Jak używać trybu manualnego w aparacie?

Niemal każdy, kto zaczynał dopiero fotografować, najbardziej lubił zielony kwadracik. To powszechne oznaczenie trybu automatycznego, które znajdziemy na korpusie aparatu fotograficznego. Znakomite rozwiązanie na początek. Przychodzi jednak czas, by spróbować trochę manipulacji pokrętłami i ustawieniami sprzętu. Tryb manualny w aparacie daje takie właśnie możliwości. Wszyscy chcemy wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia, a najlepszym sposobem na poprawę jakości fotografii jest nauka fotografowania w trybie manualnym.


Jak używać trybu manualnego w aparacie


Trójkąt ekspozycji


Podczas fotografowania w trybie ręcznym będziesz korzystać z trójkąta ekspozycji. Składa się on z 3 różnych ustawień: przysłony, czasu otwarcia migawki i czułości ISO. Będziesz musiał dostosować te trzy ustawienia za każdym razem, gdy będziesz brał do ręki aparat. Każde z ustawień jest zupełnie inne i każde z nich ma określoną rolę, ale współpracują ze sobą jako świetny zespół, aby odpowiednio wyeksponować zdjęcie. Każda z nich mówi aparatowi i obiektywowi, ile światła wpuścić, a także wpływa na to, jak bardzo ostre będzie zdjęcie. Kiedy dostosujesz jeden element, będziesz musiał odpowiednio dostosować pozostałe dwa, ponieważ wszystkie działają razem.


Aby znaleźć światłomierz, spójrz przez wizjer aparatu. Powinien to być ten mały wykres liniowy na dole, który wygląda trochę tak: – 2 . . . 1. . . 0. . .1. . .2 + (powinna być mała migająca pionowa linia lub „pasek” pod wykresem, to jest właśnie to, co regulujesz). Upewnij się, że sprawdziłeś na swoim światłomierzu, z której strony znajdują się znaki + | –, ponieważ w różnych aparatach można spotkać układ odwrotny.


Przysłona znana również jako f-stop lub f/ kontroluje, w jakim stopniu zdjęcie będzie ostre, a także ile światła znajdzie się na zdjęciu. To właśnie daje piękne rozmyte tło z ostrym obiektem w ostrości.


Regulacja czasu otwarcia migawki określa ilość wpadającego światła. Im czas otwarcia migawki jest dłuższy, tym więcej światła będzie mogło wejść. Jeśli jest to krótszy czas otwarcia migawki, mniej światła będzie mogło się przez nią przedostać.


Aparaty w naszej ofercie:



Tryb manualny w aparacie w praktyce


Przejdźmy teraz do szybkiego, podstawowego zrozumienia wszystkich złożonych ustawień trybu manualnego. Kiedy zaczynasz, te ustawienia mogą być bardzo przytłaczające. Z pewnością popełnisz kilka bardzo poważnych błędów, zanim się zorientujesz, jak to jest, gdy stosujesz tryb manualny w aparacie.


Szybkość migawki


Możesz zacząć od czasu otwarcia migawki około 1/125 s. Jeśli Twoje zdjęcia wyglądają na niepewne lub zamglone, ustawienia szybkości migawki mogą być odrobinę za niskie. Wyższy czas otwarcia migawki zapewni ostrzejsze obrazy i zrekompensuje delikatne drgania, ale sprawi, że obraz będzie ciemniejszy. Podczas fotografowania z niższym czasem otwarcia migawki (np. 1/30 s) użyj statywu, aby uzyskać stabilność.


Pamiętaj: Niższa wartość przysłony = więcej światła i bardziej rozmyte tło. Wyższa wartość przysłony = mniej światła i ostrzejsze tło.


Przysłona


Czy lubisz ten piękny bokeh w swoim tle? To właśnie kontroluje przysłona. Gdy jest ustawiona wyżej (np. f/6,0), tła lub obszary, które nie są ostre, zaczynają się wyostrzać. Po zmniejszeniu przysłony (f/2,0) płytka głębia ostrość zwiększają się, a tło staje się jeszcze bardziej nieostre. Przysłona kontroluje ilość światła docierającego do czujnika. Kontrolowanie przysłony aparatu przypomina mrużenie oka w celu uzyskania ostrzejszego obrazu lub zmniejszanie intensywności światła, gdy słońce pada bezpośrednio na twarz. W miarę zamykania przysłony poprzez zwiększanie wartości przysłony (na przykład zwiększenie f/1,8 do f/3,5), mniej światła odbija się od czujnika aparatu i obraz staje się ciemniejszy.


Pamiętaj: niższy czas otwarcia migawki = więcej światła, ale obiekt może być rozmazany. Wyższy czas otwarcia migawki = mniej światła, ale prawdopodobnie ostrzejszy obiekt.


ISO


ISO to standard ustawiania czułości aparatu. Kiedyś miało to związek ze standardami czułości błony fotograficznej. Jeśli fotografujesz w słabszym świetle, możesz ustawić czułość ISO na około 800, ale jeśli zdecydujesz się fotografować na zewnątrz w ciągu dnia, możesz nawet ustawić ją na ISO 100. Większość aparatów ma natywne ISO. Podczas fotografowania w słabym świetle możesz polegać na ISO, aby zwiększyć jasność. Zauważysz jednak, że gdy zaczniesz zwiększać czułość ISO, zwiększa się również poziom szumu na zdjęciach.


Pamiętaj: niższe ISO = mniej światła – wyższe ISO = więcej światła.


Dlaczego tryb manualny?


Podstawowa zasada fotografii polega na oszczędzaniu światła. A korzystanie z ustawień ręcznych może pomóc w uzyskaniu najlepszej ekspozycji, stabilności i najniższego poziomu szumu w każdej sytuacji. Chociaż ustawienia automatyczne wykonują całkiem dobrą robotę, mogą nie być najlepszymi ustawieniami, które oddadzą prawdę o Twoim zdjęciu. Zanim zaczniesz na dobre fotografować w trybie manualnym, dobrze jest wykonać kilka małych ćwiczeń, aby zapoznać się ze wszystkimi pokrętłami, przyciskami i pierścieniami do ustawień ręcznych. Możesz zachować kilka ustawień referencyjnych i poćwiczyć kilka razy zmianę ustawień przed każdą sesją. Bez obaw – tryb manualny w aparacie, to naprawdę nic strasznego.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756