Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka karta pamięci do aparatu? Czy wiesz, jaką wybrać?

 2023-07-28 

Gdy rozważamy zakup aparatu cyfrowego, bierzemy pod uwagę wiele cech mających świadczyć o jego wartości. Zwykle najważniejsza jest rozdzielczość matrycy, obiektyw, kilka innych czynników, które, w zależności od stopnia znajomości sprzętu cyfrowego, są preferowane przez kupującego. Rzadko jednak zastanawiamy się nad zakupem aparatu pod kątem obsługiwanych przez niego kart pamięci. Tymczasem podjęcie decyzji jaka karta pamięci do aparatu będzie odpowiednia, to dość istotny problem, determinujący zawartość portfela w przyszłości.

Karta do aparatu i pliki jakie będziemy zapisywali

Gdy mamy już aparat cyfrowy i wiemy, jaka karta do aparatu jest nam potrzebna do pracy, trzeba zdecydować, jaką pojemność wybrać. Należy też wiedzieć, jakie pliki będziemy zapisywali. Czy to tylko zdjęcia z kompaktu, czy może jest potrzebna karta pamięci, na której zapisywać będziemy zdjęcia seryjne albo klipy wideo. Wraz z rozwojem technologii kart pamięci do sprzedaży wprowadzane są modele o coraz większej pojemności i szybkości. Przed decyzją o zakupie takiej karty warto jednak sprawdzić, czy posiadany przez nas model aparatu cyfrowego obsługuje podwyższony standard. Czasem może się okazać, że 128-gigabajtowa karta w starszym modelu aparatu będzie bezużyteczna, dlatego pytanie jaka karta pamięci do aparatu będzie nas najlepsza, jest kluczowe.


Podobnie rzecz się ma z najnowszymi, szybszymi modułami pamięci. Dla przeciętnego użytkownika, dysponującego aparatem cyfrowym ze średniej półki, milisekundowe różnice w szybkości zapisu lub odczytu zdjęcia są niezauważalne. Jednak okazuje się, że posiadacz lustrzanki będzie niezwykle zadowolony, gdy do aparatu włoży kartę, która jest w stanie zapisać pliki z szybkością 60 lub nawet 90 Mb/s. W większości amatorskich zastosowań w zupełności wystarczą karty oznaczone jak „standard”. Szybsze karty przydadzą się raczej w zastosowaniach profesjonalnych.

Jaką pojemność karty wybrać?

Zależy to oczywiście od wielu czynników. Po pierwsze, od aparatu jakim dysponujemy. Proste kompakty nie obsługują kart o dużej pojemności, te droższe mogą zapisywać zdjęcia na kartach nawet do 512 GB. Jednak zawsze trzeba sprawdzić w specyfikacji technicznej aparatu, jaki typ kart obsługuje i jaką maksymalną pojemność nośnika możemy do niego włożyć.


Zdecydowanie lepiej (i bezpieczniej) jest posiadać kilka mniejszych kart, niż jedną, bardzo pojemną. W każdej sytuacji może się uszkodzić – w CF-ach mogą się zapchać piny, a w SD – pobrudzić styki. I taka karta może okazać się bezużyteczna w najbardziej nieodpowiednim momencie. Warto też pamiętać o tym, że karta pamięci ma, mimo zaawansowanej technologii, ograniczoną ilość cykli zapisu i odczytu zdjęć. W którymś momencie może po prostu odmówić posłuszeństwa.

Co jeszcze musisz wiedzieć o karcie pamięci do aparatu?

Chociażby to, że popularna karta CompactFlash występuje w dwóch postaciach: jako typ I i typ II. Na oko, a nawet na dotyk, są takie same, jednak karty typu I są grubsze (5 mm) od kart typu II (3,5 mm), jednak na szczęście pasują do wszystkich urządzeń wyposażonych w slot kart CF. Karty CF nadają się więc do stosowania jako dyski o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, niskim poborze prądu oraz małym wydzielaniu ciepła, nawet ze standardowymi płytami głównymi.


Podobny problem będzie z kartami SecureDigital – te z kolei, choć takie same fizycznie – różnią się możliwościami. Standard SD został opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba już w roku 2000. Karty tego typu są niewielkich rozmiarów (24 x 32 x 2,1 mm) i ważą niewiele ponad 2 gramy. Karty SD posiadają na obudowie dodatkowo mały przełącznik zabezpieczający dane na karcie przed przypadkowym skasowaniem. 


Karta SDHC (SD High Capacity) z dodatkowym oznaczeniem sygnującym klasę pokazuje, że w kartach SDHC liczy się nie tylko pojemność i producent, ale także (a raczej przede wszystkim) cyfra umieszczona wewnątrz dużej litery C (od ang. Class). Oznacza ona minimalną szybkość zapisu danych (w MB/s), a zatem im wyższa cyfra, tym lepiej. Są to karty bazujące na specyfikacji 2.00, która dla kart SDHC definiuje system plików FAT32, co umożliwia zwiększenie pojemności kart SD nawet do 512 GB i gwarantuje minimalną prędkość zapisu danych 6 MB/s (klasa specyfikacji 6). Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to 2 TB. Karty SDHC są rozpoznawane jedynie przez urządzenia zgodne ze standardem SD 2.0 i oznaczone logo SDHC.

Jaka karta pamięci do aparatu 4K?

Tworzenie materiałów filmowych w rozdzielczości 4K powoli staje się coraz bardziej rozpowszechnioną praktyką. Taką możliwość oferują nie tylko profesjonalne aparaty oraz kamery. Ma ją również wiele urządzeń kompaktowych, a nawet telefonów komórkowych. Aby swobodnie nagrywać takie filmy, trzeba zarezerwować sobie dużo wolnej przestrzeni dyskowej. Odpowiadając na pytanie: „Jaka karta pamięci będzie najlepsza do aparatu 4K?” trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę nie tylko na jej pojemność, ale też jej klasę prędkości.


Pełny format ma proporcje obrazu 4096 na 2160 pikseli. Aparaty i kamery bardzo często nagrywają w rozdzielczości 4K UHD, która jest nieco mniejsza. W tym przypadku wynosi 3840 na 2160 pikseli. Dużo ważniejszy jednak jest bitrate kamery lub aparatu fotograficznego. To ilość danych zapisywanych przez urządzenie w każdej sekundzie nagrywania. Ten parametr ma największy wpływ na „wagę” pliku i pod jego kątem powinna być dobrana karta SD do 4K. Upraszczając obliczenia można stwierdzić, że każda sekunda materiału video w 4K zajmie na karcie pamięci 10 MB, czyli godzinny materiał wideo będzie wymagać około 36 GB wolnej przestrzeni dyskowej. I tu odpowiedź na pytanie - jaka karta pamięci do aparatu 4K – jest prosta: do 4K nadają się wyłącznie karty w klasie V30 lub wyższej. V6 oraz V10 mają zastosowanie w urządzeniach nagrywających w rozdzielczości Full HD.

Aparaty w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756