Zdaniem eksperta

Oświetlenie w fotografii – dlaczego jest takie ważne?

Data dodania: 01-05-2023

Według definicji encyklopedystów fotografia (ang. photography), to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Słowo fotografia oznacza rysowanie za pomocą światła i powstało z greckich rdzeni – w dopełniaczu (phōtós) – światła i (graphé) – rysowanie. Niezależnie od tego, jakiego aparatu użyjesz, bez światła żadnego zdjęcia nie będzie. Jest równie ważne, jak ekspozycja, kompozycja, balans bieli i historia opowiedziana w kadrze. Wspaniałe światło, naturalne lub sztuczne, jest zawsze dostępne, ale kluczem jest umiejętność pracy ze światłem i wykorzystania go na swoją korzyść .Zrozumienie światła, to ciągła eksploracja i istnieje wiele dróg, którymi możesz rozpocząć lub kontynuować swoją drogę. Są dwa źródła światła, z którymi cały czas fotografowie pracują: naturalne i sztuczne.

Oświetlenie w fotografii – naturalne źródło światła

Naturalne źródła światła to słońce i księżyc, czyli każde, które pochodzi z naturalnych, nietechnologicznych źródeł. Zatem światło pochodzące od słońca jest naturalne, bez względu na to, jak jest silne czy słabe. Jeśli robisz zdjęcia uliczne w ostrym słońcu w południe, używasz naturalnego światła. Jeśli robisz zdjęcia krajobrazu o wschodzie i zachodzie słońca, używasz naturalnego światła.


Pamiętaj, że naturalne światło obejmuje również światło księżyca, co oznacza, że zdjęcia wykonane w nocy bez pomocy sztucznych źródeł światła, też są zaliczane do „naturalnie oświetlonych”.


Naturalne oświetlenie w fotografii, jest najczęstszą formą oświetlenia stosowaną przez fotografów z jednego ważnego powodu: jest zawsze dostępne. Wymaga również zerowej konfiguracji i nic nie kosztuje. Naturalne oświetlenie do zdjęć, wykorzystuje przecież ogromne źródło światła, jakim jest słońce, co jest kluczowe, jeśli chcesz uchwycić na przykład rozległe krajobrazy.

Aparaty w naszej ofercie

Oświetlenie w fotografii – sztuczne źródło światła

Sztuczne źródła światła to lampa błyskowa, świeca, żarówka wolframowa, itp. Popularną formą sztucznego światła, stosowaną przez fotografów jest standardowe oświetlenie wewnętrzne, które pochodzi bezpośrednio z żarówek na sufitach i ścianach. Możesz również znaleźć sztuczne oświetlenie, jeśli chodzisz po mieście w nocy – są to neony, latarnie uliczne i nie tylko. Sztuczne oświetlenie do zdjęć, obejmuje też lampy błyskowe w aparacie i poza nim, a także bardziej skomplikowane zestawy oświetlenia stroboskopowego lub ciągłego.


Oświetlenie do zdjęć – wady i zalety

Każde źródło światła, ma określoną barwę. Na przykład żarówka wolframowa ma pomarańczowy kolor. Dlatego podczas fotografowania przy żarówce wolframowej, obrazy mają wyraźnie pomarańczowe nasycenie. Oczywiście, o ile aparat nie został ustawiony tak, aby dostosować odpowiedni balans bieli, a tym samym kompensować przebarwienia. Podobnie żarówka fluorescencyjna, nadaje typowo niebieski kolor wszystkiemu, co oświetla.


Światło wczesnego poranka ma delikatny, złocistożółty odcień. Światło późnego popołudnia ma głębszy odcień żółci, zbliżony do pomarańczowego. Kiedy niebo jest zachmurzone, światło ma tendencję do odcienia niebieskawego.


Różne odcienie kolorów, niezmiennie powodują potrzebę korekcji barw. Proces korekcji kolorów polega na usunięciu przebarwień tak, aby ostateczne światło było białe.


Światło ma różną intensywność, która wskazuje, jak głębokie cienie wytwarza. Istnieją dwa różne poziomy intensywności – twardy i miękki. Twarde światło tworzy ostre cienie. Gdy zbliżysz obiekt do źródła światła, staje się ono „twardym światłem”. Kiedy jednak wybierzesz małe źródło światła w stosunku do obiektu lub umieścisz źródło światła w znacznie większej odległości niż zwykle, mówimy o „miękkim świetle”. Zatem to samo źródło światła może być zarówno światłem twardym, jak i miękkim, w zależności od jego odległości od obiektu.


