Zdaniem eksperta

Jak robić zdjęcia w nocy?

Data dodania: 28-07-2023

W fotografii nocnej jest coś magicznego. Scena, która wygląda na niezapomnianą, gdy jest fotografowana w ciągu dnia, może zostać całkowicie odmieniona, jeśli zrobisz zdjęcie po zachodzie słońca. Robiąc zdjęcia w nocy, masz większe szanse na nieprzerwany dostęp do miejsc, które mogą być zbyt ruchliwe, aby robić zdjęcia w środku dnia. Ponieważ fotografia nocna wymaga nieco więcej technicznej wiedzy niż zwykła fotografia, dodanie jej do swojego internetowego portfolio fotograficznego to świetny sposób na wyróżnienie swojej pracy z tłumu. Większość miast wygląda niesamowicie w nocy, ze światłami na budynkach i punktach orientacyjnych. Jak robić zdjęcia nocą, by były atrakcyjne dla wszystkich?

Jak robić zdjęcia w nocy – niezbędny sprzęt

Będziesz potrzebować aparatu, który przejdzie w pełny tryb ręczny. Umożliwi to przejęcie pełnej kontroli nad ustawieniami aparatu. Prostym sposobem sprawdzenia, czy Twój aparat ma tę funkcję, jest spojrzenie na górną część aparatu i sprawdzenie, czy ma na nim tarczę z literą M.


Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy jest odpowiedni do tego, by robić zdjęcia nocą, ale ultraszerokokątny obiektyw pozwoli uzyskać rozległe, rozciągnięte sceny oświetlonych mostów nad wodą i szerokich panoram miasta.


Z pewnością będziesz potrzebować solidnego statywu, który utrzyma ciężar aparatu. Ponieważ jest ciemno, czasy naświetlania podczas fotografowania nocnego nieba będą długie, dlatego aparat musi być nieruchomy. Dodatkowo przyda się zdalny wyzwalacz migawki, ponieważ możesz się poruszyć, gdybyś naciskał ją palcem.

Aparaty w naszej ofercie:

Jak robić zdjęcia w nocy – podstawowe ustawienia

Podczas nocnych sesji zdjęciowych najczęściej będziesz używał trybu manualnego, ale jest to prosta konfiguracja.


  • M – Tryb ręczny.
  • Szybkość migawki – 30 do 60 sekund. Ponieważ jest ciemno, dłuższy czas otwarcia migawki da wystarczająco dużo czasu, aby do aparatu dostało się dużo światła. Jeśli zdjęcia wychodzą za ciemne, zwiększ czas, a jeśli zdjęcia są zbyt jasne, skróć czas.
  • Przysłona – f/8, f/11 lub f/16. Ma to na celu stworzenie tak zwanej dużej głębi ostrości i umożliwia tworzenie obrazu, który jest ostry od pierwszego planu do tła. Podobnie jak w przypadku czasu otwarcia migawki, możesz rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcia za pomocą przysłony. Zacznij od f/11 i jeśli obraz jest zbyt jasny, przejdź do f/16, jeśli jest zbyt ciemny, przejdź do f/8.
  • ISO – 100 lub 200. Niskie ISO ma na celu zmniejszenie szumów na zdjęciach. Aby uzyskać czyste, ostre i kolorowe zdjęcie nocne, potrzebujesz jak najmniej szumu.
  • Ustaw balans bieli na Auto. Fotografia nocna ma zwykle wiele różnych źródeł światła o wielu różnych kolorach. Fotografowanie z automatycznym balansem bieli zapewnia dobry środek, który można dostosować w razie potrzeby w programach do obróbki końcowej, takich jak Lightroom.
  • Ręczne ustawianie ostrości. Ponieważ będzie ciemno, aparatowi trudno będzie ustawić ostrość w jednym, określonym punkcie. Aby temu zaradzić, skup się na czymś oświetlonym w oddali, a następnie przełącz obiektyw na ręczne ustawianie ostrości, aby ustalić punkt ostrości.
  • Fotografuj w trybie RAW. Surowy plik RAW daje o wiele większe możliwości podczas końcowej obróbki zdjęć w programach do ich edycji. Nie jest to konieczne, ale wysoce zalec

