Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że fotografia portretowa jest możliwa tylko w studio, byłeś w błędzie. W nawet najmniejszym kącie Twojego mieszkania można stworzyć miejsce, w którym będziesz mógł robić zdjęcia portretowe w domu.
Światło to Święty Graal pięknych portretów. Nie ma znaczenia, jak wspaniała jest Twoja lokalizacja, jak wymyślny jest Twój aparat lub jak oszałamiający obiekt… jeśli nie masz dobrego światła, od samego początku jesteś na straconej pozycji.
Zdjęcia portretowe w domu, tak jak i w studio, wymagają dobrego oświetlenia. Poszukaj więc miejsca z miękkim światłem wpadającym przez okno ustawione pod kątem 45-90 stopni w stosunku do fotografowanego obiektu. Miękkie światło jest pochlebne i delikatnie owija się wokół osoby fotografowanej. Jeśli widzisz twardą linię między światłem a cieniem i naprawdę jasne plamy światła na twarzy modela, to jest to twarde, dość drażniące i nieładne światło. Tak więc w domu trzeba szukać najlepszego dostępnego światła, a może nim być duże okno po słonecznej stronie. Istnieje wiele sposobów wykorzystania światła, ale w standardowym ustawieniu obiekt ustawia się bokiem przy oknie, tak aby okno znajdowało się głównie z przodu twarzy. Możesz chcieć uzyskać „trójkąt Rembrandta” po zacienionej stronie twarzy. Jeśli światło w oknie jest zbyt ostre, spróbuj oddalić obiekt lub użyć dyfuzora na oknie.
Światło w oknie może wystarczyć, jeśli nie szukasz zbyt dramatycznych cieni. Możesz poprawić jakość oświetlenia obiektu wypełniając stronę cienia odrobiną światła. Można to osiągnąć na wiele sposobów – można na przykład zastosować jakiś reflektor. Jeśli nie masz odpowiedniego reflektora fotograficznego, możesz użyć dowolnej białej powierzchni jako odbłyśnika; karton, biała kartka lub cokolwiek. Jeśli masz dostęp do zewnętrznej lampy błyskowej z jakimś dyfuzorem lub softboxem, możesz oczywiście użyć tego do wypełnienia ciemnej strony, ale bądź subtelny, aby zbytnio nie spłaszczyć obrazu.
Lampy błyskowe w naszej ofercie:
Dwie, klasyczne techniki oświetlenia portretowego – krótkie i szerokie światło – odnoszą się do tego, jak światło pada na fotografowaną osobę, a każda technika rzeźbi twarz na różne sposoby, tworząc różne efekty. Mając świadomość tych opcji i ich funkcji, możesz manewrować swoim tematem i znaleźć swój styl fotografowania.
• Portret z krótkim światłem – jest tworzony, gdy używane jest pojedyncze źródło światła i znajduje się po tej stronie twarzy fotografowanej osoby, która jest najdalej od aparatu. Spowoduje to, że ta strona twarzy, która jest najbliższa obiektywowi, zostanie zacieniona. Często zobaczysz tę technikę używaną w poważnych lub dramatycznych pozach.
• Szerokie światło portretowe – zdjęcie powstaje, gdy pojedyncze źródło światła oświetla tę stronę twarzy fotografowanej osoby, która jest najbliżej aparatu, czyli najszerszą część, którą możemy zobaczyć. Spowoduje to, że strona twarzy, która jest najdalej od obiektywu, znajdzie się w cieniu. Ten styl nie jest odpowiedni dla wszystkich, ponieważ sprawia, że twarz wydaje się pełniejsza, więc unikaj go, jeśli obiekt ma już pełną lub bardzo okrągłą twarz.
Wiele zależy od osoby, którą będziesz fotografował, jak łatwo uzyskasz dobry wyraz twarzy. Dla niektórych jest to po prostu „uśmiech” i to wszystko. Jeśli nie pracujesz z profesjonalnym modelem, który może zrobić dobrą minę przy minimalnych wskazówkach, będzie to trudne. To, jakiego rodzaju wyraz twarzy chcesz uzyskać, zależy oczywiście również od celu i tematu. Aby zrobić zdjęcie dyrektora firmy, musisz uzyskać ten godny zaufania uśmiech, a nastolatka może chcieć eterycznego wyglądu i zmysłowego uśmiechu.
W przypadku zwykłego zdjęcia portretowego w domu spróbuj ustawić linię ramion nieco ukośnie w kierunku aparatu. Następnie musisz sprawić, by model usiadł prosto i podniósł głowę. Jeśli zrobisz zdjęcie niżej niż jego oczy, będzie wyglądał bardziej majestatycznie i bardziej autorytarnie. Jeśli zrobisz zdjęcie nieco wyżej niż poziom oczu, będą one wyglądały na większe, a jednocześnie jest szansa, aby zmniejszyć możliwy podwójny podbródek. Jeśli sprawisz, że obiekt pochyli się nieco do przodu, możesz uzyskać bardziej uważne i bardziej osobiste zdjęcie. Pochylenie do przodu również zmniejsza możliwy podwójny podbródek.
W przypadku dramatycznie oświetlonego portretu świetnym pomysłem jest ustawienie fotografowanej osoby z twarzą odwróconą nieco w bok, tak, aby nie patrzyła prosto w obiektyw aparatu. Nazywa się to profilem 2/3. Oczy mogą być skierowane albo w dal, albo z powrotem na aparat. To naprawdę pochlebny profil, który sprawdza się w przypadku większości kształtów twarzy.
Dobrą radą, szczególnie podczas sesji w domu, jest również robienie zdjęć, gdy osoba w rzeczywistości nie pozuje do zdjęcia.
Gładka ściana to najłatwiejszy sposób na zrobienie portretu studyjnego w domu. Ustaw modelkę co najmniej metr przed ścianą, aby ta trochę się rozmyła, a to stworzy pewną separację i sprawi, że obiekt „wyskoczy” z tła.
W fotografii portretowej tło jest tak samo ważne, jak temat. Zajęte lub rozpraszające tło odciągnie uwagę od osoby na zdjęciu.
Zwykle w przypadku fotografii portretowej potrzebujesz neutralnego, uporządkowanego tła, które nie będzie odwracać uwagi widza od fotografowanego obiektu. Nie musisz jednak wybierać zupełnie zwykłego tła. Na przykład ciekawa ściana lub boazeria może zapewnić wspaniały kolor, lub teksturę. Inną techniką jest umieszczenie obiektu w tle, aby zapewnić dodatkowe zainteresowanie lub kontekst. Aby uzyskać dobre portrety w domu, musisz znaleźć dobre tło, które zwykle jest zwykłą ścianą, na której nic nie ma. Trudne jest to, że tło musi być jak najbliżej najlepszego światła. Połączenie tych dwóch elementów może być czasem niezwykle trudne.
Jeśli nie masz zwykłej ściany i dobrego światła, otwórz okno. Jeśli fotografowany obiekt jest skierowany prosto w Twoją stronę, użyj szerokiego otworu przysłony około f/2, aby rozmyć tło do nieistotnego znaczenia. Innym sposobem na pozbycie się niechcianego tła jest zbliżenie się do fotografowanej osoby. To świetne obejście, jeśli po prostu nie masz dobrego światła w dobrej lokalizacji.
Zdjęcia portretowe w domu to niełatwe zadanie. Jeśli jednak masz spolegliwy obiekt do fotografowania, ćwicząc w zaciszu domowym, możesz naprawdę wiele się nauczyć.