Jest coś interesującego w fotografii sylwetki. Może to kontrast ciemności i światła. Prostota albo tajemnica. Być może to wszystko powyższe. Z pewnością domyślasz się, jak robić zdjęcia sylwetkowe. Wiesz, że obiekt musi być podświetlony od tyłu (czyli słońce musi znajdować się za obiektem), ale nie jesteś do końca pewien, jak sfotografować obiekt, aby był całkowicie ciemny. Musisz być we właściwym miejscu we właściwym czasie, aby naprawdę uchwycić wyraźną sylwetkę. I to po części prawda: miejsce i pora dnia mają znaczenie. Jednak równie ważne jest to, gdzie umieszczasz fotografowany obiekt, jak go ustawiasz, z jakiego kąta fotografujesz i jakich ustawień aparatu używasz.
Aby uchwycić wyraźną sylwetkę, tło musi być jaśniejsze niż obiekt. Najlepszy czas na zdjęcia sylwetkowe jest na początku lub na końcu dnia. Optymalna godzina jest wtedy, gdy słońce jest nisko na niebie – wschodzi lub zachodzi. To ulubieniec fotografów, którzy regularnie tworzą efektowne sylwetki, ale można też sfotografować porządną sylwetkę na tle błękitnego nieba.
Lokalizacja ma znaczenie, jeśli chodzi o uchwycenie efektownej sylwetki. Najlepiej sprawdza się otwarta przestrzeń: płaskie, trawiaste pole, plaża nad morzem lub brzeg rzeki. Upewnij się jednak, że obszar nie jest zaśmiecony rozpraszającymi elementami – samochodami, drzewami, budynkami – które z łatwością odciągnęłyby uwagę widza od tematu.
Aparaty w naszej ofercie:
Gdy staniesz twarzą do słońca, poproś fotografowaną osobę, aby stanęła między tobą a słońcem. Model nie musi znajdować się tuż przed słońcem, zasłaniając je swoim ciałem, chyba że preferujesz taki wygląd zdjęcia. Gdy obiekt znajdzie się w optymalnym miejscu, musisz ustawić go tak, aby naprawdę wyróżniał się z tła – a widz może wyraźnie zobaczyć, kto lub co znajduje się na zdjęciu – po prostu patrząc na jego kontur i kształt. Być może będziesz musiał obejść obiekt dookoła, przykucnąć lub stanąć na stołku, aby znaleźć kąt, który najlepiej oddaje zarys obiektu.
Jak robić zdjęcia sylwetkowe, by nie były nudne? Najczęściej spotyka się na takich zdjęciach pozujących ludzi, zwykle stojących, z niewielkim lub zerowym ruchem. Tymczasem dynamiczne zdjęcia sylwetkowe mogą bardziej zachwycić, niż te, które przypominają chiński teatr cieni. Na przykład, jeśli fotografujesz sylwetkę rodziny i wszyscy stoją tuż obok siebie, sylwetka zmieni się w niewyraźną plamę. Aby uzyskać czytelny obraz, ustaw ich z wystarczającą ilością miejsca pomiędzy nimi, ale z zachowaniem pewnej odległości, aby słońce mogło prześwitywać. Dobrym pomysłem jest również ustawienie ich w widoku z boku, aby widzowie mogli rozpoznać więcej profili i rysów twarzy.
Jeśli sylwetka nie jest wyostrzona, cała kompozycja będzie się łączyć i wyglądać „miękko” dlatego, że sylwetka nie będzie miała określonych krawędzi, co zmniejszy dynamikę obrazu. Ponieważ chcesz sfotografować sylwetkę, musisz oszukać aparat, mierząc niebo, a nie obiekt. Zacznij od skierowania aparatu na najjaśniejszą część kadru – ale nie bezpośrednio na słońce – i naciśnij migawkę do połowy. Następnie, trzymając spust migawki do połowy, skomponuj ponownie obraz i zrób zdjęcie.
Aby uzyskać wyraźne zdjęcia sylwetkowe, najlepiej będzie robić je w trybie manualnym, dzięki czemu to Ty możesz wybrać przysłonę, czas otwarcia migawki i czułość ISO – a nie aparat. Jeśli przeraża Cię tryb ręczny i nie masz pewności, jakich ustawień użyć, oto kilka sugestii, które pomogą Ci zacząć:
Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w fotografii, nie ma absolutnie idealnego sposobu na zrobienie zdjęcia sylwetkowego. Za każdym razem, gdy fotografujesz sylwetkę, ustawienia aparatu mogą i będą się różnić w zależności od fotografowanego obiektu i warunków oświetleniowych. Jednak zawsze warto próbować.