Zdaniem eksperta

 Na czym polega fotografia bezcieniowa? 

Data dodania: 01-08-2022

Właściwie, do czego jest potrzebna fotografia bezcieniowa? To wycinek dla tych fotografujących, którzy zajmują się e-commerce – sprzedażą produktów przez internet, bo takie są wymogi serwisów aukcyjnych. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat w naszym artykule.

Co to jest lightbox i jak działa?


Lightbox lub inaczej namiot bezcieniowy, to kaseta, która składa się z pięciu boków-paneli: podestu, trzech pionowych boków wokół podestu oraz dachu. Z przodu znajduje się otwór, dzięki któremu możesz sięgnąć i ustawić obiekt, a ostatecznie go sfotografować.


Wszystkie boki, w tym podest i dach, wykonane są z gładkiego, białego materiału. Przedmiot jest umieszczany na platformie, a po wprowadzeniu źródła światła do pudełka, białe powierzchnie będą odbijać światło, zapewniając pełne pokrycie przedmiotu w środku.


Źródłem światła mogą być albo światła LED, które są przymocowane do wnętrza pudełka (zazwyczaj droższe modele), albo będziesz musiał użyć własnych świateł. Niektóre panele namiotu bezcieniowego są półprzezroczyste, co oznacza, że możesz świecić światłem z zewnątrz lub nawet używać naturalnego światła, umieszczając lightbox na zewnątrz. Istnieje wiele różnych modeli namiotów bezcieniowych. Niektóre można złożyć, aby ułatwić pakowanie, inne umożliwiają otwieranie paneli w celu uzyskania elastycznych kątów podczas fotografowania. A niektóre mają nawet kolorowe arkusze tła.


Fotografia bezcieniowa lightbox jest idealna do fotografowania mniejszych, podręcznych produktów, ale możesz wykorzystać tę technikę do prawie wszystkiego, co chcesz sfotografować z tym samym efektem.

Niezależnie od tego, co chcesz pokazać szczegółowo i umieścić w centrum uwagi bez jej rozpraszania, możesz fotografować w namiocie bezcieniowym.


Fotografia lightbox to najlepszy sposób na prawidłowe oświetlenie niewielkiego obiektu. Gładkie, białe powierzchnie paneli skrzynkowych będą odbijać światło, docierając niemal do każdej szczeliny obiektu. Ponieważ źródło światła pada pod każdym kątem z taką samą siłą, każda część obiektu będzie oświetlona w tym samym stopniu. Pole podświetlenia pozwala kontrolować cienie obiektu. Może ich nie być w ogóle lub możesz ustawić panele i źródło światła tak, aby uzyskać subtelne, miękkie cieniowanie. Ponieważ nie ma rozpraszaczy w tle, ustawienie ostrości na obiekt będzie bardzo łatwe. Jednak fotografia bezcieniowa lightbox nie jest najlepszą metodą na zdjęcia dynamiczne.

Aparaty w naszej ofercie:

Stół bezcieniowy

Inną metodą fotografii bezcieniowej jest wykorzystanie specjalnie w tym celu skonstruowanego stołu. To specjalna konstrukcja, mniej lub bardziej skomplikowana, zbudowana z rurek, uchwytów i elastycznej, matowej i półprzezroczystej płyty akrylowej. Fotografia bezcieniowa na stole z akrylu nie jest trudna, ale wymaga dodatkowych inwestycji, ponieważ w tym przypadku sam stół nie wystarczy. Potrzebne będą dodatkowe lampy, a właściwie zestaw oświetleniowy. Zaletą stołu bezcieniowego jest możliwość oświetlenia produktu od dołu. Stół posiada gładką, jednolitą strukturę, przez co gwarantuje idealnie równe tło i wydobywa wszystkie mocne strony produktu. Jest wygodniejszy w użyciu niż namiot i pozwala na uzyskanie bardziej nasyconej, kontrastowej barwy.


Akrylowa powierzchnia stołu eliminuje odblaski i cienie, dzięki czemu zdjęcia prezentują się nienagannie. Można stosować przy nim dowolne, dodatkowe modyfikatory, takie jak czasze czy softboxy. Daje tym samym znacznie więcej możliwości kontrolowania światła niż namiot bezcieniowy. 


Jednak, aby działał jak należy, trzeba doświetlić go od spodu lampą o takiej samej temperaturze barwowej, jak oświetlenie główne. Wadą stołu bezcieniowego może być jego cena. Poza tym na niektórych modelach nie można stawiać przedmiotów o dużej wadze. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie.

Fotografia bezcieniowa – światło


Po pierwsze, oświetlenie planu zdjęciowego, powinno pochodzić z co najmniej dwóch, często przeciwnych kierunków, aby zapewnić równowagę w źródłach światła. Pozwala to wyeliminować ostre cienie, które często występują, gdy na obiekt jest skierowane tylko jedno światło. Cienie zostaną zatem zredukowane zarówno na tle, jak i na samym obiekcie, co umożliwia dostrzeżenie większej liczby szczegółów.


Do fotografowania obiektów bez cieni najlepiej nadają się światła ciągłe. Pozwalają w pełni kontrolować oświetlenie przed każdym zdjęciem. Zaletą tej techniki jest to, że wszelkie cienie można lepiej skorygować, po prostu przesuwając oświetlenie. Zestawy światła ciągłego są dostępne w różnych wersjach: lampy do światła dziennego, lampa pierścieniowa lub softbox na statywie. Wybór lampy będzie zależeć głównie od tematu i osobistych preferencji fotografa.

W przypadku małych obiektów, oprócz naturalnego światła z zewnątrz, odpowiednia jest jasność światła pierścieniowego lub światła dziennego. Z kolei w przypadku większych obiektów lub portretów wskazane jest użycie softboxów montowanych na statywie.


Najważniejszą rzeczą dla wykonania zdjęcia bez cieni jest jednak rozmieszczenie źródeł światła. Mówimy o bezcieniowym oświetleniu obiektu, ponieważ cienie mogą być tłumione w zależności od aranżacji oświetlenia. Istnieje kilka wariantów układu, ponieważ należy wziąć pod uwagę nie tylko odległość do obiektu, ale także odległość między samymi lampami. Im bliżej obiektu znajduje się źródło światła, tym intensywniejsze będzie światło; dlatego konieczne będzie znalezienie równowagi poprzez umieszczenie lamp w wystarczającej odległości od obiektu.


Rozmieszczenie różnych źródeł światła zależy oczywiście od zasięgu ich cienia. Najlepiej, aby fotografowany obiekt był oświetlony ze wszystkich stron: z góry, z dołu, z przodu, z tyłu i z boków. Jednak w większości przypadków wystarczy ustawić dwa światła pod kątem 45 stopni do obiektu lub po prawej i lewej stronie aparatu. To usuwa większość cieni.

Fotografia bezcieniowa to nie tylko namiot czy akrylowy stół. To przede wszystkim umiejętność operowania światłem, by obiekt był prawidłowo oświetlony i nie rzucał niepotrzebnych cieni.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756