Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ostatnie koszenie trawy – kiedy powinno się odbyć?

 2023-10-06 

Wpływ na kondycję i wygląd Twojego trawnika mają nie tylko zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w trakcie sezonu. Ważne jest również, aby właściwie przygotować go na zimę, by na wiosnę przywitała Cię zdrowa murawa, która potrzebuje jedynie lekkiego odświeżenia. Dlatego warto wiedzieć, kiedy wykonać ostatnie koszenie trawy przed zimą. Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem nie będziesz już miał tego problemu.

Kiedy ostatni raz kosić trawę?

Ostatnie koszenie trawy przed zimą jest szczególnie ważne i należy je wykonać starannie, tak, aby przetrwała ten trudny okres. Niekorzystne warunki pogodowe sprawiają, że w tym czasie jest ona narażona na uszkodzenia oraz choroby. Jeśli jednak ją odpowiednio przygotujesz, to nawet po najcięższej zimie szybko odzyska dawny wygląd. W związku z tym, kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? Dobrym okresem jest połowa października lub ewentualnie jego druga połowa, jeśli wcześniej nie zdążyłeś. Gdy jesień jest wyjątkowo pogodna, nie pojawiają się przymrozki, a także obficie pada deszcz, termin ten może przesunąć się nawet do początku listopada. Gdyby trawnik odrósł za wysoko do czasu pierwszych przymrozków, to niestety ostatnie koszenie trawy będzie trzeba powtórzyć.


Choć pogoda o tej porze roku może płatać figle, to musisz stosować się do powszechnie obowiązujących zasad, gdy wykonujesz ostatnie koszenie trawy. Przede wszystkim ważne jest, aby tego dnia nie padał deszcz, a murawa była sucha. Cięcie mokrej trawy naraża ją na rozwój czynników chorobotwórczych i bakterii, poza tym źdźbła będą postrzępione. Dlatego odpowiednie warunki są bardzo ważne. Głównym zagrożeniem w trakcie zimy jest tzw. przemarzanie korzeni trawy. Jego przyczyną najczęściej jest zbyt niskie ścięcie. Oprócz tego trawa nie powinna być również zbyt wysoka, ponieważ może zacząć gnić. Dlatego zaleca się, aby ostatnie koszenie trawy wykonać na wysokość ok. 4-5 cm.


Jeśli Twoja kosiarka jest wyposażona w kosz, to najlepiej skorzystaj z niego, aby usunąć pokos. Pozostawiony na trawniku zacznie gnić, zwłaszcza w przypadku, gdy wystąpią opady deszczu, co jesienią jest bardzo prawdopodobne. Następnie niezebrany pokos zamieni się w tzw. filc, który znacznie ogranicza cyrkulację powietrza, dostęp do składników odżywczych oraz wody. Przy okazji warto pozbyć się liści czy niewielkich gałęzi oraz pozostałości po owocach, jeśli w pobliżu znajdują się jakieś drzewka lub krzewy. One również mogą w trakcie zimy zaszkodzić trawnikowi. Jeśli zacznie on gnić, to wiosną czeka Cię konieczność wykonania wielu zabiegów, które mają go zregenerować.

Kosiarki w naszej ofercie:

Jak śnieg wpływa na trawnik?

Ryzyko przemarznięcia korzeni trawy występuje przede wszystkim, gdy zima jest bardzo mroźna, a śniegu mało. Nie oznacza to jednak, że wpływa on korzystnie na murawę. Problemem jest przede wszystkim jego nagromadzenie. Jeśli odśnieżasz podwórze i zbierasz zwały śniegu, to niech będzie to miejsce, w którym nie ma trawy, np. kawałek placu z kostką. Śnieg czy lód przede wszystkim ograniczają dopływ tlenu, co przeszkadza w prawidłowym rozwoju trawnika.

Jak przygotować trawnik do zimy?

Dla uzyskania jak najlepszej kondycji murawy wiosną niezbędne jest nie tylko właściwe ostatnie koszenie trawy. Możesz ją przygotować do przejścia w „zimowy sen” stosując odpowiednie nawozy. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki opisane jako zalecane do stosowania w okresie jesiennym. Są one bogate w takie składniki jak potas, fosfor czy magnez. Ich zadaniem jest pobudzenie rozrostu systemu korzeniowego, zwiększenie odporności na choroby oraz zapewnienie odpowiedniej gospodarki wodnej. Dzięki temu trawa przetrwa zimę w lepszej kondycji.


Nie powinniśmy stosować nawozów azotowych, ponieważ pobudzają one trawę do wzrostu, a my przecież chcemy przygotować nasz trawnik do zimowego spoczynku. Tego typu nawozy wykorzystaj wiosną lub wczesnym latem. Pamiętaj, że stosowanie mieszanek odpowiednich do pory roku jest niezwykle ważne dla prawidłowej pielęgnacji trawnika.


Przed zimą nie zaszkodzi również wykonanie aeracji, czyli napowietrzenia trawnika. Rozluźnia ono system korzeniowy i poprawia jego natlenienie, co ma duże znaczenie w przypadku przygotowania do zimy.

Przygotuj kosiarkę do zimowania

Kiedy ostatnie koszenie trawy będzie już za Tobą, nie zapomnij zadbać o sprzęt. W instrukcji obsługi swojej kosiarki znajdziesz rady dotyczące tego, jak przygotować ją do zakończenia sezonu. Pod tym względem najłatwiejsze w obsłudze są modele z silnikami elektrycznymi, ponieważ wymagają one przede wszystkim wyczyszczenia obudowy kosiarki z resztek trawy i innych zanieczyszczeń. Sam silnik jest praktycznie bezobsługowy. Atutem jest również możliwość przechowywania w pionie, więc kosiarka zajmuje mniej miejsca.


Jeśli korzystasz z kosiarki spalinowej, to oprócz czyszczenia podwozia powinieneś również zabezpieczyć silnik. Paliwo zgromadzone w zbiorniku należy zużyć lub odlać do szczelnego kanistra, aby nie pozostało w gaźniku. Oprócz tego odłącz i wyczyść świecę zapłonową, dzięki czemu kosiarka nie zostanie przypadkowo uruchomiona. Warto również wymienić olej i wyczyścić filtr powietrza.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756