Zdaniem eksperta
Fotografia nie jest jedynym sposobem na uchwycenie obrazu świata, ale z pewnością jest jednym z najskuteczniejszych. Aby zostać profesjonalistą, musisz poznać znaczenie fotografii, takie jak przysłona, ogniskowa, terminy techniczne związane z aparatem i wiele więcej. Sprzęt fotograficzny dla początkujących? Wykorzystaj to, co masz pod ręką. Nie wpadaj w pułapkę, że drogi sprzęt pozwala robić dobrą fotografię. Zrobi to Twoja wiedza, na temat podstawowych zasad fotografii i kontrola nad aparatem. Fotografia dla początkujących, to kilkanaście punktów, z których z braku miejsca wymienimy tylko te najważniejsze, dzięki którym Twoje zdjęcia staną się interesujące.
Fotografia dla początkujących – poznaj swój aparat
Przeczytaj instrukcję – możesz się wiele dowiedzieć o swoim aparacie z jego instrukcji. Nawet jeśli Twoim podejściem jest nauka za pomocą aparatu, wciąż zdarzają się sytuacje, w których musisz sprawdzić rzeczy, których sam nie możesz rozgryźć. Możesz także kupić książkę lub e-booka o swoim konkretnym aparacie. Są one zwykle pisane przez fotografów, którzy dobrze znają aparat i dają wiele wskazówek, jak najlepiej go wykorzystać, w tym rzeczy nieopisane w instrukcji.
Fotografia dla początkujących – naucz się prawidłowo trzymać aparat
To może wydawać się oczywiste, ale wielu początkujących fotografów nie trzyma poprawnie aparatu, co powoduje jego drgania i rozmycie zdjęć. Chociaż w końcu wypracujesz swój własny sposób trzymania sprzętu, zawsze powinieneś trzymać go obiema rękami. Chwyć prawą stronę aparatu prawą ręką i umieść lewą rękę pod obiektywem, aby podtrzymać jego ciężar.
Im bliżej ciała trzymasz aparat, tym spokojniej będziesz w stanie go utrzymać. Jeśli potrzebujesz dodatkowej stabilności, możesz oprzeć się o ścianę lub przykucnąć na kolanach, ale jeśli nie ma się na czym oprzeć, może również pomóc przyjęcie szerszej postawy. Statyw, to oczywiście najlepszy sposób na zapobieganie drganiom aparatu.
Zrozum trójkąt ekspozycji
Chociaż na początku może się to wydawać nieco zniechęcające, trójkąt ekspozycji odnosi się do trzech najważniejszych elementów ekspozycji; ISO, przysłona i czas otwarcia migawki. Podczas fotografowania w trybie ręcznym, musisz być w stanie zrównoważyć wszystkie te trzy parametry, aby uzyskać ostre, dobrze oświetlone zdjęcia. Fotografia dla początkujących, to podstawowa wiedza o najważniejszych parametrach fotografii:
ISO: kontroluje czułość aparatu na światło. Niskie ustawienie ISO oznacza, że aparat będzie mniej czuły na światło, a wyższe ISO oznacza, że będzie bardziej czuły na światło.
Przysłona: to otwór w obiektywie, który kontroluje ilość światła przedostającego się do czujnika aparatu. Szerszy otwór (oznaczony niższą liczbą f), przepuszcza więcej światła, podczas gdy wąski otwór (oznaczony wyższą liczbą f), przepuszcza mniej światła.
Szybkość migawki: kontroluje, jak długo migawka pozostaje otwarta podczas robienia zdjęcia. Im dłużej migawka pozostaje otwarta, tym więcej światła dociera do matrycy aparatu. Krótki czas otwarcia migawki jest dobry do zatrzymywania akcji, a dłuższy czas otwarcia migawki, do rozmywa ruch.
Naucz się korzystać z trybów priorytetu przysłony i priorytetu migawki
Jeśli chcesz wyjść z trybu automatycznego, ale nie czujesz się wystarczająco pewnie, aby przełączyć się jeszcze na tryb ręczny, tryb priorytetu przysłony (A lub Av) i tryb priorytetu migawki (S lub Tv), są dwiema bardzo przydatnymi opcjami dostępnymi w większości aparatów i dadzą Ci większą kontrolę. Dodać należy, że nie są one zbyt skomplikowane. Tryb priorytetu przysłony pozwala wybrać przysłonę, której chcesz użyć, a następnie aparat odpowiednio dostosuje szybkość migawki. W trybie priorytetu migawki, wybierasz czas otwarcia migawki, którego chcesz użyć, a aparat dobiera przysłonę za Ciebie.
Zrozum zasadę trójpodziału
Podstawowa zasada kompozycji opiera się na założeniu, że obrazy są bardziej interesujące i lepiej wyważone, gdy nie są wyśrodkowane. Wyobraź sobie siatkę umieszczoną nad Twoimi zdjęciami z dwiema liniami pionowymi i dwiema liniami poziomymi, które dzielą obraz na dziewięć równych części. Niektóre aparaty mają nawet opcję siatki, którą można włączyć, co może być przydatne, jeśli wciąż uczysz się komponować obrazy. Oczywiście w fotografii chodzi przede wszystkim o kreatywność i osobistą ekspresję, więc czasami możesz złamać tę zasadę i umieścić interesujące miejsca w innym miejscu na zdjęciu. To jest absolutnie w porządku, ale zanim zaczniesz łamać tę zasadę, ważne jest, abyś ją zrozumiał i miał nawyk świadomego myślenia o interesujących miejscach i tym, gdzie chcesz je umieścić.
Fotografuj wczesnym rankiem i wieczorem
Oświetlenie może zrobić lub zepsuć zdjęcie, a wczesny poranek i wieczór, są powszechnie uważane za najlepsze pory dnia na robienie zdjęć. W fotografii, godzina tuż po wschodzie słońca lub przed jego zachodem nazywana jest „złotą godziną”, ponieważ słońce jest niżej na niebie, a światło jest łagodniejsze i cieplejsze.
Niezależnie od tego, czy fotografujesz pejzaże, portrety czy martwą naturę, światło wczesnego poranka lub wieczoru może nadać zdjęciom spokojną atmosferę dzięki ciepłemu blaskowi i rzucanym długim cieniom.
Fotografia dla początkujących - podsumowanie
Fotografia dla początkujących – ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że każdy fotograf, bez względu na to, jak jest doświadczony czy utalentowany, robi kilka przeciętnych ujęć. Powodem, dla którego ich portfolio jest tak imponujące jest to, że prezentują tylko swoje najlepsze prace. Prześwietlone, zamazane lub źle skomponowane zdjęcia mogą być frustrujące, ale zamiast pozwolić, aby takie zdjęcia Cię zniechęciły, użyj ich jako narzędzia do nauki. Następnym razem, gdy zobaczysz złe zdjęcie, nie naciskaj od razu przycisku usuwania. Zamiast tego, poświęć trochę czasu na przestudiowanie go, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak i, jak możesz to poprawić. W większości przypadków będzie to proste rozwiązanie, takie jak wypróbowanie innej kompozycji lub użycie krótszego czasu otwarcia migawki, ale jeśli zauważysz powtarzające się problemy, będziesz miał szansę przestudiować określone aspekty fotografii i wzmocnić słabsze obszary.