Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak robić zdjęcia ptaków?

Data dodania: 09-10-2024

Fotografowanie ptaków wymaga wiedzy ornitologicznej, ale przede wszystkim fotograficznej. Powolne podejście do tych zwierząt i umożliwienie im przyzwyczajenia się do naszej obecności i ruchów, jest prawdopodobnie najważniejszą techniką skutecznego uchwycenia ich na zdjęciu. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu.

Kiedy chcesz fotografować ptaki, musisz zwrócić uwagę by miały jak najmniej bodźców, na które mogłyby zwracać uwagę lub być potencjalnie zaniepokojone. Jeśli będziesz z kimś innym, dopilnuj, by druga osoba nie robiła niczego, co zwróciłoby uwagę ptaków. Warto też, aby ta osoba była na tej samej linii, z której się zbliżasz – innymi słowy, bezpośrednio za Tobą, aby ptak nie odczuwał presji z więcej niż jednego kierunku. Inne sposoby niezwracania na siebie uwagi ptaków, obejmują na przykład wkładanie wszelkich ubrań lub pasków, które mogą wiać na wietrze, i nienoszenie jasnych kolorów lub bieli. Powinieneś być jedynym obiektem, do którego ptaki muszą się przyzwyczaić. Wiatr to jedyna zmienna, której nie możesz kontrolować, a ptaki często są znacznie trudniejsze do podejścia w wietrznych warunkach.


Ptaki nie lubią rzeczy, które poruszają się szybko lub nagle. Wszystkie twoje ruchy powinny być powolne, delikatne i ograniczone. Żadnego machania rękami, kamer kołyszących się na paskach, czy szybkiego wstawania lub kucania.

Jakie są najlepsze aparaty do fotografowania ptaków?

Niemal każdy początkujący fotograf ptaków powie, że najważniejszy sprzęt, to ultraszybki aparat i długie obiektywy.


I to prawda, bo aparaty i obiektywy mają znaczenie. Fotografowanie ptaków to nie tylko zbliżanie się do nich. To także tworzenie pięknych kompozycji, ustawianie odpowiedniego światła, nauka prawidłowego naświetlania i nauka śledzenia szybko poruszających się obiektów. Tak więc, chociaż dłuższy obiektyw jest pomocny, zwłaszcza jeśli fotografowane obiekty są płochliwe, nadal możesz robić piękne zdjęcia ptaków krótszym obiektywem – albo przez opanowanie strategii podchodzenia, albo przez robienie zdjęć ptaków w Twoim najbliższym otoczeniu.


Na początek, aby zacząć robić zdjęcia ptaków, potrzebny będzie przyzwoity korpus aparatu APS-C oraz teleobiektyw 300 mm. To więcej niż wystarczające, aby uzyskać naprawdę wspaniałe zdjęcia ptaków. Powstaje pytanie – jaki to ma być aparat? Będziesz potrzebować kamery, która będzie w stanie śledzić ruch obiektów, będzie miała dużą szybkość migawki i będzie na tyle funkcjonalna, by zmieniać ustawienia w zależności od oświetlenia.


Ważna kompozycja i kadr

Zdjęcia ptaków wymagają także wielu innych elementów, które potrzebują szczególnej uwagi. Pomyśl o oświetleniu i kompozycji kadru. Światło może zrobić lub zepsuć zdjęcia ptaków – podobnie jak kompozycja. Musisz zwracać szczególną uwagę na oba te elementy i robić co w Twojej mocy, aby zawsze działały na Twoją korzyść. Zatem, jakie jest najlepsze światło do fotografowania ptaków? Światło wczesnego poranka i późnego popołudnia, znane również jako „oświetlenie złotej godziny”. Poczekaj, aż ptak się poruszy, a następnie użyj trybu zdjęć seryjnych, aby zrobić kilka zdjęć jednocześnie. Pamiętaj, że odpowiednie techniki zawsze przewyższają sprzęt. Dołóż zatem wszelkich starań, aby stworzyć niesamowite zdjęcia pospolitych ptaków.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756