Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia sportowa – jak fotografować sport?

 2023-07-28 

Fotografia sportowa to rejestrowanie sportu, gier, ćwiczeń i innych czynności za pomocą fotografii. Zawodowi fotografowie, którzy zajmują się tą tematyką, zwykle pracują dla serwisów informacyjnych, gazet i magazynów. Fotografia taka daje wiele szans na zrobienie świetnego zdjęcia, ale bardzo łatwo stracić okazję, by zrobić zdjęcie wtedy, gdy wydarzy się na boisku jakiś niesamowity moment. Gdy gra toczy się szybko, fotograf sportowy musi być gotowy w każdej chwili do robienia zdjęć, aby uzyskać idealne ujęcie.

Trudna sztuka fotografii sportowej

Zwykle miejsce fotografa sportowego jest pomiędzy zawodnikami a widownią, w ściśle określonych miejscach boiska. To pozwala zbliżyć się do zawodników, ale też ogranicza możliwości przemieszczania się na przykład wzdłuż bieżni czy linii boiska. Nie masz żadnej kontroli nad pozowaniem i tłem. Dlatego kąty i perspektywy kamery są bardzo ważne. Fotografia sportowa obejmuje też inne, bardziej specyficzne dziedziny fotografii – portrety, akcje i zdjęcia grupowe.


Fotografowanie sportu nie jest łatwym zadaniem. To może być stresujące doświadczenie. Jako początkujący będziesz potrzebować czasu, przestrzeni i ćwiczeń. Musisz nauczyć się, jak szybko się koncentrować i fotografować szybciej. Jeśli zastanawiasz się, czy fotografia sportowa jest dla Ciebie, powinieneś zacząć od fotografowania zawodów w swojej okolicy. Tam, gdzie nie obowiązują ścisłe restrykcje i akredytacje. Fotografa sportowego obowiązują właściwie dwie, podstawowe zasady: musi znać swój sprzęt, kluczowa jest też znajomość sportu. Pomoże Ci to śledzić osobę, piłkę lub akcję, dzięki czemu będziesz mógł je dobrze uchwycić. Jeśli to tylko możliwe, musisz się poruszać. Nie stój w jednym miejscu, w przeciwnym razie wszystkie Twoje zdjęcia będą miały ten sam kąt i perspektywę.


Z pewnością przekonasz się, że udana fotografia sportowa wiąże się z pewnym ryzykiem. Podążanie za jednym piłkarzem może odwrócić uwagę od akcji rozgrywającej się gdzie indziej. Z drugiej strony, jeśli wiesz, że ten konkretny gracz ma tendencję do świętowania w bardzo ekstrawagancki sposób, to te zdjęcia pokażą najlepszy obraz sportu. W fotografii sportowej to wzloty i upadki, porażki i zwycięstwa pokazują emocje i atmosferę gry.

Aparaty w naszej ofercie

Fotografia sportowa – niezbędny sprzęt

Fotografia sportowa to dziedzina, w której aparaty fotograficzne są bardzo ważne. Fotografowie najczęściej wybierają lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce. Aby móc uchwycić całą gamę dyscyplin sportowych, Twój aparat będzie potrzebował kilku rzeczy. Po pierwsze, tryb zdjęć seryjnych z dużą liczbą klatek w serii. Tryb Al-servo jest niezbędny do ustawiania ostrości na szybko poruszających się obiektach.


W zależności od tematu możesz potrzebować konkretnego obiektywu. Jeśli fotografujesz obiekty z dużej odległości, potrzebujesz obiektywu zmiennoogniskowego lub teleobiektywu.


Jeśli możesz zbliżyć się do obiektu, dobrze sprawdzi się obiektyw szerokokątny lub zmiennoogniskowy. Taki obiektyw zapewni Ci wszechstronność. Możesz zmienić ogniskową, gdy chcesz sfotografować obiekt, który oddala się od Ciebie, lub fotografować w różnych stylach, od detali po szerokie ujęcia akcji. Oznacza to mniej czasu na wymianę obiektywów, dzięki czemu cały czas będziesz gotowy do fotografowania akcji na boisku. Zarówno 100-400 mm, jak i 150-600 mm to świetne obiektywy sportowe.


By oszczędzić czas, wielu profesjonalistów podczas zawodów sportowych używa co najmniej dwóch aparatów. Zaleta posiadania wielu kamer jest oczywista. Są one wyposażone w różne ogniskowe; jeden aparat ma zoom 70-200 mm, drugi 200-500 mm. W kluczowym momencie nikogo nie stać na zmianę obiektywu.


