Poradniki Eksperta

Wizjer optyczny czy elektroniczny?

Który wizjer jest lepszy w fotografii – optyczny czy elektroniczny? Wizjer to jeden z podstawowych elementów każdego aparatu; to jest to, czego używasz, aby spojrzeć na scenę, którą planujesz uchwycić. Gdy trzymasz aparat przy oku, niezależnie od tego, czy fotografujesz lustrzanką cyfrową, bezlusterkowcem, aparatem na film czy kompaktem, mały otwór, przez który patrzysz, nazywa się wizjerem. Jednak nie wszystkie aparaty oferują wizjery. Niektórzy rezygnują z tego całkowicie i po prostu mają z tyłu gigantyczny ekran LCD (prawie na pewno masz jeden z tych modeli – smartfon). Często też aparaty zawierają wizjer wraz z tylnym ekranem i dotyczy to szczególnie wyższych modeli przeznaczone dla poważnych entuzjastów i profesjonalistów. Ponieważ większość aparatów w dzisiejszych czasach ma jakiś wyświetlacz LCD, możesz się zastanawiać: po co nam w ogóle wizjer optyczny czy elektroniczny?


Wizjer optyczny czy elektroniczny


Dlaczego wizjer jest przydatny?


Jeśli aparat jest wyposażony w duży, tylny ekran LCD, to przecież na nim można komponować obraz. Z pewnością tak się dzieje w wielu przypadkach, choćby gdy fotografujesz smartfonem. Jednak wystarczy pełne słońce i na wyświetlaczu niewiele widać. Wtedy okazuje się, że wizjer może się przydać. Oto kilka innych powodów.


•    Scena wydaje się znacznie większa w wizjerze w porównaniu do ekranu LCD, co daje lepsze wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał obraz, poprawia też zdolność komponowania.


•    Przytrzymanie aparatu przy twarzy sprawia, że wszystko jest bardziej ustabilizowane.


•    Śledzenie poruszającego się obiektu za pomocą wizjera jest łatwe – podążanie za ruchomym obiektem za pomocą ekranu LCD często wydaje się niemożliwe, a z pewnością niewygodne.


Rozważania te prowadzą do jednego wniosku – wizjer jest przydatny. Kwestią otwartą jest wybór: wizjer optyczny czy elektroniczny.


Wizjery w naszej ofercie:



Wizjer optyczny


Wizjer optyczny OVF korzysta z technologii sprzed dziesięcioleci, ale wciąż ma wielu zagorzałych zwolenników. Ich najważniejszą zaletą jest to, że prezentują niefiltrowany i niezmieniony widok sceny podczas komponowania ujęcia. Patrzenie przez wizjer optyczny nie różni się niczym od patrzenia przez okno: nic się nie zmienia w żaden sposób, w kształcie ani formie. Większość wizjerów optycznych zawiera również informacje u dołu ekranu, takie jak pasek ekspozycji czy kluczowe ustawienia aparatu. OVF zapewniają również wskaźniki punktów ostrości oraz siatkę kadrowania.


Wizjery optyczne mają jednak pewne istotne ograniczenia – jedną z najważniejszych wad OVF jest to, że nie widać obrazu podczas robienia zdjęcia. Zjawisko to znane jest jako zaciemnienie wizjera. Po naciśnięciu spustu migawki lustro w lustrzance cyfrowej odchyla się i nie przeszkadza przedostaniu się światła do matrycy. Podczas tego procesu OVF staje się całkowicie ciemny. Przyciemnienie wizjera nie jest bardzo zauważalne podczas korzystania z krótkich czasów otwarcia migawki, ale jeśli fotografujesz z prędkością około 1/30 s lub wolniej, zobaczysz duże, puste pole na krótką chwilę podczas robienia zdjęcia. Wizjer optyczny pokazuje świat taki, jaki jest naprawdę, a nie taki, jak będzie wyglądał na fotografii. OVF widzi to, co widzą Twoje oczy, co niekoniecznie jest tym, co widzi czujnik kamery.


Wizjer elektroniczny


Wizjer elektroniczny to mały ekran o wysokiej rozdzielczości, który znajduje się przy oku tak samo, jak wizjer optyczny. Ponieważ jest całkowicie cyfrowy, może pokazać bogactwo informacji i danych – oprócz reprezentacji fotografowanej sceny. Możesz zobaczyć między innym histogram na żywo, poziom cyfrowy, wyróżnione obszary ostrości, przewodniki ostrości i wiele innych. Wizjer elektroniczny pozwoli Ci natychmiast zobaczyć – w czasie rzeczywistym – czy Twoje ujęcie jest prawidłowo naświetlone. W ten sposób możesz dokonywać korekt w locie i naprawiać błędy ekspozycji, zanim się pojawią. Kolejna zaleta wizjerów elektronicznych – umożliwiają podgląd sceny w różnych trybach, w tym czarno-białym.


Wizjery elektroniczne mają też wady; po pierwsze zużywają dużo energii. W słabym świetle wizjery EVF mogą być dość ziarniste, co może być problematyczne dla osób często fotografujących w nocy.


Wizjer optyczny czy elektroniczny?


To w dużej mierze kwestia osobistych preferencji i stopnia zaawansowania w fotografii. Wysokiej klasy lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe mają domyślnie wizjer, więc nie ma potrzeby rozważania zalet i wad. Tymczasem, jeśli fotografujesz tylko smartfonem, nie będziesz miał innego wyjścia, jak polegać na podglądzie ekranu. Jeśli jednak szukasz aparatu kompaktowego, będziesz musiał podjąć decyzję – prawie połowa aparatów kompaktowych ma wizjer. Ostatecznie wizjer jest narzędziem, które pomaga skomponować idealne ujęcie i, jak każde narzędzie, jest cenny tylko wtedy, gdy go używasz. Jeśli łatwiej jest Ci komponować ujęcie przy użyciu większego ekranu LCD, może to po prostu oznaczać, że wizjer zajmuje miejsce w aparacie. Podobnie jak wiele aspektów fotografii, wszystko sprowadza się do tego, co będzie odpowiadać Twoim potrzebom jako fotografa. Niektórzy wolą analogową precyzję i przejrzystość wizjera optycznego, podczas gdy inni lubią zaawansowane technologicznie funkcje oferowane przez wizjery elektroniczne. W ostatecznym rozrachunku najważniejsze jest to, że używasz odpowiedniego narzędzia do pracy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756