W czasach współczesnych wszyscy fotografują – smartfonem, kompaktem skomplikowanym aparatem i ten powszechny pęd do zatrzymywania życia w kadrze jest wspaniały. Niestety, wśród tej rzeszy niewielu jest fotografów. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, jedną z nich jest powszechna niechęć do czytania instrukcji i wszelkiego rodzaju podręczników. Stąd, między innymi, biorą się błędy w fotografii. Aby ich było jak najmniej w Twojej karierze fotoamatora, trzeba zacząć od podstaw – jakie błędy popełniane są najczęściej? Kiedy uczysz się robić cokolwiek, na pewno popełniasz błędy, a fotografia cyfrowa nie jest wyjątkiem. Dopiero gdy zaczniesz robić coś więcej niż tylko uwieczniać życie, zaczynasz zdawać sobie sprawę, ile tak naprawdę jest w fotografii. Nagle nie tylko robisz zdjęcia, ale próbujesz je tworzyć. I wtedy obrazy zaczynają wyglądać inaczej niż dotąd.

Wielu początkujących fotografów zaczyna od minimalnej wiedzy na temat prawidłowej obsługi aparatu. Nie stresuj się, jeśli nie wiesz, jak korzystać z każdej funkcji aparatu. Zacznij od podstaw i przeczytaj jego instrukcję. Bo zacząć trzeba od podstaw, od zbudowania solidnego fundamentu, a ten zaczyna się od nauki działania aparatu.


Błędy w fotografii zaczynają się od nieznajomości sprzętu


Musisz nauczyć się raczkować, zanim będziesz mógł chodzić i fotografowanie nie różni się od tego zbytnio. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących fotografów jest nieuczenie się podstaw. Poświęć więc trochę czasu na poznanie światła, różnych jego rodzajów i znaczącej roli, jaką światło odgrywa w tworzeniu obrazu. Dowiedz się wszystkiego o ISO i o tym, jak zmiana ISO wpływa na ekspozycję. Poznaj sterowanie migawką i dowiedz się, jak zatrzymać akcję lub pokazać rozmycie ruchu. Dowiedz się, jak czułość ISO, przysłona i czas otwarcia migawki tworzą podstawę ekspozycji fotograficznej.


W aparacie dostępne są automatyczne ustawienia dla prawie wszystkich elementów - ekspozycja, ISO, balans bieli, ostrość. Automatyczne ustawienia mogą ułatwić Ci życie, ponieważ pomagają robić dobre zdjęcia. Minusem korzystania z tych ustawień jest to, że mogą stać się kulą u nogi. Będą Cię powstrzymywać od rozwijania Twoich umiejętności fotograficznych. To trochę tak, jak trzymanie kółek pomocniczych na dziecięcym rowerku; w pewnym momencie trzeba je zdjąć.

Aparaty w naszej ofercie:

Błędy w fotografii – rozmyte zdjęcia

Nieostre obrazy są prawdopodobnie najczęstszym ze wszystkich błędów w fotografii, ponieważ jest to bardzo łatwe do zrobienia. Jeden mały ruch obiektu lub błędna interpretacja przez aparat i czeka Cię niemiła niespodzianka podczas późniejszego przeglądania zdjęć.


Sytuacja, w której całemu obrazowi (lub nawet części, która jest wyostrzona) po prostu brakuje szczegółów, to kolejny, częsty problem dla początkujących fotografów, ponieważ uzyskanie dobrych szczegółów na zdjęciach wymaga wielu elementów, które będą działać prawidłowo. Po pierwsze, potrzebujesz dużo światła, aby uzyskać dobre szczegóły. Po drugie, musisz pamiętać, że kiedy czas otwarcia migawki aparatu się zmniejsza, aparat staje się podatny na drgania, które również psują szczegóły. Robienie ostrych zdjęć to kluczowa umiejętność, którą musi opanować każdy fotograf. Dowiedz się, jak korzystać z ustawień automatycznego ustawiania ostrości w aparacie. Wybór używania jednopunktowego autofokusa, zamiast wielopunktowego, pomoże Ci robić ostrzejsze zdjęcia. Ćwicz też ręczne ustawianie ostrości.

Naucz się Wielkiej Trójki – trójkąt ekspozycji a błędy w fotografii


Szybkość migawki, przysłona i ISO. Tworzą one Wielką Trójkę zwaną trójkątem ekspozycji i są podstawowymi elementami budulcowymi każdej fotografii. Każdy z nich ma na celu kontrolowanie, w jaki sposób światło wpada do kamery i każdy ma inny wpływ na obraz. Może to być skomplikowane, ale z czasem opanowanie wszystkich trzech sprawi, że staniesz się ekspertem w fotografii. Każdy z Wielkiej Trójki daje światło, zabierając coś innego. Ta wiedza pomoże Ci podejmować właściwe decyzje.

