Jeśli dopiero zaczynasz fotografować ludzi, nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Nawet jeśli masz opanowany do perfekcji temat ustawień aparatu, oświetlenia, kompozycji, pozowania oraz edycji i robisz dobre zdjęcia, to możesz mieć trudności w podejściu do fotografowanych ludzi. Jest to zupełnie normalna sytuacja. Warto jednak przyjrzeć się temu, jak fotografować ludzi i jak to robią profesjonaliści.

Jak fotografować ludzi – istotne ustawienia aparatu


Jeśli chcesz uchwycić dobrze naświetlone, szczegółowe obrazy ludzi, musisz odpowiednio dostosować ustawienia. Niestety nie ma zestawu najlepszych ustawień, których można użyć do uzyskania zadowalających wyników – idealne ustawienia zawsze zależą od sytuacji – ale istotnych jest kilka zaleceń:


  • pracuj w trybie priorytetu przysłony, który pozwoli Ci wybrać żądaną przysłonę i ISO, podczas gdy aparat dobierze idealny czas otwarcia migawki. Jest to tryb aparatu, z którego korzysta wielu fotografów portretowych, który zapewnia kontrolę nad kluczowymi ustawieniami, a także automatyzuje proces naświetlania;
  • jeśli fotografujesz jedną lub dwie osoby, szeroki otwór przysłony jest dobrym rozwiązaniem – na przykład przy f/2,2 możesz zachować ostrość oczu i twarzy, jednocześnie tworząc pięknie rozmyte tło. Jeśli fotografujesz grupy składające się z trzech lub więcej osób, powinieneś zawęzić przysłonę do co najmniej f/2,8;
  • jeśli korzystasz z naturalnego światła, wybierz najniższe ISO, na jakie możesz sobie pozwolić. Jeśli pracujesz w jasnym świetle, ISO 100 to dobry punkt wyjścia. Jeśli w cieniu lub późnym wieczorem, ISO 400 jest świetną opcją. Fotografowanie w pomieszczeniach, może wymagać zwiększenia czułości ISO do 800 i więcej;
  •  jeśli używasz silnego sztucznego światła (takiego jak lampy błyskowe lub stroboskopy studyjne), ustaw ISO na 100;
  • fotografuj w formacie RAW – zapewni to dodatkowe pole manewru podczas edycji;
  • aby uzyskać najlepszą konfigurację, rób zdjęcia z poziomu oczu fotografowanej osoby lub lekko wyżej. Kąt na poziomie oczu zapobiegnie zniekształceniom perspektywy i stworzy intymne połączenie między obiektem a widzem. Jeśli fotografujesz z dołu, będziesz patrzeć na nos modela, a on sam będzie zerkał w dół. To może powodować podwójny podbródek i nie jest dobrze odbierane przez widza (i samego fotografowanego). Z kolei, jeśli fotografujesz z góry, możesz subtelnie wyszczuplić fotografowaną osobę, podkreślając jej oczy i twarz. Jednak taki kąt widzenia może sprawić, że osoba będzie wyglądać na małą lub uwydatni cofniętą linię włosów;
  • jedną z zasad, do których powinno się stosować, to ta, która dotyczy obiektywów. Jeśli chcesz uzyskać płaski obraz, upewnij się, że używasz odpowiedniego – szeroki kąt zniekształci rzeczy i zmusi Cię do zbliżenia się do ludzi. To często sprawia, że twarz osoby wygląda na rozciągniętą i zbyt dużą. Nikt nie lubi gigantycznej głowy, więc cofnij się trochę i użyj dłuższego obiektywu. W przypadku fotografowania osób, często preferowany jest krótki lub średni teleobiektyw, tak zwany portretowy; 85-150 mm na pełnej klatce, 50-100 mm w aparacie z matrycą APS-C.

Aparaty w naszej ofercie:

Jak fotografować ludzi – światło ma znaczenie


Wystawienie ludzi na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub użycie bezpośredniego błysku może sprawić, że zmrużą oczy i uwydatnią niedoskonałości skóry, takie jak przebarwienia czy zmarszczki, a tego nikt nie chce. Mogą także tworzyć się zbyt głębokie cienie bez szczegółów. Inną właściwością światła, która jest kluczowa w fotografii ludzi, jest jego kierunek – innymi słowy, gdzie znajduje się źródło światła w stosunku do obiektu.


Przednie światło z lampy błyskowej w aparacie lub światło słoneczne, skierowane bezpośrednio na fotografowaną osobę, rozmyje ją i sprawi, że twarz będzie wyglądać płasko. Oświetlenie górne może występować w pomieszczeniu (światła w suficie) lub na zewnątrz w pochmurny dzień. Uważaj na cienie pod oczami lub ciemne oczy bez świateł. Odbite w nich światło, dodaje życia i blasku. Oświetlenie boczne jest idealnie tym, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że jeśli nie możesz przesunąć źródła światła, na przykład w świetle dziennym lub w słońcu, zawsze możesz poruszyć obiekt i siebie.

Kluczowa jest ostrość


Jak fotografować ludzi? W przypadku takiej fotografii, zawsze powinieneś skupić się na ich oczach. Jeśli robisz portret w pozie, w której się nie poruszają, jest to łatwiejsze. Jak to zrobić? Ustaw ostrość na pojedynczy punkt, (nie ciągłą lub śledzącą) i zablokuj ją na oku. Jeśli jedno oko jest bliżej aparatu niż drugie, zawsze skupiaj się na tym, które jest bliżej Ciebie.

Jak fotografować ludzi – słowo o prawie i etyce


Ważne jest, aby odróżnić to co jest etyczne, od tego co legalne. Coś może być etyczne, ale niezgodne z prawem i odwrotnie. Zwyczaje i przepisy różnią się w zależności od miejsca, nawet między częściami tego samego kraju. Wystarczy powiedzieć, że zanim zaczniesz robić zdjęcia, upewnij się, że wiesz, co Ci wolno, a czego nie – nieznajomość prawa nie jest na ogół usprawiedliwieniem.


Bez względu na to, czy jest to wymóg prawny czy nie, najbardziej oczywistym sposobem uniknięcia konfrontacji jest poproszenie o pozwolenie. Prosząc o wyrażenie zgody na zrobienie zdjęcia, przygotuj się na perspektywę odrzucenia. Jeśli obiekt mówi „tak”, fotografuj śmiało. Jednak jeśli osoba mówi „nie”, po prostu uśmiechnij się, podziękuj jej i idź dalej.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756