Zdaniem eksperta

Fotografia reportażowa – na czym polega?

Data dodania: 14-07-2023

Fotografia reportażowa lub tak zwana fotografia dokumentalna, to styl fotograficzny, który ujmuje moment lub wydarzenie w sposób narracyjny, czyli są to obrazy, które opowiadają historię.W przeciwieństwie do innych stylów fotografii, zdjęcia reportażowe są często mniej formalne i przedstawiają swoich bohaterów w sposób naturalny, a nie zainscenizowany. Każda historia ma początek, środek i koniec – fotografia reportażowa, powinna być odzwierciedleniem tej zasady.

Czym jest fotografia reportażowa?

Bardziej niż jakikolwiek inny styl, fotografia reportażowa pozwala Twoim zdjęciom opowiedzieć historię, w której podkreślony jest element wizualny. Niezależnie od tego, czy jest to pokaz na placu, impreza firmowa, czy koncert, w reportażu zasady gry pozostają prawie takie same. Fotograf musi być szybki i uważny. Jeśli przegapi chwilę, nie da się jej powtórzyć i praktycznie nie ma możliwości wpływu na wydarzenia. Nauka przewidywania następnych kilku sekund lub minut, to cenna umiejętność dla każdego, kto chce robić zdjęcia reportażowe. Ważne jest, aby zawsze skupić się na sytuacji i jej uczestnikach.


Możesz reagować i przewidywać nieco szybciej i lepiej, jeśli wcześniej wykonasz przynajmniej krótkie rozeznanie. Dlatego też, zawsze zbieraj informacje z wyprzedzeniem o wydarzeniu, które będziesz fotografować. Kto tam będzie, kto jest zbyt ważny, by go ominąć, jak będzie wyglądało wydarzenie i jakiego rodzaju programu się spodziewać. A jeśli szykujesz się do reportażu w plenerze, nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody.

Aparaty w naszej ofercie:

Fotografia reportażowa – jak się przygotować?

Dokładne opanowanie aparatu, to podstawowa część przygotowań do reportażu. Często musisz szybko reagować na zmiany warunków oświetleniowych lub fotografowaną scenę, aby zdjęcia były tak samo ostre i dobrze naświetlone jak inne, a także musisz mieć możliwość szybkiej zmiany ustawień aparatu. Powinieneś działać prawie automatycznie. Aby fotografia reportażowa była jak najbardziej autentyczna i atrakcyjna, musisz stać się częścią akcji. Pozostawanie jedynie obserwatorem w tle, oznacza utratę żywych zdjęć z głębią. Nie bój się zbliżać do ludzi i poruszać się tam, gdzie toczy się akcja. Rozmawiaj z ludźmi i zdobywaj ich zaufanie. Niech przyzwyczają się do obecności fotografa w swoim otoczeniu. W przypadku każdego zdjęcia musisz być pewien, kim lub czym jest Twój temat. Jeśli podczas planowania określisz dla siebie główne tematy, łatwiej je znajdziesz. Innym razem możesz wyróżnić jedną, czy dwie konkretne osoby, używając głębi ostrości.


Robiąc zdjęcia, zastanów się, jakie elementy są ważne, aby odbiorcy mogli rozpoznać, co się dzieje, patrząc na zdjęcie lub ich serię. Nie zawsze musisz umieszczać wszystko na jednym zdjęciu – pokazanie zbyt wiele może pogorszyć fotografię. Postaraj się uwzględnić wszystkie istotne elementy i kontekst sytuacji. Ważnym elementem kontekstu, jest również atmosfera wydarzenia. W końcu fotografia reportażowa, niekoniecznie musi jedynie dokumentować sytuację. Szukaj emocji, które charakteryzują atmosferę wydarzenia.

Jak oddać moment w fotografii reportażowej?

W fotografii reportażowej chodzi przede wszystkim o uczciwość, co oznacza bycie wiernym scenie i momentowi, w którym robisz zdjęcie. Jeśli wyreżyserujesz jakikolwiek aspekt zdjęcia, nie jest to już fotografia dokumentalna. Aby oddać kontekst danej chwili, dodaj więcej przestrzeni na zdjęciu. Podczas fotografowania w pomieszczeniach, fotograf często dosłownie jest przyparty do muru i nie jest w stanie uzyskać już więcej miejsca na zdjęciu. Sposobem na to, jest użycie szerszych obiektywów. Komponując zdjęcie, nie patrz tylko na środek kadru lub na miejsce akcji. Zdecyduj, czy chcesz, aby obiekty znalazły się w kadrze, czy poza nim i odpowiednio poruszaj aparatem. Fotografia reportażowa, to podejmowanie setek mikrodecyzji i tylko od Ciebie zależy, co na zdjęciach będzie wyglądać najlepiej. Staraj się ponadto, nie odcinać obiektów wzdłuż krawędzi kadru.


Podczas sesji reportażowej, wtop się jak najbardziej w otoczenie. Nie ubieraj się ekstrawagancko, trzymaj aparat poza zasięgiem wzroku innych i staraj się omijać centrum wydarzenia. Rób to, co robią inni ludzie, nie nawiązując niepotrzebnego kontaktu wzrokowego.


Zamiast próbować wdrożyć wszystkie te wskazówki naraz, spróbuj popracować nad nimi pojedynczo. Jeśli będziesz ćwiczyć i doskonalić swoje rzemiosło, zobaczysz, jak bardzo zwiększą się Twoje umiejętności, jako fotografa dokumentalnego.


Fotografów dokumentalnych często porównuje się do fotoreporterów, jednak niekoniecznie trzeba być profesjonalistą, żeby opowiedzieć wizualną historię za pomocą aparatu. Fotografia reportażowa, podobnie jak fotoreportaż, opiera się na subtelności tematu. Jednak, chociaż sposób realizacji jest podobny – różnice między tymi gatunkami fotografii są wyraźne. Nad fotoreportażem czasem pracuje się całymi tygodniami. Zwykle jest to ważna historia, opowiedziana obrazem. Fotoreporter koncentruje się na ciekawej historii, kontynuuje swój projekt i stara się stworzyć bezstronną serię. Fotoreportaż to coś więcej, niż fotografia reportażowa.

Aparaty w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756