Zdaniem eksperta
Z pewnością znasz słynne powiedzenie, że „jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów”. Ta fraza, jak żadna inna, pasuje do ducha fotoreportażu. Czym wobec tego jest fotoreportaż?
Fotografia reportażowa to gatunek, który prawdopodobnie widujesz na co dzień, czytając wiadomości, przeglądając czasopisma i surfując po Internecie. Pokazuje wydarzenie w stylu opowiadania historii, który daje widzom informacje o tym, co dzieje się w scenie. Zwykle dotyczy to osób w szczerych sytuacjach, które nie miały interakcji z fotografem. Jednak ten gatunek fotografii różni się od klasycznego fotoreportażu – który jest wynikiem zafascynowania tematem, jego analizą, i przedstawieniem spójnej opowieści na zdjęciach.
Jak zrobić fotoreportaż? Przedstaw gorący temat. Możesz zrobić fotoreportaż z wydarzenia, które jest w tej chwili najbardziej aktualne, możesz też pracować nad tematem, który Cię fascynuje, a nie jest opowieścią z pierwszych stron gazet. Może zainteresować Cię zrobienie fotoreportażu na temat czegoś, co dobrze znasz, wtedy łatwiej będzie zorganizować sesję zdjęciową. Na przykład rób zdjęcia swojego miejsca pracy i współpracowników.
Da Ci to możliwość lepszego poznania swojego otoczenia zawodowego, ale może być również okazją do zareklamowania się Twojej firmy. Jeśli masz pasję, to kolejny dobry motyw do zrobienia fotoreportażu. Zdecyduj się na temat, który wyda Ci się istotny. Następnie oceń, jak możesz zrobić sesje zdjęciowe i ostateczną prezentację swojej pracy. Przede wszystkim pamiętaj, aby podjąć temat, który Cię motywuje.
Dobry fotoreportaż to sztuka opowiadania historii. Wbrew pozorom zwielokrotnienie ujęć na dany temat bez konkretnego celu nie jest budowaniem fotoreportażu.
Budowanie fotoreportażu to:
Kiedy zaczniesz swój fotoreportaż, będziesz już miał małe pojęcie o tym, co zamierzasz zrobić, ponieważ wcześniej napisałeś scenariusz swojego projektu. Jednak bądź elastyczny w kwestii drogi, która poprowadzi Cię do sesji zdjęciowej. Możesz zacząć od tego, co zdecydowałeś, a następnie zobaczyć coś nieoczekiwanego, co Twoim zdaniem ma związek z Twoją historią. Wtedy możesz iść w innym kierunku, niż myślałeś. Powiedz sobie, że jeśli wydaje Ci się to warte, Twoi odbiorcy również będą bardzo zainteresowani Twoim wyborem.
Zrób dużo zdjęć. Powiedzmy, że chciałbyś mieć w fotoreportażu około piętnastu dobrych zdjęć. W takiej sytuacji prawdopodobnie będziesz musiał zrobić sto ujęć, aby to uzyskać. Rób zdjęcia pod każdym kątem. Wspinaj się po drabinie, połóż się na ziemi, nie wahaj się zmieniać punktów widzenia na swój temat. Baw się także zoomem, robiąc zbliżenia czy ujęcia szerokokątne.
Po zakończeniu robienia zdjęć następuje etap, w którym musisz wybrać, uporządkować wszystkie zrobione zdjęcia. Zacznij od odłożenia na bok wszystkich niepotrzebnych zdjęć, takich jak rozmazane, prześwietlone lub niedoświetlone. Usuń z zestawu też te, które nie pomagają opowiedzieć zaplanowanej historii. Nie wyrzucaj ich – mogą zostać użyte później, przy okazji innego tematu. Zbierz wszystkie zdjęcia, które są przydatne do przedstawienia wymyślonej przez Ciebie historii. Znajdź zdjęcie, które najlepiej odzwierciedla Twój projekt. Poszukaj obrazu, który dobrze przedstawia to, dlaczego robisz fotoreportaż. Pomyśl o tym zdjęciu jak o okładce książki. Nie możemy poznać historii tylko z okładki, ale jest to dla nas wyzwanie, jednocześnie dając nam wyobrażenie o tym, jaka może być historia.
Ułóż swoje zdjęcia. Jeśli musisz zrobić temat pod kątem narracji, możesz uporządkować je zgodnie z zaplanowaną osią czasu, z początkiem, środkiem i końcem. Z drugiej strony, jeśli masz temat, który zostanie przedstawiony zgodnie z podejściem tematycznym, ciekawie będzie zacząć od szerokiego ujęcia, następnie możesz powiększyć elementy swojego projektu, aby zakończyć na ostatecznym zdjęciu, które powinno być zwieńczeniem tematu.
Niezależnie od sposobu, w jaki zamierzasz to zrobić, będziesz potrzebować obrazu, który będzie podkreślał Twój temat. Zrób przegląd przedstawiający kontekst Twojej prezentacji i zadaj sobie pytania zgodnie z metodą: co, kto, gdzie, kiedy, jak i dlaczego. Zadając sobie pytania zgodnie z tą metodą na temat Twojego reportażu, zdołasz określić, które zdjęcia będą odzwierciedlały Twój projekt najpełniej. Na koniec określ, jaki będzie obraz, który zakończy Twój fotoreportaż. Znalezienie idealnego obrazu zamykającego Twoją historię może być trudne. Jednak wielu fotografów zgaduje, kiedy trzyma zdjęcie, które dopełni ich projekt. Musi ono przemawiać do ludzi, skłaniać ich do myślenia o tym, co prezentujesz.
Fotoreportaż to proces opowiadania historii za pomocą fotografii, jako głównego narzędzia do jej opowiadania. Podczas, gdy dziennikarz używa pióra i papieru do opowiadania historii, fotoreporter używa aparatu, aby uchwycić wizualną reprezentację historii.
Fotoreportaż to gatunek, etyka i styl – gdzie styl oznacza „prawdę”, obiektywność, prawość, nieomylność. W pewien sposób czynność tworzenia obrazów podważa ideę tego, czym jest i powinien być fotoreportaż. Jednak technika jest integralną częścią tworzenia obrazu i powinna przede wszystkim służyć historii; rodzaj tworzonego obrazu nigdy nie powinien dyktować historii.
Sprawny technicznie obraz, który wygląda jak te z dawnego fotoreportażu, przyciągnie wzrok. Może skłonić widza do myślenia, że widzi coś istotnego, co jest powszechnie określane jako prawdziwe.
Celem fotografa tworzącego fotoreportaż jest nie tylko robienie zdjęć, ale także zachowanie ich zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi, aby przekazać prawdę. Nie każdy obraz fotoreportera zda ten test.
Podsumowując, fotoreporterzy po prostu próbują przedstawić przeciętnemu człowiekowi nowe i odmienne historie w zapierający dech w piersiach i przyswajalny sposób.