Oświetlenie w fotografii – kiedy najlepiej robić zdjęcia na zewnątrz?

Każdy fotografujący, ma swoje preferencje. Lata doświadczeń i tysiące zrobionych zdjęć wielu fotografów pozwalają na to, by w bardzo ogólny sposób zdefiniować najlepsze momenty, w których zdjęcia będą znakomicie oświetlone.

Oświetlenie złotej godziny

Złota godzina odnosi się do czasu od jednej do dwóch godzin po wschodzie słońca i od jednej do dwóch godzin przed zachodem słońca. Światło jest wtedy pięknie miękkie i złociste. Podczas gdy oświetlenie złotej godziny jest miękkie, gdy słońce oddala się od horyzontu, zaczyna twardnieć – tak, że godzina po wschodzie słońca oferuje nieco mocniejsze oświetlenie do zdjęć, a dwie godziny po wschodzie słońca, są jeszcze trudniejsze. Oświetlenie złotej godziny jest idealne dla wielu gatunków fotograficznych. Na przykład możesz robić piękne zdjęcia uliczne, w których wykorzystujesz niskie słońce do tworzenia długich cieni.

Oświetlenie niebieskiej godziny

Niebieska godzina, odnosi się do kilku minut przed wschodem słońca i po zachodzie słońca, kiedy niebo przybiera delikatny niebieski kolor. Długość niebieskiej godziny zależeć będzie od Twojej lokalizacji i pogody, ale często jest to znacznie mniej niż godzina – więc jeśli jesteś poza domem z aparatem, musisz działać szybko. W tym czasie, światło jest miękkie i eteryczne – w rzeczywistości niebieskie oświetlenie godziny jest nawet bardziej miękkie, niż oświetlenie złotej godziny.

Nocne światło

Gdy niebieska godzina zanika, wkraczasz w prawdziwą noc – czas, który jest trudny dla fotografów, ale wciąż oferuje wiele możliwości. Będziesz musiał podjąć kroki, aby zrekompensować to, że noc jest ciemna, takie jak poszerzenie przysłony lub zmniejszenie szybkości migawki albo zwiększenie ISO. Więc jeśli chcesz robić zdjęcia w nocy, potrzebny będzie solidny statyw i zdalne wyzwalanie migawki, dzięki czemu możesz robić zdjęcia bez powodowania wibracji aparatu.


Oświetlenie w fotografii, jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu udanego obrazu. Dlatego konieczne jest prawidłowe kontrolowanie i manipulowanie światłem, w celu uzyskania najlepszej tekstury, jaskrawości kolorów i jasności fotografowanych obiektów.

Rodzaje oświetlenia w fotografii

Każdy z fotografów musi zrozumieć, jak działa światło, aby robić jak najlepsze zdjęcia. Oświetlenie jest najważniejszą koncepcją w fotografii, a kiedy już wiesz, jak działa oświetlenie, możesz manipulować nim i naginać je do swojej woli. Wyróżniamy dwa rodzaje oświetlenia w fotografii – światło naturalne i sztuczne. Słońce, Księżyc, gwiazdy – to naturalne źródła światła. Na drugim biegunie są źródła światła sztucznego: oświetlenie elektryczne, lampy błyskowe, fluorescencyjne i inne.


Naturalne oświetlenie może być trudne do nauczenia. Jesteś na łasce żywiołów i nie możesz kontrolować, co robi słońce i gdzie są chmury. Będziesz musiał poczekać, aż słońce znajdzie się na środku nieba bez chmur, aby uzyskać bardziej bezpośrednie oświetlenie. Aby uzyskać łagodniejsze oświetlenie, będziesz musiał poczekać na zachód lub wschód słońca z chmurami. Pochmurne dni świetnie nadają się do łagodniejszego oświetlenia.


Sztucznym oświetleniem jest łatwiej manipulować, ponieważ można użyć odbłyśników i dyfuzorów, aby uzyskać pożądany efekt. Sztuczne oświetlenie można również wykorzystać do opracowania bardziej szczegółowych efektów świetlnych w miarę poznawania możliwości tych narzędzi.


Od zarania współczesnej fotografii chyba nie było bardziej gorącej dyskusji niż ta. Co lepsze: sztuczne czy naturalne światło? To może być zaskakująca odpowiedź, ale tak naprawdę żaden sposób nie jest lepszy od drugiego. Innymi słowy, czasami sztuczne światło jest lepsze niż naturalne i odwrotnie.

