Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje sierści psa – pielęgnacja sierści

  2024-06-10


szczotka dla psa długowłosego

Pielęgnacja psiego pupila, obok prawidłowego żywienia, zapewnienia rozrywki i stałej opieki weterynaryjnej, jest jedną z ważnych czynności, które wynikają z odpowiedniej opieki nad naszym psim czworonogiem. Na wygląd sierści wypływają warunki, w jakich przebywa na co dzień, odpowiednia, dostosowana do wieku i rasy psia dieta, a także systematyczna pielęgnacja. Bez względu na rodzaj sierści psa, należy o nią dbać cyklicznie, czy to wykonując czynności pielęgnacyjne samodzielnie, czy też w salonie groomerskich. O czy warto pamiętać w zakresie pielęgnacji psiej sierści? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Podział psiej sierści

Zanim przejdziemy do pielęgnacji, warto znać podziały, określające rodzaj sierści psa. Psią sierść dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, które biorą pod uwagę strukturę sierści, jej długość, a także warstwy. Ze względu na strukturę sierści, wśród psów wyróżnia się sierść gładką, szorstką, jedwabistą, a także lokowaną oraz kręconą w sznury. Z kolei ze względu na długość sierści, wyróżniamy sierść krótką, średniej długości, mieszaną oraz długą. Ostatni podział określa sierść, biorąc pod uwagę jej warstwy i w tym podziale wyróżniamy psy z sierścią bez podszerstka oraz z podszerstkiem. Każdy z wymienionych rodzajów sierści, będzie wymagał innej pielęgnacji, wykonywanej z określoną częstotliwością, a także z wykorzystaniem rozmaitych akcesoriów i bezpiecznych dla psa zwierzęcych kosmetyków.

Rola i znaczenie sierści u psa

Sierść, jak również włosy, to jeden z ważnych elementów zewnętrznych każdego gatunku. Rodzaj sierści psa, a także jej gęstość i długość, będą miały bardzo duże znaczenie dla codziennego funkcjonowania zwierzęcia. Najważniejszą rolą sierści jest funkcja ochronna. Sierść chroni psią skórę przed wysokimi i niskimi temperaturami występującymi w następujących po sobie porach roku. Bez znaczenia jest, czy pies mieszka w domu, czy na dworze. Jest to wynikiem ewolucji. Psia skóra poprzez gęste owłosienie jest również mniej narażona na skaleczenia, czy zadrapania. Chroni dodatkowo zwierzę podczas starć z innymi psami. Sierść ułatwia ponadto psom identyfikację społeczną oraz jest jednym z narządów zmysłów. Dotyczy to zwłaszcza wibrysów, czyli włosów czuciowych.

Żywienie a kondycja psiej sierści

Kondycja psiej sierści w dużej mierze zależy od odpowiedniego żywienia naszego pupila. W ofercie producentów karm dla psów dostępne są produkty poprawiające wygląd sierści, jednak warto z niej skorzystać w konkretnym wypadku, np. podczas nadmiernego wypadania włosów, alergii pokarmowej, czy atopowego zapalenia skóry.


Jeśli pies jest zdrowy, warto zadbać o dobrej jakości karmę, bez względu na rodzaj sierści psa, a raczej biorąc pod uwagę jego wiek, rasę oraz zapotrzebowanie na białko i składniki dostarczające energii. Niemniej ważne będą też dodatki, jak np. olej lniany i błonnik wspomagający trawienie, kwasy Omega-3 i Omega-6 wspomagające układ nerwowy, a także rozmaite warzywa, owoce czy zioła, jak np. seler lub pietruszka, wspomagające prawidłowe działanie układu moczowego i nerek. Zdrowy i dobrze odżywiony pies, będzie charakteryzował się lśniącą i doskonale prezentującą się sierścią.

Fazy wzrostu psiej sierści

Każdy rodzaj sierści psa, rośnie w tzw. cyklach. Następujące po sobie fazy, mają określone nazwy i czas. Wyróżniamy trzy fazy wzrostu psiego włosa. Pierwszą i zarazem najdłuższą fazą wzrostu psiej sierści, jest faza zwana anagenem. W czasie tego okresu, w mieszku włosowym tworzony jest włos. W katagenie, czyli fazie drugiej, zwanej również pośrednią, włos jest wypychany na powierzchnię skóry i staje się widoczny. W ostatniej fazie, nazywanej spoczynkową, następuje powolne obumieranie włosa i uwalnianie go ze skóry. W tym samym czasie w mieszku włosowym tworzy się nowy, kolejny włos i cykl się powtarza. Ostatnia faza nosi nazwę talogenu.

Wypadanie sierści i linienie

Ostatnia faza wzrostu włosa, podczas której włos wypada, to nic innego jak linienie. Psie włosy, tak samo jak ludzkie, obumierają i wypadają podczas całego życia zwierzęcia, natomiast nasila się ono zwykle dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Wiosenne linienie sprawia, że odrastająca sierść jest rzadsza i krótsza. Wiąże się to z przystosowaniem termoregulacyjnym do gorącego okresu letniego. Natomiast jesienne linienie przygotowuje skórę zwierzęcia do zimy i występujących podczas niej opadów śniegu oraz mrozów. Wtedy odrastająca sierść jest gęstsza i dłuższa. Podstawowym narzędziem do pielęgnacji sierści podczas linienia jest furminator.

