Zdaniem eksperta
Złota godzina, czasami nazywana „magiczną godziną”, jest określana jako pierwsza godzina światła po wschodzie słońca i ostatnia godzina światła przed zachodem słońca. Jednak dokładny czas trwania różni się w zależności od pory roku. W tym czasie słońce jest nisko na niebie, co powoduje miękkie, rozproszone światło. Jest to znacznie bardziej przyjazne dla fotografii, niż ostre południowe słońce, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Co to jest złota godzina i czy rzeczywiście tyle trwa? Czas trwania złotej godziny zależy zarówno od szerokości geograficznej, jak i pory roku. W miejscach, gdzie słońce znajduje się bezpośrednio nad głową, na przykład na równiku podczas równonocy, złota godzina trwa stosunkowo krótko, ponieważ słońce przemierza horyzont pod kątem 90 stopni. Chociaż mówi się o niej jako o magicznej godzinie, nie oznacza to, że faktycznie trwa godzinę. Nie ma jednoznacznej definicji, kiedy dokładnie zaczyna się i kończy złota godzina, ale można to określić na podstawie pozycji słońca na niebie.
Złota godzina zaczyna się, gdy słońce znajduje się około 6 stopni poniżej horyzontu i trwa do momentu, gdy słońce schowa się i trochę później. Aby sprawdzić dokładną godzinę zachodu słońca, można skorzystać z wielu witryn pogodowych, które podają konkretne godziny wschodu i zachodu słońca w danej lokalizacji. Istnieją również kalkulatory złotej godziny, które pomagają dokładnie określić czas trwania złotej godziny, umożliwiając precyzyjne planowanie sesji fotograficznej?
Światło złotej godziny jest idealne do fotografii, ponieważ zapewnia mniejszy kontrast, co zmniejsza ryzyko utraty szczegółów w silnych cieniach lub przyćmionych światłach. Ciepły blask dodaje przyjemnego charakteru scenie, a długie cienie pomagają wydobyć szczegóły, dodając teksturę i głębię obrazu. Dodatkową korzyścią jest to, że o świcie i o zmierzchu jest zazwyczaj mniej ludzi, co daje możliwość fotografowania w spokoju. Zasadę złotej godziny można zastosować do każdego rodzaju fotografii plenerowej. Złota godzina sprawdza się w różnych rodzajach fotografii plenerowej, nie tylko w pejzażach i scenach miejskich, ale również w portretach plenerowych, zdjęciach kwiatów i roślin.
Kiedy słońce znajduje się tuż nad horyzontem, jego promienie padają na Ziemię pod niewielkim kątem i muszą przejść przez większą część atmosfery, zanim dotrą do nas. W drodze na powierzchnię Ziemi napotykają cząsteczki atmosferyczne, takie jak kurz i krople wody, które filtrują światło słoneczne, sprawiając, że jest ono mniej jasne. Wiesz już zatem, co to jest złota godzina. Proces ten dodaje również więcej pośredniego światła, zmiękczając kontury i zmniejszając kontrast. Grubsza warstwa atmosfery rozprasza fale niebieskie i fioletowe, umożliwiając dotarcie większej ilości światła z widma pomarańczowego i czerwonego. To rozpraszanie obniża temperaturę barwową światła słonecznego, nadając mu złoty lub czerwonawy odcień.
Podczas zmierzchu, kiedy słońce znajduje się najwyżej 6 stopni poniżej horyzontu, górna atmosfera Ziemi odbija światło słoneczne, oświetlając dolną atmosferę i nadając niebu złote i czerwonawe kolory. Dlatego też światło złotej godziny jest złote.
Zobacz także: Złota godzina w fotografii – jak ją wykorzystać?
Złota godzina w fotografii to doskonały czas na robienie różnego rodzaju zdjęć, w tym portretów, pejzaży, pejzaży miejskich i martwej natury. Aby uchwycić magię złotej godziny na swoich zdjęciach, spróbuj zastosować się do kilku wskazówek. Po pierwsze, planuj z wyprzedzeniem: złota godzina jest krótka – zbyt krótka – aby zacząć bawić się sprzętem i ustawieniami, gdy światło jest odpowiednie. Skorzystaj z kalkulatora Słońca, aby dowiedzieć się, kiedy Słońce znajdzie się pod właściwym kątem w miejscu, w którym wykonujesz zdjęcia. Zapoznaj się wcześniej z miejscem docelowym i przyjdź z kilkoma pomysłami na tematy i kąty, które chcesz uchwycić.
Eksperymentuj z oświetleniem przednim, podświetleniem, oświetleniem aureoli, a być może uda Ci się złapać flarę, gdy ciepłe światło słoneczne wpada do obiektywu. Użyj szerokiej przysłony. Światło słoneczne nie jest tak jasne podczas złotej godziny, jak w ciągu dnia, co wymaga większej przysłony – chyba, że planujesz ujęcie z długim czasem naświetlania.
Spróbuj zwiększyć ustawienie ISO. Niski poziom światła podczas złotej godziny, może wymagać wypróbowania wyższego ustawienia ISO. Należy jednak pamiętać, że może to również zwiększyć szumy na zdjęciach. Dostosuj balans bieli. Balans bieli może być jednym z najważniejszych ustawień do uwzględnienia podczas fotografowania złotej godziny. Ciepłe, ustawione pod kątem światło o tej porze dnia często powoduje, że automatyczne ustawienia aparatu wykorzystują nieodpowiednią temperaturę barwową. Bezpiecznym sposobem na uniknięcie problemów z balansem bieli jest fotografowanie aparatem cyfrowym w trybie RAW. Obrazy RAW zawierają więcej danych, niż zdjęcia JPEG i dają dużo więcej opcji przetwarzania końcowego.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756