Kiedy używać którego źródła światła?

Pomimo tego, że sztuczne światło jest łatwiejsze do kontrolowania niż naturalne, nie oznacza to automatycznie, że fotografowie mogą od razu z nim pracować tak jak przy naturalnym świetle. Najczęściej będziesz pracować ze sztucznym światłem w fotografii reklamowej, produktowej i modowej. Naturalne światło jest zwykle wykorzystywane w takich sytuacjach jak na przykład zdjęcia dokumentalne, fotografia uliczna, krajobrazy i wszelkie obrazy plenerowe.

Rodzaje światła w fotografii

Płaskie światło – występuje, gdy źródło światła jest skierowane bezpośrednio na obiekt. Płaskie oświetlenie twarzy oznacza, że fotografowana osoba jest dobrze oświetlona i nie widać na jej twarzy żadnych cieni. Nie jest to bardzo pożądany wygląd na portretach, ponieważ potrzebujesz cieni, aby ożywić swój obiekt.


  • Szerokie światło – przy szerokim świetle (rodzaj oświetlenia bocznego) twarz fotografowanej osoby jest ustawiona pod kątem, najlepiej oświetlona strona twarzy znajduje się najbliżej aparatu, a cień pada na tylną stronę twarzy.


  • Krótkie światło – inny rodzaj oświetlenia bocznego, krótkie światło, jest przeciwieństwem szerokiego światła, ponieważ twarz jest ustawiona pod kątem, a cień pada na stronę twarzy najbliżej aparatu.


  • Światło dzielone – to inny rodzaj oświetlenia bocznego, ale definiuje się je jako światło, które pada na obiekt z boku pod kątem 90 stopni. Można łatwo rozpoznać podzielone oświetlenie na zdjęciu w ten sposób, że obiekt ma jedną połowę oświetlaną, a drugą w cieniu.


  • Podświetlenie – to po prostu światło, które pochodzi zza obiektu. Często widać to na zdjęciach wykonanych o złotej godzinie. Źródłem podświetlenia może być okno za obiektem w środku dnia lub lampa błyskowa umieszczona za nim, gdy nie ma okna.


  • Światło obręczy – należy do kategorii podświetlenia. W przypadku światła obręczy zobaczysz, że światło z tyłu podświetla tylko krawędzie obiektu.


  • Światło motyla – źródło światła jest umieszczane nad i przed obiektem, tworząc mały cień pod nosem przypominający motyla (stąd nazwa). Ten rodzaj światła pięknie podkreśla wydatne kości policzkowe, dlatego najczęściej widuje się go na portretach kobiet.


  • Światło pętli – w tym przypadku źródło światła jest o około 45 stopni z boku i nieco powyżej poziomu oczu. Ta pozycja światła tworzy cień tuż pod i z boku jednego nozdrza i nosa.


  • Oświetlenie Rembrandta – styl oświetlenia został nazwany na cześć artysty, którego obrazy portretowe były znane z tego, że dzielone oświetlenie wywoływało efekt trójkąta światła po zacienionej części twarzy postaci. Można go również powielić w fotografii. Jest to przydatna technika dodawania wymiaru i głębi do tematu.

Rodzaje oświetlenia w fotografii – twarde kontra miękkie

Miękkie oświetlenie ma miejsce, gdy źródło światła jest rozproszone, tworząc bardziej miękkie cienie. Można to osiągnąć za pomocą softboxa lub nawet dyfuzora błysku. Chodzi o to, aby światło przechodziło przez półprzezroczysty materiał, aby nie było skierowane bezpośrednio na obiekt.


Twarde oświetlenie ma miejsce, gdy źródło światła jest skierowane bezpośrednio na obiekt. Stwarza to wysoki kontrast i głębokie cienie na Twoich zdjęciach. Można to uzyskać za pomocą naturalnego światła, wykorzystując południowe słońce lub sztucznie za pomocą lampy błyskowej, lub innego nierozproszonego źródła światła.


Rodzaje oświetlenia w fotografii to nieprzebrane możliwości uzyskiwane dzięki różnym źródłom światła. Opanowanie zasad rządzących światłem oraz wiedza o tym, gdzie umieścić źródło światła, to kluczowe umiejętności każdego fotografa, zwłaszcza fotografów portretowych. Zarówno sztuczne, jak i naturalne światło mają zalety i wady, i mogą tworzyć subtelne lub dramatyczne efekty. Kluczem do sukcesu jest kreatywność i eksperymentowanie.

Lampy błyskowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756