Zdaniem eksperta

 Jak robić ostre zdjęcia? 

Data dodania: 01-09-2022

W zdecydowanej większości przypadków każdy fotograf dąży do tego, by jego zdjęcia były ostre. Uzyskanie czystych i ostrych zdjęć może wydawać się trudne, w rzeczywistości jest to całkiem proste – zwłaszcza, gdy opanujesz odpowiednie techniki. Jak robić ostre zdjęcia?

Przede wszystkim sprawdź swoje oczy. Może Cię to zaskoczy, ale słabe widzenie może zmniejszyć ostrość obrazu. Możesz nie uzyskać idealnej ostrości, przypadkowo ustawić ostrość w niewłaściwym miejscu lub nie zauważyć, że Twój obiektyw ma problem z ogniskowaniem. Gdy okaże się, że powinieneś nosić okulary, musisz także dostosować swój aparat do Twojej wady wzroku. Jeżeli Twój aparat ma pokrętło regulacji dioptrii, dostosuj go. Dioptrie to małe kółko umieszczone obok wizjera, które pozwala dostosować ostrość obrazu w wizjerze. Dioptrie są szczególnie przydatne dla osób ze słabym wzrokiem, ponieważ mogą zrekompensować złe widzenie – w ten sposób nie będziesz musiał nosić okularów podczas fotografowania.


Jeśli jednak Twój wzrok nie budzi zastrzeżeń, trzeba wziąć pod uwagę kilka zasad, które ułatwią wykonywanie ostrych zdjęć.


Trzymaj prawidłowo aparat


Jaka jest najczęstsza przyczyna rozmycia obrazu? Drgania aparatu. Gdy naciśniesz spust migawki, Twój aparat porusza się nawet niezauważalnie, możesz wtedy otrzymać nieostre zdjęcie. Jest to szczególnie ważne podczas fotografowania za pomocą teleobiektywów, przy dużych powiększeniach lub przy słabym oświetleniu. Chwyć aparat jedną ręką, a drugą umieść pod obiektywem. Usytuuj aparat blisko ciała, trzymaj mocno łokcie i – jeśli to możliwe – oprzyj się o ścianę, drzewo lub inny solidny przedmiot. Pamiętaj też, aby delikatnie nacisnąć przycisk migawki – nie uderzaj w niego.

Aparaty w naszej ofercie:

Zainwestuj w statyw

Właściwa technika trzymania ręki zapewni znaczny wzrost ostrości, ale nie jest niezawodna. Celem statywu jest trzymanie aparatu tak nieruchomo, jak to tylko możliwe. Unikaj wysuwania środkowej kolumny i nóg statywu bardziej, niż jest to konieczne. Im wyższy statyw, tym bardziej będzie się chwiał i tym trudniej będzie uzyskać ostre zdjęcia. Jeśli Twój statyw ma pod spodem haczyk, zawieś coś na nim, aby zapewnić dodatkową stabilność, choćby pustą torbę, którą możesz na miejscu wypełnić kamieniami, aby uzyskać dobrą, ciężką wagę, która utrzyma statyw nieruchomo nawet przy silnym wietrze. Weź pod uwagę, że zwykle jesteśmy otoczeni przedmiotami i powierzchniami, które tworzą doskonałe, naturalne statywy. Postawienie aparatu na ścianie lub zaklinowanie obiektywu między drutami ogrodzenia może zapewnić nieco większą stabilność, trzymanie aparatu nieruchomo i zmniejszenie rozmycia na zdjęciach.