Warstwy sierści a rasy psów

Rodzaj sierści psa, będzie również określał jego rasę i przystosowanie do zewnętrznych warunków atmosferycznych. W zależności od liczby warstw sierści, psy dzielą się na takie, które mają podwójną sierść z podszerstkiem oraz pojedynczą, w której występuje wyłącznie sierść okrywowa.


Większość ras psów charakteryzuje się podwójną sierścią, w której występuje zarówno warstwa okrywowa, jak i podszerstek. Wśród popularnych ras, jakie możemy tu wymienić, znajdą się rasy pierwotne, jak np. husky, samojed, owczarek niemiecki, szkocki i niderlandzki, a także border colie. Od razu można zauważyć, że są to rasy duże i olbrzymie, a zatem pierwotnie przystosowane do pracy w określonych warunkach atmosferycznych. Rasy psów bez podszerstka, to np. buldog francuski, pinczer miniaturowy, maltańczyk, czy pudel.

Włosy pierwotne, wtórne i czuciowe u psów

Bez względu na rodzaj sierści psa, wśród zwierzęcych włosów rozróżniamy ich trzy ważne rodzaje. Są nimi włosy pierwotne, wtórne oraz czuciowe. Każdy z wymienionych rodzajów włosów pełni określoną funkcję wykształconą w fazie ewolucji tego gatunku.


Podstawową funkcją włosów pierwotnych, jest zapewnienie zwierzęciu ochrony prze wilgocią, taką jak deszcz, czy śnieg. To one również warunkują maść, czyli kolor psiej sierści. Kolejnym rodzajem są włosy wtórne, zwane podszerstkiem, który szeroko omawiamy w dalszej części poradnika. Trzecim rodzajem są włosy czuciowe, które pełnią szczególną rolę nie tylko u psów, ale również u kotów, a także innych gatunków. Włosy czuciowe zwane są wibrysami. Występują niemal na całym ciele zwierzęcia, a w szczególności na pyszczku. Może je poznać po tym, że są o wiele sztywniejsze, grubsze oraz dłuższe od pozostałej sierści, czy innych zwierzęcych włosów. Funkcją włosów czuciowych, jest bieżąca informacja ich właściciela, czyli danego zwierzęcia, o otoczeniu, a w szczególności o innych osobnikach znajdujących się w pobliżu. Ułatwiają też poruszanie się zwierzętom w ciemnościach.

Co to jest podszerstek?

Podszerstek to szczególny rodzaj sierści psa. Jest on typem włosów wtórnych. Tworzy na zwierzęciu gęstą, puszystą, a także miękką warstwę włosów zlokalizowanych bezpośrednio przy skórze. Rolą podszerstka jest termoregulacja zwierzęcia. Podszerstek zatem chroni psa zarówno przed wysoką temperaturą latem, jak i niską temperaturą zimą. Podszerstek dodatkowo jest podporą dla sierści okrywowej. Warto wiedzieć, że niektóre rasy psów nie mają podszerstka. Takie rasy nie powinny mieszkać na dworze, czyli w kojcach lub boksach. To zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu.

Profesjonalna pielęgnacja psiej sierści

Rodzaj sierści psa będzie determinował jego określoną pielęgnację. Jeśli nie mamy doświadczenia w tych czynnościach lub nasz pies wymaga dodatkowo strzyżenia sierści, warto skorzystać z wizyty w salonie groomerskim. Tego typu miejsca, wyposażone w profesjonalne maszynki do strzyżenia psów, są przystosowane do profesjonalnej pielęgnacji psów, nie tylko różnych ras i wielkości, ale również posiadających różne rodzaje sierści. Podczas takiej wizyty, pies zostanie ostrzyżony, wykąpany i wysuszony. Dodatkowo też może przejść pielęgnację w zakresie przycinania pazurów, a w najnowocześniejszych salonach, także czyszczenia zębów i usuwania nazębnego kamienia.

Domowa pielęgnacja psiego pupila

Producenci akcesoriów do pielęgnacji psów, oferują szereg przydatnych produktów, które biorą pod uwagę rodzaj sierści psa. Posiadając psa, powinniśmy wyposażyć się w rozmaite szczotki, grzebienie i rękawice do wyczesywania sierści oraz podszerstka. Te zabiegi pielęgnacyjnie sprawią, że w naszym domu czy mieszkaniu będzie nam łatwiej utrzymać porządek. Warto też zaopatrzyć się w zwierzęce kosmetyki, takie jak szampon i odżywka do kąpieli, krem nawilżający do poduszek łap, czy maska do wygładzania i nabłyszczania sierści. 

Szczotki dla psów w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756