Zdaniem eksperta

Fotografia mody – jak zacząć?

Data dodania: 10-10-2023

Niemal każdy fotoamator rozpoczynający swoją przygodę, marzy o tym, by zostać fotografem modowym. Fotografia mody jest bardziej popularna, niż kiedykolwiek. Wielkie domy mody, firmy tekstylne i magazyny modowe, szukają fotografów. To jedna z najbardziej dochodowych dziedzin fotografii. Fotografia modowa fascynuje również wielu fotografów-amatorów, którzy dzielą się swoimi ubraniami, akcesoriami i makijażem na portalach społecznościowych. Jednak fotografia mody, to nie tylko zdjęcia ubrań – polega ona na opowiadaniu historii poprzez obraz i zrozumienie oczekiwań branży.

Fotograf mody musi mieć niezaprzeczalne poczucie inscenizacji i oko pozwalające mu, jak najlepiej przedstawić produkt. Ponadto powinien być miłośnikiem mody i bardzo uważnie śledzić ewolucję trendów oraz nowości, aby podczas pracy czerpać z nich inspirację. Dodatkowo niezbędne jest pełne opanowanie swojego aparatu, umiejętności fotograficznych i oprogramowania do edycji. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę dostępnych miejsc pracy dla fotografa mody, zawód ten wymaga od młodego profesjonalisty znacznie więcej, niż doskonałych umiejętności fotograficznych. Musi mieć styl i żyłkę artystyczną, które pozwolą mu wyróżnić się na tle konkurencji w oczach potencjalnego pracodawcy. Kreatywność i smak, to cechy równie istotne, co abstrakcyjne. Fotograf mody, zwykle rozpoczyna pracę na zasadzie ad hoc dla agencji lub czasopism (wolny strzelec – freelancer).

Fotografia mody – z kim pracujesz?

Wszystkich największych fotografów mody, łączy jedno: przede wszystkim fotografują osobę, a nie elementy garderoby, czy dodatki. Może wydawać się to sprzeczne z intuicją, ale fotografia modowa powinna opowiadać historię i kontekst tak samo, jak przedstawia element garderoby. Włączenie spójnej koncepcji, zmusi widzów do spojrzenia na każdą fotografię, którą im przedstawisz. Ubrania będą mówić wtedy same za siebie. Oznacza to, że zawsze należy zwracać uwagę na twarz, ciało i ruchy modelki. Uważnie przestudiuj przesłanie, jakie modelka czy model przekazują i jak prezentacja ubrania, zmienia wydźwięk fotografii. Zawsze kontynuuj fotografowanie, nawet między pozycjami lub gdy ma miejsce rozpraszające wydarzenie poza kamerą. Czasami najbardziej znaczące fotografie, robione są w tych pośrednich momentach. Fotografia mody, to wykorzystanie każdej okazji.


Fotografując modę, należy przede wszystkim skupić się na modelce. Możesz sfotografować zarówno całe ciało modelki podczas prezentacji stroju, jak i tylko jej część, na przykład podczas fotografowania butów, akcesoriów lub makijażu. W tych różnych sytuacjach, autofokus jest najprostszym i niezawodnym sposobem uzyskania prawidłowej ostrości. Jeśli modelka jest w ruchu, przełączenie na ciągły autofokus (trybu ciągłego AF, AF-C lub AI Servo), umożliwia dostosowanie ostrości do jej ruchów. Wreszcie, aby uzyskać interesujące portrety, możesz użyć automatycznego wykrywania oczu, jeśli Twój aparat ma tę funkcję.


W fotografii mody zawsze należy zwracać uwagę na tło, ponieważ odgrywa ono istotną rolę w kompozycji i efekcie ostatecznym zdjęcia. Nawet przy minimalnej głębi ostrości, nieodpowiednie tło może sprawić, że zdjęcie będzie nieefektywne, zarówno pod względem koloru, jak i jasności. Dlatego tło powinno zawsze pasować do ubioru, który fotografujesz. Nie możesz umieścić modelki przed tłem podobnym do koloru lub wzoru ubrań. Jeśli strój jest mocno obciążony skomplikowanymi projektami, wybierz neutralne tło, aby zmniejszyć obciążenie wizualne. Na koniec postaraj się, aby tło skierowało wzrok widza na modelkę.


Aby Twoje zdjęcia modowe wyglądały bardziej autentycznie i żywo, nie pozwól swojej modelce, tylko chodzić lub pozować, ale spraw by weszła w interakcję z otoczeniem, w którym się znajduje. Poza będzie bardziej naturalna, bardziej zrelaksowana, a uzyskany obraz często będzie miał bardziej atrakcyjną kompozycję. Obserwuj, jak każda poza wpływa na atmosferę obrazu i przekazywane emocje. W szczególności ręce są elementem, którego nie można zaniedbać. Powinny być rozluźnione, często lekko zgięte w stawach i delikatnie rozstawione.

Aparaty w naszej ofercie:

Fotografia mody – czym pracujesz?

Dobór odpowiedniego aparatu jest równie ważny, jak oświetlenie. Potrzebujesz urządzeń, które dostosują się do każdych warunków i zapewnią doskonałe rezultaty jakościowe. Kiedy będziesz potrzebował naprawdę wysokiej rozdzielczości, wybierz lustrzankę o dużej rozdzielczości matrycy. W innych przypadkach, możesz korzystać z bezlusterkowca, też pełnoklatkowego, ale lżejszego.


W miarę możliwości, w fotografii mody używaj trybu ręcznego. Daje to większą kontrolę nad końcowym efektem obrazu, zarówno pod względem ekspozycji, jak i różnych aspektów twórczych.


Fotografia mody obejmuje wiele tematów, a wybór obiektywu może się różnić w zależności od fotografowanego przedmiotu. Do zdjęć portretowych, idealny jest obiektyw 70-200 mm. Interesujące może być również szersze kadrowanie, aby zapewnić kontekst i umieścić modelkę w określonym planie. Do tego celu idealna jest stała ogniskowa 35 mm.

Obiektywy w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756