Zdaniem eksperta
2022-11-15
W artykule znajdziesz
1. Fotografia kreatywna – czym jest
2. Fotografia kreatywna — inspiracje
3. Fotografia kreatywna i dobre praktyki
4. Fotografia kreatywna od kuchni
Dzisiaj idea kreatywności oznacza nieszablonowe myślenie, zrozumienie, że mogą istnieć granice tego, co możesz zrobić, próbowanie ich przezwyciężenia i poprawianie wyników. Na czym polega fotografia kreatywna? Dowiedz się z naszego artykułu.
Nie ma uporządkowanej i uzgodnionej definicji tego, czym jest kreatywność w fotografii. W przeciwieństwie do innych form sztuki, kreatywne zdjęcie to takie, które ma jakiś oryginalny artystyczny akcent. Fotografia kreatywna nie jest jednak usprawiedliwieniem dla złej fotografii. Aby zdjęcie zostało uznane za kreatywne, u fotografa musi wystąpić chęć powiedzenia czegoś. Wszystkie fotografie powinny opowiadać widzowi historię. Kreatywność fotografującego powinna tylko w tym pomóc.
Bycie kreatywnym w fotografii wymaga wymyślania nowych pomysłów na zdjęcia. Możesz także pobudzić kreatywność, zmieniając rzeczy. Być może na dnie torby na sprzęt znajduje się stary korpus aparatu lub obiektyw stałoogniskowy, którego dawno nie używałeś. Chodzi o to, że musisz urozmaicić swoją rutynę i zobaczyć, dokąd Cię to zaprowadzi.
Czerpanie inspiracji od innych fotografów poprzez oglądanie ich internetowego portfolio fotograficznego lub postów w mediach społecznościowych, to proces pasywny, od którego Twój twórczy umysł jest odłączony. To punkt wyjścia, a teraz musisz zrobić największy skok.
W fotografii kreatywnej powinno się pracować nad instynktem i emocjami podczas fotografowania. Jednak co robić, kiedy nie ma żadnej możliwej emocji? Czasami temat w ogóle nie nadaje się do przekazania emocji. Dzieje się tak na przykład, gdy robisz zdjęcia poglądowe, których celem jest przekazanie informacji. Może tak być także w sytuacji, gdy robisz zdjęcia reklamowe, reprodukcje dzieł sztuki, zdjęcia do katalogu lub gdy odwiedzasz obiekt turystyczny i chcesz zachować prostą pamiątkę.
Nie ma przepisu na fotografię kreatywną i poznanie piękna, ale są dobre praktyki. Jak ta o używaniu właściwych narzędzi. Kadrowanie i kompozycja są do Twojej dyspozycji, aby przełożyć na obrazy to, co uważasz za piękne. Nauka kadrowania i kompozycji to niezbędne kroki do tego, by powstała fotografia kreatywna.
Są też inne obowiązkowe fragmenty, bardziej techniczne, jak wiedza o tym, jak uniknąć rozmytych zdjęć, jak użyć odpowiedniej ogniskowej we właściwym czasie, dobrać przysłonę i czas otwarcia migawki, czy dostosować balans bieli.
Przetwarzanie końcowe to kolejna konieczność. Dobre zdjęcie wykonuje się w trzech etapach: przed w trakcie i po wykonaniu zdjęcia. Przetwarzanie zdjęć nie jest oszustwem, tylko kończy pracę.
Jedna ze znanych definicji fotografii kreatywnej mówi, że to fotografia, która celowo wykorzystuje różne techniki i efekty, aby osiągnąć pożądany cel. Sednem tego są świadome próby manipulacji i robienia zdjęć, w których ograniczeniem staje się wyobraźnia:
Nie musisz uczyć się kreatywności. Po prostu musisz odkryć kreatywność w sobie. Kiedy jest się małym dzieckiem, rysuje się, śpiewa czy rzeźbi bez żadnych zahamowań, bo nie wie się, że można coś zrobić „źle”. Jako dorośli, zwłaszcza w świecie fotografii, boimy się złamania jakiejś niepisanej zasady, osądzenia za bycie początkującym lub wyśmiania za spróbowanie czegoś innego.
Tymczasem gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz, kreatywność pomoże Ci rozwinąć Twoją fotograficzną pasję.