącego około 2-2,5 proc. Zbyt mały sprawi, że zbieranie wody nie będzie efektywne.
To, jaki odpływ liniowy wybierzemy, jest związane z wielkością planowanego prysznica. Zwykle przyjmuje się, że odpływ powinien być krótszy od szerokości prysznica o 10 cm. Jeśli kabina prysznicowa będzie miała 80 x 80 cm, to powinien być nie krótszy niż 70 cm. Ważną sprawą jest również zamontowanie odpływu tak, by po bokach było przynajmniej 2-3 cm podłogi.
Trzeba pamiętać, że wydajność odpływu liniowego jest jednym z najważniejszych elementów. Zbyt niska szybko doprowadzi do zalania podłogi w łazience. Z tego powodu przepływ wody w syfonie odpływu liniowego jest nawet kilka razy większy niż wypływ wody z baterii. Eksperci zwracają uwagę, by wybierać odpływy, która mają wydajność odprowadzenia minimum 30 l wody na minutę.
Odpływ liniowy ma kilka odmian. Pierwszym i najpopularniejszym jest odpływ montowany w podłodze kabiny prysznicowej. Innym wariantem, jaki odpływ liniowy może przyjąć, jest odpływ przyścienny, umieszczany bezpośrednio w ścianie, tuż przy krawędzi podłogi. Ze względu na miejsce montażu można wyróżnić jeszcze taki, który jest montowany narożnie. Ponadto, odpływy można podzielić także ze względu na umiejscowienie syfonu. Są to modele niskie, które sprawdzają się tam, gdzie odpływu nie da się montować zbyt głęboko w podłodze, modele z syfonem bocznym oraz odpływy z syfonem pionowym.
Odpływ liniowy montowany w podłodze jest najczęściej wybierany, jednak to nie znaczy, że jest najlepszy, bo każdy typ ma swoje plusy i minusy, a przede wszystkim sprawdzi się w konkretnych projektach. W praktyce producenci odpływów oferują bardzo duże możliwości ich personalizacji, wykonując modele o zróżnicowanych kształtach i wielkościach.
Poza kwestiami technicznymi, związanymi z montażem, a także potrzebnym spadkiem podłoża, warto zwrócić uwagę na kwestie praktyczne. Jedną z tych najistotniejszych jest wytrzymałość instalacji. Tu ważne są materiały, z których odpływ jest wykonany. Zwykle są to stal nierdzewna, mosiądz chromowany, a także tworzywa sztuczne. Mając na uwadze, że odpływ liniowy do spora inwestycja, która posłużyć ma nam przez lata, warto wybierać konstrukcję ze stali nierdzewnej. Na pewno musi być ona odporna na działanie chemii czyszczącej i korozję. Taki rodzaj wykończenia jest zresztą bardzo estetyczny.
Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, to są to materiały lżejsze i tańsze, jednak odznaczające się mniejszą trwałością. Lepiej sprawdzają się w tych mniej intensywnie użytkowanych łazienkach. Istotne są także kwestie estetyki. Już sam wybór odpływu liniowego sprawia, że łazienka wygląda nowocześnie i elegancko. Jednak także w tym zakresie jest wiele ciekawych możliwości. Na przykład odpływy mogą mieć różną szerokość. W sprzedaży znaleźć można na przykład odpływy, które są bardzo wąskie, przez co tworzą efekt ozdobnej linii w podłodze, stając się ciekawym elementem aranżacji. Prawdziwym hitem w łazience mogą być jeszcze odpływy z podświetleniem LED, które stworzą nietypowy klimat w łazienkowym wnętrzu.
W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o sprawach czyszczenia. Wbrew mylnej opinii, odpływy liniowe nie są szczególnie podatne na zapychanie, jednak kluczowe jest ich regularne oczyszczanie. Powinno się to robić co 2-3 tygodnie, mając na uwadze częstotliwość użytkowania. Mając to na uwadze, należy wybierać modele z materiałów, które będą łatwe w czyszczeniu, jak wspomniana już stal nierdzewna. Na estetykę i kwestię czystości jednocześnie wpływa odpowiedni montaż. Tu należy zadbać, by zastosować wysokiej jakości, wodoodporne spoiny, które zapobiegną wykruszaniu się fug i podmywaniu elementów, co z biegiem czasu pogarsza estetykę odpływu.
Podstawową i najważniejszą sprawą będzie tu decyzja o odpływie już na etapie projektowania łazienki. Wszystko po to, by zadbać o wymagany spadek powierzchni, a także o wielkość i wydajność odpływu. W kwestiach montażowych należy zwrócić uwagę, że nie wszędzie zastosowanie tego rozwiązania będzie możliwe. Chodzi o te łazienki, w których podłoga jest cienka i nie da się uzyskać wymaganego spadku. To szczególnie istotne, jeśli remontujemy wnętrze, w którym wcześniej stosowany był inny rodzaj odpływu.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki odpływ liniowy się sprawdzi w naszej łazience, warto zawsze zasięgnąć opinii fachowca. Dobrze dobrany model zapewnia komfort i estetykę na lata.