Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką?


Fotografowanie lustrzanką nie jest wcale takie trudne, pod warunkiem trzymania się kilku podstawowych zasad. Jedną z nich powinno być przeczytanie instrukcji aparatu, po pierwsze, by poznać jego budowę i możliwości; po drugie, by móc w pełni kontrolować wszystkie ustawienia.



 Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką

Poświęcenie od 1 do 2 godzin z instrukcją pomoże Ci dokładniej zrozumieć konkretny aparat. Im szybciej zrozumiesz, jak zmienić kluczowe elementy ekspozycji, tym szybciej będziesz w stanie kontrolować wygląd swoich zdjęć.


Przełączanie między trybami podstawowymi


Aparaty DSLR mają pewne tryby, które w tym momencie są w zasadzie uniwersalne.


•    Auto: Aparat automatycznie ustawia wszystkie ustawienia ekspozycji.

•    Program: Aparat steruje przysłoną i szybkością migawki, ale ustawiasz ISO.

•    Av: Ty kontrolujesz ustawienie przysłony, a aparat automatycznie dostosowuje szybkość migawki i czułość ISO.

•    S lub Tv: Ty kontrolujesz czas otwarcia migawki, a aparat automatycznie dostosowuje przysłonę i ISO.



Podczas gdy większość pokręteł i ustawień lustrzanki cyfrowej można przez większość czasu ignorować, w końcu będziesz chciał opanować elementy ekspozycji. Gdy to zrobisz, możesz zacząć tworzyć wyjątkowe kompozycje, eksperymentując z ustawieniami aparatu, używając lampy błyskowej w niekonwencjonalny sposób i zmieniając perspektywę używaną do fotografowania.


Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką – aspekty techniczne


Użyj niższej czułości ISO, aby usunąć szumy ze zdjęć


ISO to czułość aparatu na światło. Niższe ISO zapewni płynniejszy obraz, ale wymaga dużo światła i krótszego czasu otwarcia migawki. Wyższe ISO spowoduje bardziej ziarnisty obraz i wymaga bardzo mało światła, aby uzyskać ekspozycję. Aby uzyskać naturalnie wyglądający obraz, staraj się utrzymywać ISO w zakresie 50-200.


Twórz ostre obrazy przy krótkim czasie otwarcia migawki


Czas otwarcia migawki odnosi się do czasu, przez który obiektyw jest rzeczywiście otwarty. Krótszy czas otwarcia migawki spowoduje ostrzejszy obraz pod względem przejrzystości wizualnej, ale wyższy czas otwarcia migawki spowoduje bardziej skomplikowane szczegóły i nasycenie kolorów. Co ważne, czas otwarcia migawki zależy od ilości światła, do którego masz dostęp: im jest ciemniejszy, tym wyższy musi być czas otwarcia migawki. Jeśli obiekt się porusza, będzie rozmazany, jeśli czas otwarcia migawki będzie zbyt długi.


Ustaw niższą przysłonę, aby uzyskać dynamiczną głębię ostrości


Większy otwór przysłony oznacza większą głębię ostrości, więc przysłona określa, jak rozmyte będą elementy tła. Im niższe ustawienie przysłony, tym większy staje się otwór obiektywu. Innymi słowy, f/1 będzie bardzo rozmytym tłem, podczas gdy f/22 sprawi, że wszystko w kadrze będzie ostre i szczegółowe. W razie wątpliwości ustaw aparat na f/4. Zazwyczaj jest to najszersze ustawienie przysłony w naturalnym świetle, które nadal oddziela obiekt od tła, aby go wyróżniać.


Dostosuj czułość ISO, szybkość migawki i przysłonę, aby kontrolować ekspozycję.


Ekspozycja odnosi się do sposobu, w jaki przysłona, czas otwarcia migawki i ISO działają razem, aby zmienić sposób interakcji światła z fotografowanym obiektem. Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne, możesz spróbować zwiększyć czułość ISO, zmniejszyć przysłonę lub zmniejszyć szybkość migawki. Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne, możesz obniżyć czułość ISO, zwiększyć przysłonę lub zwiększyć szybkość migawki.


Lustrzanki w naszej ofercie:



Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką – aspekty estetyczne


Zastosuj zasadę trójpodziału


Zasada trójpodziału to powszechna metoda stosowana do podejmowania decyzji dotyczących kadrowania. Wyobraź sobie w aparacie siatkę 3 na 3 pionowych i poziomych linii. Staraj się zachować ważne elementy i punkty centralne na przecięciach linii pionowych i poziomych. Unikaj umieszczania obiektu w martwym centrum obrazu. W większości lustrzanek możesz włączyć wyświetlanie siatki na ekranie LCD.


Użyj negatywnej przestrzeni jako elementu wizualnego na swoich zdjęciach


Negatywna przestrzeń odnosi się do elementów kompozycji, w których nie ma przedmiotu ani tematu. Wykorzystanie dużej ilości negatywnej przestrzeni zmieni sposób, w jaki widz interpretuje temat zdjęcia, a całkowite unikanie negatywnej przestrzeni sprawi, że Twój obraz będzie klaustrofobiczny. Zawsze możesz przyciąć obraz podczas edycji, więc zacznij od większej ilości negatywnej przestrzeni podczas korzystania z aparatu.


Do zdjęć krajobrazowych użyj statywu i wyższej wartości przysłony


To też odpowiedź na pytanie, jak robić ostre zdjęcia lustrzanką? Ustaw przysłonę między f/7 a f/13 co w rezultacie da obraz o zrównoważonej ostrości między pierwszym planem a tłem. Używaj przysłony w tym zakresie podczas fotografowania krajobrazów, aby mieć pewność, że wychwytujesz różnorodne szczegóły w całym zakresie ujęcia. Statyw zapobiega poruszaniu się lub drganiom aparatu, gdy obiektyw jest otwarty.


Wypróbuj dłuższe ekspozycje podczas pracy z poruszającym się obiektem


To, że coś jest niewyraźne, nie oznacza, że nie jest interesujące. Ustaw aparat na statywie podczas długich ekspozycji, aby aparat był nieruchomy. Dzięki temu obiektyw wychwyci bogate szczegóły tła.


Użyj lampy błyskowej w ciągu dnia, aby usunąć ostre cienie


Chociaż lampa błyskowa jest zwykle zarezerwowana do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia, włączenie lampy błyskowej w ciągu dnia usunie wszelkie cienie z najbliższego otoczenia. Jest to szczególnie przydatne, gdy próbujesz pozbyć się cieni na twarzy osoby.


Podejdź bliżej i od razu wypełnij kadr obiektem


W niektórych przypadkach to, co jest za głównym tematem lub na boku, może pomóc opowiedzieć historię. Podejdź o krok bliżej lub użyj obiektywu zmiennoogniskowego. Podczas robienia zdjęcia zawsze zwracaj uwagę na tło, aby upewnić się, że nie masz sytuacji, które odwracają uwagę od obiektu, takich jak drzewo wystające z głowy fotografowanej osoby.


„Szkoda, że nie mam aparatu”


Z pewnością wiele razy wypowiadałeś takie słowa. Najlepsza rada – wejdź w rutynę, w której aparat jest z Tobą przez cały czas – gotowy do uchwycenia tych nieoczekiwanych chwil. Nie zapomnij przygotować naładowanych baterii i kart pamięci.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756