Błędy w fotografii – pogoń za najnowszym sprzętem


Oczekiwanie, że drogi aparat uczyni Cię lepszym fotografem, prowadzi do powstawania kolejnych błędów w fotografii. Dla doświadczonych fotografów zakup nowego aparatu jest ekscytujący. Nowy aparat może zmotywować Cię do wyjścia i przetestowania nowych funkcji, może również pomóc Ci być bardziej kreatywnym. Zwykle początkujący fotograf zakłada, że jeśli ma dobry aparat, automatycznie zrobi niesamowite zdjęcia. Nie o to chodzi – to, że masz świetny aparat, nie oznacza, że nie musisz uczyć się fotografii. To osoba za obiektywem jest odpowiedzialna za zrobione zdjęcie. Jeśli widzisz niesamowite zdjęcia innych fotografów, to dlatego, że nauczyli się oni kompozycji i prawidłowego korzystania z aparatu.

Błędy w fotografii – pamiętaj o kompozycji obrazu


Ustalenie, jak rozmieścić elementy w kadrze zdjęcia, może zająć trochę czasu. Kiedy nie wiesz, co robisz, łatwo jest stworzyć kompozycję, która sprawi, że widz będzie całkowicie zdezorientowany patrząc na Twoje zdjęcie. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych wskazówek, które mogą pomóc w zarządzaniu i rozmieszczaniu elementów w kadrze w oparciu o ludzką percepcję, na przykład zasada trójpodziału, czy zasada linii prowadzących. By uniknąć błędów w fotografii, warto poznać podstawowe zasady kompozycji i starać się oglądać jak najwięcej zdjęć znanych i uznanych fotografów.


Łatwym sposobem na zniszczenie dobrego portretu jest umieszczenie pionowego przedmiotu, takiego jak drzewo lub słup telefoniczny, wystającego prosto z głowy fotografowanej osoby. Chociaż najprawdopodobniej będziesz skupiać większość swojej uwagi na pozie i wyglądzie obiektu, kluczowe jest również zwrócenie uwagi na tło i upewnienie się, że nie ma rozpraszających elementów wyrastających lub przecinających obiekt, nawet jeśli są bardzo nieostre.

Kiedy większość z nas spogląda wstecz na nasze wczesne fotografie, zwykle widzimy linię horyzontu umieszczoną pośrodku obrazu. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących fotografów. Czasami jest to dobre, ale nie zawsze. Problem polega na tym, że horyzont przecina obraz na pół i pozostawia ludzi patrzących na obraz w niepewności, na którą połowę patrzeć, która jest zamierzonym tematem.


Kiedy robisz zdjęcia krajobrazów lub czegokolwiek z linią horyzontu, najlepiej umieścić horyzont na jednej z trzecich linii według zasad reguły trójpodziału. Ta reguła to jeden z przewodników kompozycyjnych w fotografii – im bardziej zagłębisz się w fotografię, tym więcej o niej usłyszysz. Kolejnym, częstym błędem jest odwracanie uwagi od głównego punktu skupienia na obrazie.


To bardzo typowa rzecz, którą robią nowicjusze – odcinanie rzeczy na krawędzi kadru. Może to być stopa, czyjaś ręka lub czubek głowy. Może się to zdarzyć również w architekturze i krajobrazie; będzie brakować czubka kopuły kościoła lub wierzchołka drzewa.


Chodzi o nauczenie się patrzenia na obiekty i upewnienie się, że skoncentrujesz się na uchwyceniu ich wszystkich w kadrze. Jeśli nie możesz zmieścić ich na obrazie, musisz podjąć decyzje dotyczące tego, co uwzględnisz, a co przytniesz.

Bardzo często można spotkać ludzi, którzy chcą sfotografować budynek, gdy podchodzą prosto do niego, robią jedno zdjęcie ze środkowej pozycji, i to wszystko.


Pomyśl również o innych kątach, których możesz użyć. Spróbuj przesunąć się w lewo, w prawo lub w obie strony. Zrób kilka ujęć z niskich kątów kamery, a potem na stojąco. W miarę wykonywania kolejnych zdjęć dowiesz się, co działa, a co nie.


Jedną z rzeczy, którą często zauważysz u nowych fotografów, jest to, że używają aparatu tylko w trybie poziomym. Wydaje się, że nigdy nie zastanawiają się nad odwróceniem aparatu na bok, aby fotografować w pionie. Nie zawsze jest to konieczne, ale niektóre tematy odniosą większe korzyści z tej orientacji. Podczas robienia zdjęć spróbuj przełączyć aparat w tryb pionowy i sprawdź, czy możesz uzyskać lepszy obraz.


Najczęstsze błędy w fotografii popełniane przez początkujących są łatwe do naprawienia lub uniknięcia. Najlepszą radą, jaką można Ci dać, jest cieszenie się czasem spędzonym z aparatem. Poznaj otaczający Cię świat, pamiętaj, że błędy, które popełniasz, popełniają prawie wszyscy w Twojej sytuacji.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756