Zdaniem eksperta

Jak podpisywać prawidłowo zdjęcia?

Data dodania: 20-07-2023

Każdy malarz uwiecznia się swoim podpisem na własnym dziele. Szerokie pociągnięcie pędzla sprawia, że staje się jasne, kto jest twórcą obrazu. Niejeden fotograf też by tego chciał – zwłaszcza, jeśli swoje zdjęcia wysyła na konkursy, wystawia w galerii czy teraz w Internecie. Jeżeli nadal robisz analogowe odbitki albo drukujesz zdjęcia, dodanie podpisu do obrazu może ułatwić innym identyfikację Ciebie – artysty, nawet po sprzedaniu odbitki czy wydruku. Podpis na Twoim zdjęciu powinien być czytelny i wyraźny, bez rozpraszania uwagi. Rozmiar i umiejscowienie zależą od tego, co chcesz osiągnąć dzięki podpisowi. Jeśli to tylko uznanie twojego autorstwa, powinien mieć niewielki rozmiar i być umieszczony w rogu. Jednak, jeśli podpis jest wymagany, aby zapobiec nieautoryzowanemu użyciu, wybierz większy, słaby znak wodny, który obejmuje środek zdjęcia – mniejszy w rogu jest zbyt łatwy do wycięcia.

Jak podpisywać zdjęcia? Stwórz własny podpis fotografa, logo czy znak wodny

Jednym z pierwszych sposobów na dodanie dobrze wyglądającego i niepowtarzalnego podpisu byłoby znalezienie świetnie wyglądającej czcionki. Bardzo wiele dobrych czcionek jest dostępnych za darmo.


Podpisz swoje zdjęcie pełnym imieniem i nazwiskiem lub tylko nazwiskiem. Unikaj podpisywania inicjałami lub monogramem, w przeciwnym razie nie zostaniesz zidentyfikowany jako autor fotografii.


Użyj podpisu, który jest łatwy do odczytania. Jeśli ludzie nie mogą przeczytać twojego podpisu, nie mogą powiedzieć, kim jest artysta. To prawda, że niektórzy znani artyści mają nieczytelne podpisy, ale uchodzi im to na sucho, ponieważ już są znani wielu ludziom ze świata sztuki.


Używaj tego samego podpisu na wszystkich swoich fotografiach. W ten sposób ludzie zaczną z czasem rozpoznawać Twoją sygnaturę, dzięki czemu łatwiej będzie zidentyfikować Twoją sztukę. Jeśli twój podpis jest zawsze inny, ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że wszystkie twoje obrazy zostały stworzone przez tego samego artystę.


Umieść swoje pełne imię i nazwisko, tytuł pracy i ewentualnie rok wykonania na odwrocie fotografii.

Aparaty w naszej ofercie:

Wykonanie własnego podpisu w programie Photoshop

Dzięki funkcji tekstowej programu Photoshop możesz szybko dodać podpis do swoich zdjęć. W Photoshopie przygotowujesz podpis cyfrowy do dalszego wykorzystania w kilku krokach:


Najpierw konwertuj swój podpis do pliku obrazu. Jeśli to możliwe, podpisz się czarnym długopisem na czystej białej kartce. Następnie zeskanuj swój podpis. Jeśli nie masz skanera, zrób zdjęcie swojego podpisu. Użyj „narzędzia wyłączenia”, aby przyciąć obraz bardzo blisko podpisu. Czy papier jest naprawdę czysto biały? Jeśli nie: Przejdź do „obraz-korekcje-wartość progu”. Przeciągnij suwak w lewo, aż Twój podpis będzie miał głęboką czerń na czystej bieli. Zapisz swój podpis w widocznym miejscu.

Jak dodać swój podpis do zdjęcia:

Otwórz zdjęcie, które chcesz podpisać. Przejdź do „miejsca” w menu „plik” i wybierz plik ze swoim podpisem. Dostosuj rozmiar podpisu, przeciągając uchwyty narożne. Potwierdź podwójnym kliknięciem. Wybierz narzędzie „move tool” i przeciągnij podpis w wybrane miejsce. Podpis nadal znajduje się na białym polu na twoim zdjęciu. Zmień tryb mieszania na „multiple”. Zapisz gotowe zdjęcie.

Jak podpisywać zdjęcia?

W jaki sposób powinieneś podpisać swoje zdjęcie, zanim je upublicznisz w Internecie lub zgodzisz się na jego publikację w prasie? W dobie fotografii cyfrowej i elektronicznemu zapisowi fotografii możliwe jest podpisywanie ich, wewnątrz pliku zdjęciowego. Po zrobieniu zdjęcia, w komputerze (choć czasem także już na etapie zapisu zdjęcia w aparacie fotograficznym), można plik zdjęciowy uzupełnić o tak zwane metadane. Dopisać można między innymi dane autora, miejsce i datę wykonania zdjęcia, tytuł, a także słowa kluczowe, dzięki którym wyszukiwarki internetowe w bardzo łatwy sposób odszukają zdjęcia w Internecie.


Istnieje też inny aspekt związany z podpisywaniem zdjęć. W Polsce ochrona praw autorskich przysługuje twórcy każdego dzieła, niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. Oznacza to, że od 1994 roku, nie ma żadnych dodatkowych procedur ani żadnych warunków, które trzeba spełnić, by autor dzieła mógł korzystać z praw do niego. Prawo do podpisu autorskiego przy zdjęciu należy do grupy praw osobistych, czyli nigdy nie wygasa. W roku 2016 redaktorzy portalu fotoprawo.pl we współpracy z organizacjami zrzeszającymi profesjonalnych fotografów opracowali zasady, według których powinny być podpisywane zdjęcia. Stworzyli oni „Instrukcję prawidłowego podpisywania zdjęć”, która pozwala w prosty i szybki sposób zorientować się, jak należy oznaczyć daną fotografię, aby nie łamać prawa autorskiego. Instrukcja ta dotyczy zarówno autorów fotografii, jak i media, które zdjęcia publikują. Autorzy instrukcji zakładają, że „pomoże ona zarówno tym, którzy tworzą fotografię, jak i tym, którzy ją wykorzystują” jak powiedział jeden z jej twórców, Wiktor Sobolewski.


Komputery w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756