Zdaniem eksperta

Czyszczenie matrycy aparatu

Data dodania: 28-07-2023

To prawda, że utrzymywanie sprzętu w czystości i doskonałej kondycji może być przykrym obowiązkiem, ale niestety jest to obowiązek, którego każdy musi się w pewnym momencie podjąć. Dobrze byłoby wyrobić w sobie nawyk, ponieważ im częściej będziesz to robił, tym mniej intensywny będzie proces za każdym kolejnym razem.

Czyszczenie matrycy nie jest dla osób o słabym sercu. Może to być trudne zadanie i coś, czego nie powinieneś się podejmować, chyba że jest to konieczne. Istnieją również różne stopnie czyszczenia matrycy, od prostych czynności wykonywanych przy użyciu aparatu, które każdy powinien wykonywać, po znacznie bardziej intensywne metody czyszczenia na mokro, które mogą być prawdziwą umiejętnością do zdobycia.


Matrycę aparatu należy czyścić tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, ponieważ wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia czujnika lub lustra aparatu. Ściśle mówiąc, tylko najbardziej zewnętrzna warstwa filtrów jest faktycznie czyszczona – nie sam czujnik aparatu. „Czyszczenie matrycy” to powszechnie używane, ale niedokładne określenie. Czujnik jest zakryty filtrem dolnoprzepustowym, a kurz znajduje się na filtrze, a nie na czujniku. Nadal nie chcemy go uszkodzić, ale dobrze wiedzieć, że sprzęt czyszczący nigdy nie dotknie samego czujnika.


Czyszczenie wymaga podniesienia lusterka lustrzanki, aby zapewnić swobodny dostęp do czujnika aparatu. Jeśli bateria w aparacie wyczerpie się przed zakończeniem czyszczenia, lusterko może zamknąć się na urządzeniu czyszczącym, uszkadzając się w ten sposób lustro. Ponadto bezpośredni kontakt z czujnikiem może przeciągać nowe lub istniejące zanieczyszczenia po powierzchni aparatu, powodując mikro-otarcia lub zadrapania.

Określ, jak bardzo zanieczyszczona jest matryca aparatu

Zanim zaczniesz czyścić matrycę, trzeba sprawdzić, jak bardzo jest zabrudzona. Jeśli zrobisz zdjęcie i zobaczysz plamy na obrazie, prawdopodobnie masz zabrudzony czujnik. Pamiętaj jednak, że czujnik nie będzie wymagał częstego czyszczenia. Więc kiedy naprawdę tego potrzebuje? Najłatwiejszym sposobem oceny sytuacji jest:


  • skierowanie aparatu na gładkie, jasne tło, takie jak biała ściana,


  • rozogniskowanie obiektywu (aby tło wyglądało na gładkie i pozbawione tekstury),


  • dodanie +1 lub +2 stopnia kompensacji ekspozycji EV,


  • zrobienie zdjęcia przy najwyższym ustawieniu przysłony obiektywu (zwykle f/22 lub f/32). Uzyskany obraz stanowi doskonałą mapę kurzu czujnika.

Aparaty w naszej ofercie

Automatyczne kontra ręczne czyszczenie matrycy

Większość lustrzanek cyfrowych ma automatyczne czyszczenie matrycy aparatu, które odbywa się za każdym razem, gdy włączasz lub wyłączasz urządzenie. Inne umożliwiają aktywację automatycznego czyszczenia czujnika w dowolnym momencie. Mechanizm gwałtownie się potrząsa, aby usunąć kurz lub inne cząsteczki brudzące czujnik. Jest to zaskakująco skuteczne, ale nie usuwa wszystkich rodzajów kurzu, a cząsteczki te nadal gromadzą się w korpusie aparatu (zwiększając w ten sposób ryzyko, że któryś z nich wyląduje w przyszłości na matrycy). Ta funkcja zmniejsza zatem częstotliwość fizycznego czyszczenia czujnika.

Jak czyścić matrycę aparatu – krok po kroku

Istnieje kilka uniwersalnych kroków, a wiedza o tym, co może wiązać się z czyszczeniem, może dać lepsze wyobrażenie, czy jest to coś, co możesz zrobić samodzielnie.


  • Przygotuj się z wyprzedzeniem, aby mieć pod ręką wszystko, co niezbędne do wykonania każdego ruchu po kolei.


  • Sprawdź baterię. Całkowicie naładuj akumulator aparatu, jeśli jest naładowany mniej niż w połowie.


  • Rozmieść narzędzia. Miej wszystkie niezbędne narzędzia gotowe i łatwo dostępne.


  • Ustaw aparat. Zdejmij dołączony obiektywy i umieść aparat na plecach na płaskiej powierzchni, zapewniając łatwy i widoczny dostęp do czujnika.


  • Wyczyść matrycę za pomocą jednego lub kilku poniższych narzędzi: Dmuchawa czujnika: wyślij kilka podmuchów powietrza do korpusu kamery, gdy kamera jest skierowana w dół. Po każdym dmuchnięciu odczekaj 5-10 sekund, aż opadnie kurz. Po zakończeniu tej czynności zwykle będziesz musiał użyć jednego z pozostałych narzędzi poniżej.


Szczotka czujnika: delikatnie umieść końcówkę pędzla z włosiem na krawędzi czujnika aparatu i przesuwaj ją wzdłuż. Zastosuj tylko bardzo lekki nacisk – znacznie mniejszy niż w przypadku malowania – ponieważ pędzle do czujników przyciągają elektrostatycznie cząsteczki kurzu do ich włókien, a nie poprzez fizyczne zsuwanie ich z czujnika. Po prostu spróbuj zmieść kurz. Staraj się również, aby włosie pędzla nie dotykało czegokolwiek poza krawędziami czujnika, ponieważ może to spowodować przeniesienie smaru z aparatu lub innych zanieczyszczeń na czujnik.


Stempel czujnika: delikatnie dociśnij końcówkę do czyszczenia tego narzędzia do powierzchni czujnika aparatu, ale unikaj przeciągania nim po powierzchni, ponieważ może to pozostawić smugi lub zarysowania.


Wymazówka czujnika: przymocuj chusteczkę czyszczącą do końcówki narzędzia czyszczącego i umieść 2-3 krople płynu czyszczącego na końcówce narzędzia. Delikatnie umieść koniec narzędzia na krawędzi czujnika i przesuń wzdłuż z jednej strony na drugą. Pamiętaj, aby robić to tylko w jednym kierunku i tylko jeden raz na każdą ze strun wymazówki. Nie należy wywierać większego nacisku niż podczas pisania piórem wiecznym.

Obiektywy w naszej ofercie

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756