Do fotografii sportowej potrzebny będzie dodatkowy sprzęt. To coś innego niż podstawowy aparat, obiektyw i monopod. Gdy fotografujesz szybkie ujęcia akcji, Twoje karty pamięci będą musiały nadążyć. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to przegapić świetne ujęcie, ponieważ aparat przetwarza zdjęcia seryjne. Nie zapomnij o dodatkowych kompletach baterii, one zawsze wyczerpują się zbyt szybko i w nieodpowiednim momencie.


Jeśli przesyłasz obrazy do agencji fotograficznych, potrzebny jest szybki czytnik kart. Zarówno do przechwytywania, jak i pobierania obrazów do laptopa.


Pasek na ramię zapewnia szybki dostęp do aparatu, uratuje również Twoje plecy przed ciężkim sprzętem fotograficznym, który masz w torbie.


Zawody sportowe odbywają się w różnych warunkach atmosferycznych – w pełnym słońcu, w deszczu czy podczas śnieżycy. Musisz być zaopatrzony w elementy garderoby, które pomogą Ci fotografować w takich ekstremalnych warunkach. Jeśli dbasz o siebie, powinieneś dbać także o swój sprzęt fotograficzny.

Fotografia sportowa – podstawowe ustawienia

Nie polegaj na trybie automatycznym aparatu. Kuszące jest używanie przycisku „łatwe” podczas intensywnej gry. Jednak w przypadku szybkich ujęć musisz mieć pełną kontrolę nad aparatem, głównie pod względem czasu otwarcia migawki. Zawody sportowe toczą się szybko (może z wyjątkiem szachów). Potrzebujesz szybkiej migawki, aby zatrzymać akcję i uchwycić chwilę. Dla zabawy możesz spróbować śledzić sportowca obiektywem, aby uzyskać rozmyte tło. Pamiętaj tylko, że wymaga to praktyki i nie zakończy się perfekcyjnie po pierwszych próbach.


Większość profesjonalistów fotografuje sport w trybie priorytetu przysłony. Tak długo, jak ustawisz czułość ISO, aby czas otwarcia migawki był wystarczająco szybki, tryb ten zapewni Ci głębię ostrości, aby uchwycić każdy ruch. Jeśli priorytet przysłony nie jest dostępny, priorytet migawki jest kolejnym najlepszym trybem zapewniającym wystarczająco szybkie fotografowanie. Podczas fotografowania szybkich sportów, takich jak wyścigi rowerowe, ten tryb pozwala fotografom uchwycić ruch i prędkość.


Aby dotrzymać kroku sportowcom, włącz tryb AF-C i zdjęcia seryjne. Ciągły autofokus pozwala AF śledzić obiekt i utrzymywać go w ostrości, gdy przesuwa się w dół pola. Jeśli masz obiektyw ze stabilizacją obrazu i ma on coś więcej niż tylko przycisk włączania/wyłączania, ustaw go w tryb umożliwiający śledzenie bez próby korygowania ruchu.

Fotografia sportowa – lokalizacja fotografa

Fotografowie sportowi muszą znaleźć dobre miejsce do robienia zdjęć w odpowiednim czasie. Różni się to w zależności od sportu. W piłce nożnej najlepsze miejsce jest zwykle na skraju pola karnego, ponieważ to tam zwykle rozgrywają się najgorętsze sceny. W sportach motorowych powinieneś ustawić się tak, aby widzieć wierzchołek zakrętu. Lekkoatletyka oferuje wiele możliwości. Od zbliżeń w pełni skoncentrowanych rzucających dyskiem po sprinterów przekraczających linię mety. Jeśli chodzi o bieganie, ważne jest znalezienie na trasie fotogenicznego miejsca, najlepiej ze świetnym tłem i widownią. W maratonie powinno być jasne, gdzie się odbył. Oczywiście nie należy zapominać o zdjęciach zwycięzców.

Fotografia sportowa – sportowiec i fotograf jednocześnie

W coraz liczniejszych przypadkach łączenia fotografii ze sportem masz o wiele więcej możliwości niż kiedyś. Najlepszym rozwiązaniem są kamery sportowe, które montuje się na przykład na sprzęcie sportowym, przyczepia do ubrania czy kasku. Są małe, lekkie a niektóre mają nawet podwodne obudowy i są wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać uderzenia i upadki.


Fotografia sportowa wymaga maksymalnego skupienia i krótkiego czasu reakcji. Ponadto musisz dokładnie znać sport, który fotografujesz. W przeciwnym razie przegapisz najważniejsze wydarzenia. A przecież ani sportowcy, ani fotografowie nie mają drugiej szansy.

Obiektywy w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756