Jak zrobić portret na czarnym tle?

Fotografie na czarnym tle cieszą się dużą popularnością. Jeśli przejrzysz swoje media społecznościowe, zauważysz, ile osób publikuje zdjęcia jedzenia, kwiatów, zwierząt, produktów, ludzi i wszelkiego rodzaju tematów na czarnym tle. To niezwykle atrakcyjny wygląd, który może przekazać tajemniczość lub elegancję.


portret na czarnym tle


Podobnie jest z portretem – czarne tło jest bardzo popularne i często spotykane, najczęściej na fotografiach profesjonalistów.


Tymczasem portret na czarnym tle – chociaż wygląda profesjonalnie, nie musi być wykonany w profesjonalnym studiu – możesz go zrobić wszędzie. Potrzebujesz tylko odpowiednich narzędzi i trochę umiejętności.


Czerń w fotografii


Czarny był jednym z pierwszych kolorów stosowanych w sztuce, ponieważ węgiel drzewny był pierwszym materiałem zamienionym w pigment. W historii był używany do przedstawiania zła, ciemności, tajemnicy, żałoby, elegancji lub władzy, w zależności od kultury. Używano go w różny sposób niemal od początku fotografii. Jednak dopiero w roku 1930 fotograf Ansel Adams stworzył coś, co nazywa się systemem stref. Został on opracowany z myślą o fotografii filmowej, jednak większość jego zasad nadal obowiązuje też w fotografii cyfrowej.


System stref to skala tonalna utworzona przez 11 różnych tonów – każdy nazywany strefą – przechodzący od czystej czerni do czystej bieli. Są one zwykle reprezentowane przez cyfry rzymskie; zero (lub 0) odpowiada czystej czerni, a dziesięć (X) to czysta biel. Środkowy szary ze strefy V to ten, który znasz z szarych kart. Wszystkie systemy pomiarowe kamery są skalibrowane do pomiaru światła tak, jakby mierzony obiekt był średnio szary. To ważna koncepcja, która posłuży do stworzenia czarnego tła.


Aparaty w naszej ofercie:



Kilka sposobów na portret na czarnym tle


Osiągnięcie dobrych obrazów na czarnym tle polega na oświetleniu. Mając odpowiednie światło i właściwą ekspozycję, możesz zamienić wszystko w czarne tło – niezależnie od jego oryginalnego koloru.


Użyj czarnego tła


Najłatwiejszym i najprostszym sposobem tworzenia fotografii na czarnym tle jest… użycie czarnego tła. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni materiał. Czarne tło jest postrzegane jako czarne na zdjęciu, jeśli nie odbija światła w kierunku aparatu. Z plastikowym lub błyszczącym materiałem będzie ciężej pracować. Łatwiej będzie kontrolować materiał pochłaniający światło – aksamit jest tu najlepszym wyborem.

Użyj szarej kartytło


Aparat analizuje światło wpadające przez obiektyw, aby określić prawidłową ekspozycję zdjęcia. Mierzy więc światło, które odbija się od obiektów przed nim. Jednak światłomierz wewnątrz aparatu jest skalibrowany zgodnie z zasadami systemu strefowego, co oznacza, że kamera uzna, iż wszystko jest szare. Dzieje się tak, ponieważ aparat próbuje zrekompensować to, co uważa za niedoświetlone lub prześwietlone zdjęcie.


Użyj światłomierza zewnętrznego


Innym sposobem rozwiązania problemu, w jaki sposób można uniknąć czarnego tła, które będzie wyglądało na szare w wyniku nieprawidłowego pomiaru światła z aparatu, jest użycie światłomierza zewnętrznego. Zewnętrzne mierniki światła mierzą światło padające, więc nie obchodzi ich, czy obiekt jest czarny, czy biały. Oznacza to, że temat nie zostanie przypisany do określonej strefy tonalnej. Jeśli dostosujesz ustawienia aparatu na podstawie odczytu światłomierza zewnętrznego, pominiesz krok, w którym aparat zinterpretuje kolor tła jako średnio szary.


Użyj pomiaru punktowego


Jeśli nie masz szarej karty lub miernika światła padającego, nadal możesz użyć miernika aparatu, aby uzyskać prawidłową ekspozycję. Aby to zrobić, musisz użyć trybu pomiaru punktowego. Po ustawieniu trybu pomiaru wykadruj scenę w taki sposób, aby mierzony był obiekt lub obszary prześwietlone. W ten sposób aparat nie będzie brać pod uwagę tła ani reszty obrazu, gdy pokazuje odczyt.


Użyj lampy błyskowej


Ten sposób tworzenia czarnego tła nazywany jest również „tłem niewidzialnym”. Aby użyć tej techniki oświetlenia będziesz potrzebować modyfikatora światła, by ograniczyć światło docierające do obiektu i uniknąć opadania na tło. Może to być softbox lub parasol. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dostosować ustawienia aparatu, aby niedoświetlić obraz – tak bardzo, że nie widać żadnych szczegółów. Ustaw obiekt jak najdalej od tła; w ten sposób istnieje mniejsze prawdopodobieństwo rozlania się światła. Następnie umieść światło skierowane tylko na obiekt. Teraz podłącz aparat do lampy błyskowej i zacznij robić zdjęcia. Jeśli fotografowany obiekt jest niedoświetlony, wzmocnij moc lampy błyskowej.


Przyciemnij tło za pomocą flag


Każde tło – nawet białe – może być czarne, jeśli nie otrzyma żadnego światła. Jednak nie zawsze jest to takie proste, ponieważ światło może rozlać się na tło. Aby zapobiec wypadaniu światła, możesz użyć akcesoriów zwanych flagami. Flagi to narzędzia służące do kierowania światła – ponieważ są jednolicie czarne, całkowicie blokują światło.


Użyj programu do edycji zdjęć


Jeśli chcesz cyfrowo stworzyć czarne tło, możesz to zrobić za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć.

Portret na czarnym tle nie jest kwestią szukania odpowiednich dekoracji – najlepsze ciemne tła pojawiają się za odpowiednio oświetlonym obiektem. To mądre zastosowanie światła tworzy wrażenie czystego czarnego tła.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756