Jak robić zdjęcia w nocy – techniki fotografii

Istnieje wiele sposobów na fotografowanie w nocy. Opisane wcześniej podstawowe ustawienia aparatu stworzą klasyczną fotografię nocnych świateł miasta, a jeśli są rzeki, sprawią, że woda będzie wyglądać jak szkło i wzmocnią wszelkie odbicia.


Chociaż użycie standardowego obiektywu zmiennoogniskowego sprawdzi się dobrze, ultraszerokokątny obiektyw pomoże w tworzeniu rozległych scen panoramy miasta lub długich mostów nad rzeką. Obiektyw ultraszerokokątny to zazwyczaj dodatkowy obiektyw, który trzeba kupić. Będzie miał ogniskową około 16 mm w aparacie pełnoklatkowym, 11 mm w aparacie z czujnikiem APS-C i 8 mm w aparacie Micro 4/3. Mówiąc prościej, jest nieco szerszy niż standardowy obiektyw „kitowy”.


Bez względu na to, ile przeczytasz wskazówek dotyczących fotografowania nocnego nieba i ile sprzętu do fotografowania nocnego nieba przyniesiesz ze sobą, fotografia nocna wynagradza kreatywność i cierpliwość. Daj sobie czas na zabawę z ustawieniami i uchwycenie idealnej sceny. Warto wykonać kilka zdjęć testowych, ponieważ ustawienia fotografii nocnej nie są uniwersalne. Jeśli Twój aparat wyposażony jest w funkcję bracketingu ekspozycji lub możesz ręcznie manipulować kompensacją ekspozycji, korzystaj z tych możliwości. Posiadanie kilku wariantów zdjęcia ułatwi pracę nad obróbką.


Jak robić zdjęcia nocą, gdy migawka pozostaje otwarta tak długo, jak długo będzie trzymany spust migawki? To tak zwany tryb BULB (B), czyli czas otwarcia migawki w aparacie w pełni kontrolowany przez fotografa. W trybie ręcznym możecie spotkać się z tym oznaczeniem tuż za najdłuższym czasem otwarcia migawki, wynoszącym przeważnie 30 sekund. W trybie B możesz naprawdę wykazać się kreatywnością. Jeśli chcesz uchwycić obraz malowania światłem lub naprawdę dramatyczne ślady gwiazd, ten tryb pomoże Ci je uchwycić.


Jeśli wyjdziesz w nocy z aparatem, zobaczysz ciekawe obiekty, które możesz sfotografować praktycznie wszędzie. Miasta mają mnóstwo światła otoczenia, więc masz większe szanse na uzyskanie wyraźnych zdjęć, a przejeżdżające samochody mogą sprawić, że Twoje zdjęcia będą superdynamiczne. Jeśli chodzi o znalezienie najlepszych lokalizacji do robienia zdjęć nocą, możliwe są dwa sposoby. Albo trzymasz się tego, co znasz i wracasz w nocy z aparatem, albo wybierasz nową lokalizację. Fotografowanie w nocy może ujawnić widoki, do których ludzie nie są przyzwyczajeni. Świetlne szlaki są zabawne dla fotografów nocnych, ponieważ jeśli masz nad nimi kontrolę, możesz robić z nimi co tylko zechcesz. Ruch jest oczywistym wyborem w przypadku zdjęć z dłuższymi czasami ekspozycji i długim czasem otwarcia migawki. Eksperymentowanie z fotografią nocną może być świetną zabawą, gdy zrozumiesz podstawy, które za nią stoją. Zmieniaj tematy, używaj różnych źródeł światła i odkrywaj nowe kompozycje.

Aparaty w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756