Popraw swoją technikę


Przede wszystkim wybierz szybki czas otwarcia migawki. Oto kolejny główny winowajca rozmytych zdjęć – zbyt długi czas otwarcia migawki. Jak wybrać odpowiedni czas otwarcia migawki, aby uzyskać ostre obrazy? Jeśli obiekt jest nieruchomy, zastosuj zasadę, że czas otwarcia migawki powinien być krótszy niż ogniskowa obiektywu


Gdy Twój obiektyw ma 50 mm, fotografuj z prędkością 1/50 s lub wyższą. Jeśli Twój obiektyw ma 100 mm, fotografuj z prędkością 1/100 s i wyższą, jeśli 200 mm, fotografuj z prędkością 1/200 s i wyższą. Zasada nie jest idealna i trzeba ostrożnie dobierać czas otwarcia migawki, ponieważ zbyt krótki czas może być szkodliwy. Pamiętaj, że nie możesz wybrać czasu otwarcia migawki w oderwaniu od innych parametrów. Jeśli zwiększysz czas otwarcia migawki, Twoje obrazy staną się ciemniejsze – chyba że poszerzysz przysłonę lub zwiększysz czułość ISO, aby zrównoważyć ekspozycję.


Przysłona wpływa na głębię ostrości na zdjęciach. Często powodem nieostrości ujęcia jest zbyt mała głębia ostrości. Jeśli więc Twoje obrazy są rozmazane z powodu zbyt małej głębi ostrości, po prostu ustaw przysłonę f/8, f/11 lub nawet f/16, a powinieneś zauważyć znaczny wzrost ostrości. Zawężając przysłonę (a co za tym idzie, powiększając głębię ostrości), możesz dać sobie trochę więcej swobody podczas fotografowania. Jednak zawężenie przysłony spowoduje również przyciemnienie obrazu, więc podczas wprowadzania zmian musisz zwracać uwagę na ekspozycję. 


Możesz to zrekompensować, skracając czas otwarcia migawki lub podnosząc ISO. Tam, gdzie to możliwe, używaj najniższego ustawienia ISO aparatu (zwykle około ISO 100 lub 200), o ile nie wpływa to negatywnie na inne ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki. Im wyższa czułość ISO, tym więcej szumu cyfrowego dostaniesz na zdjęciu, co powoduje rozmycie ostrych szczegółów i wpływa na ogólną ostrość obrazu.


Włącz stabilizację


Współczesne aparaty cyfrowe, nie tylko lustrzanki czy bezlusterkowce, mają wbudowaną opcję wspomagania utrzymania ostrości. To różnego rodzaju stabilizatory, które mają sprytnie przeciwdziałać drganiom aparatu. Jeśli Twój sprzęt ma taką opcję, skorzystaj z niej. Stabilizacja obrazu z pewnością nie jest idealna, ale pozwoli Ci utrzymać aparat w ręku przy bardzo długich czasach otwarcia migawki. W niektórych sytuacjach przy słabym oświetleniu można nawet obyć się bez użycia statywu. Z drugiej strony – jeśli zamontujesz aparat na statywie i zmniejszysz czas otwarcia migawki poniżej 1/80 s, wyłącz stabilizację obrazu. Nie będziesz potrzebować stabilizacji – Twój statyw zapewni ostre zdjęcia – a aktywna stabilizacja obrazu na solidnej podstawie może w rzeczywistości zwiększyć rozmycie obrazu.

Popraw swoją technikę ustawiania ostrości


Jeśli często okazuje się, że tylko część zdjęcia jest ostra, oznacza to, że masz problem z ustawianiem ostrości. Najpierw sprawdź ustawienia. Fotografując nieruchome obiekty upewnij się, że aparat jest ustawiony na AF-S, a podczas fotografowania ruchomych obiektów ustaw aparat na AF-C. Dostosuj także punkty ostrości. Najlepszy wybór będzie zależeć od scenariusza, ale ustawienie pojedynczego punktu generalnie działa w przypadku nieruchomych obiektów, podczas gdy grupa punktów AF lub jakaś forma śledzenia AF są lepsze w przypadku ruchomych obiektów.


Osiągnięcie bardzo ostrych obrazów nie jest niemożliwe, ale wymaga robienia jak największej liczby „drobnych kroczków”. Każdy z nich może zrobić tylko niewielką różnicę, ale skumulowany efekt da znacznie ostrzejsze zdjęcia.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756