Zdaniem eksperta
2022-11-09
Jeśli dopiero zaczynasz fotografować ludzi, nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Nawet jeśli masz opanowany do perfekcji temat ustawień aparatu, oświetlenia, kompozycji, pozowania oraz edycji i robisz dobre zdjęcia, to możesz mieć trudności w podejściu do fotografowanych ludzi. Jest to zupełnie normalna sytuacja. Warto jednak przyjrzeć się temu, jak fotografować ludzi i jak to robią profesjonaliści.
Jeśli chcesz uchwycić dobrze naświetlone, szczegółowe obrazy ludzi, musisz odpowiednio dostosować ustawienia. Niestety nie ma zestawu najlepszych ustawień, których można użyć do uzyskania zadowalających wyników – idealne ustawienia zawsze zależą od sytuacji – ale istotnych jest kilka zaleceń:
Wystawienie ludzi na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub użycie bezpośredniego błysku może sprawić, że zmrużą oczy i uwydatnią niedoskonałości skóry, takie jak przebarwienia czy zmarszczki, a tego nikt nie chce. Mogą także tworzyć się zbyt głębokie cienie bez szczegółów. Inną właściwością światła, która jest kluczowa w fotografii ludzi, jest jego kierunek – innymi słowy, gdzie znajduje się źródło światła w stosunku do obiektu.
Przednie światło z lampy błyskowej w aparacie lub światło słoneczne, skierowane bezpośrednio na fotografowaną osobę, rozmyje ją i sprawi, że twarz będzie wyglądać płasko. Oświetlenie górne może występować w pomieszczeniu (światła w suficie) lub na zewnątrz w pochmurny dzień. Uważaj na cienie pod oczami lub ciemne oczy bez świateł. Odbite w nich światło, dodaje życia i blasku. Oświetlenie boczne jest idealnie tym, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że jeśli nie możesz przesunąć źródła światła, na przykład w świetle dziennym lub w słońcu, zawsze możesz poruszyć obiekt i siebie.
Jak fotografować ludzi? W przypadku takiej fotografii, zawsze powinieneś skupić się na ich oczach. Jeśli robisz portret w pozie, w której się nie poruszają, jest to łatwiejsze. Jak to zrobić? Ustaw ostrość na pojedynczy punkt, (nie ciągłą lub śledzącą) i zablokuj ją na oku. Jeśli jedno oko jest bliżej aparatu niż drugie, zawsze skupiaj się na tym, które jest bliżej Ciebie.
Ważne jest, aby odróżnić to co jest etyczne, od tego co legalne. Coś może być etyczne, ale niezgodne z prawem i odwrotnie. Zwyczaje i przepisy różnią się w zależności od miejsca, nawet między częściami tego samego kraju. Wystarczy powiedzieć, że zanim zaczniesz robić zdjęcia, upewnij się, że wiesz, co Ci wolno, a czego nie – nieznajomość prawa nie jest na ogół usprawiedliwieniem.
Bez względu na to, czy jest to wymóg prawny czy nie, najbardziej oczywistym sposobem uniknięcia konfrontacji jest poproszenie o pozwolenie. Prosząc o wyrażenie zgody na zrobienie zdjęcia, przygotuj się na perspektywę odrzucenia. Jeśli obiekt mówi „tak”, fotografuj śmiało. Jednak jeśli osoba mówi „nie”, po prostu uśmiechnij się, podziękuj jej i idź dalej.