Zdaniem eksperta
Światłomierz to urządzenie służące do pomiaru ilości światła. W fotografii światłomierz służy do określenia właściwej ekspozycji zdjęcia. Miernik zawiera kalkulator analogowy lub cyfrowy, który wyświetla prawidłowy czas otwarcia migawki i liczbę f/ dla optymalnej ekspozycji, biorąc pod uwagę określoną sytuację oświetleniową i czułość filmu lub ustawione ISO matrycy. Podobne mierniki ekspozycji są również wykorzystywane w dziedzinie kinematografii i scenografii, w celu określenia optymalnego poziomu światła dla danej sceny.
Twój aparat prawie na pewno zawiera światłomierz, chociaż niektórzy fotografowie kupują również mierniki ręczne. Te ostatnie są podobne do światłomierzy używanych przez profesjonalnych operatorów kamer, z wyjątkiem tego, że oferują zwiększoną kontrolę i większą elastyczność pomiarów.
Istnieją dwa ogólne typy światłomierzy fotograficznych: mierzące światło odbite i światło padające. Wszystkie mierniki w aparacie są miernikami światła odbitego i są tak skalibrowane, aby pokazać odpowiednią ekspozycję dla „przeciętnych” scen.
Pomiar TTL działa poprzez pomiar ilości światła przechodzącego przez obiektyw. Jednak, jeśli nie kierujesz aparatu bezpośrednio na źródło światła, w rzeczywistości najpierw odbija się ono od obiektu. Kiedy więc aparat mierzy wpadające światło, patrzy na ilość światła odbitego od obiektu, a nie na ilość światła, które faktycznie pada na obiekt. Ma to ogromne konsekwencje i może dramatycznie wpłynąć na Twoją ekspozycję.
Ręczny światłomierz fotograficzny mierzy światło przypadkowe (lub światło padające), a także światło odbite (ten sam rodzaj światła mierzy światłomierz w aparacie) za pomocą fotokomórki, która reaguje na natężenie światła. Wszystko, co musisz zrobić, to ustawić ISO (i w niektórych przypadkach czas otwarcia migawki), a otrzymasz odczyt w stopniach przysłony, dzięki czemu możesz dostosować aparat do precyzyjnej i idealnej ekspozycji. Pomiar światła padającego różni się od pomiaru odbicia, ponieważ urządzenie mierzy światło, zanim odbije się ono od obiektu.
Światłomierz w Twoim aparacie bada światło wpadające przez obiektyw, a następnie używa go do oceny jasności sceny. Następnie miernik wskazuje optymalne ustawienia ekspozycji na podstawie wewnętrznych obliczeń. Celem światłomierza jest, aby scena była „średnio szara”, znana również jako 18 procent szarości, co jest przyzwoitym przybliżeniem przy większości scen.
Jeśli więc fotografujesz drzewo, miernik aparatu zmierzy światło odbijające się od drzewa do obiektywu. Obliczy kombinację czasu otwarcia migawki, przysłony i czułości ISO, która sprawi, że podczas fotografowania scena będzie szara w 18 procentach. I przekaże (lub automatycznie wybierze) te ustawienia, w zależności od trybu aparatu.
Jeśli używasz trybu automatycznego, aparat po cichu wykona pomiar, a następnie wybierze ustawienia zapewniające optymalną ekspozycję. Jeśli używasz trybu priorytetu przysłony, możesz wybrać czułość ISO, a następnie aparat wybierze czas otwarcia migawki, który daje 18 procent szarości. A jeśli używasz trybu ręcznego, aparat po prostu wskaże idealne ustawienia za pomocą paska ekspozycji u dołu wizjera. Jeśli spojrzysz na dół ekranu wyświetlacza aparatu, zobaczysz skalę z zerem pośrodku. To jest światłomierz w pracy. Jeśli zwiększysz szybkość migawki, a mały wskaźnik przesunie się w lewo; oznacza to niedoświetlenie. Zmniejszenie czasu otwarcia migawki spowoduje, że wskaźnik przesunie się w prawo, co wskazuje na prześwietlenie sceny.
W rzeczywistości praca w trybie ręcznym to świetny sposób na zrozumienie, jak działa światłomierz i jaki wpływ mają na niego różne ustawienia aparatu. Możesz obserwować, jak pasek ekspozycji zmienia się, gdy kierujesz obiektyw na różne sceny i możesz zobaczyć, jak zmienia się ekspozycja, dostosowując przysłonę, czas otwarcia migawki lub ISO.
Większość dzisiejszych aparatów ma kilka trybów pomiaru, a każdy z nich mierzy światło nieco inaczej. Producenci aparatów mają różne nazwy dla tych trybów, ale najczęściej używane są poniższe etykiety: