Zdaniem eksperta
2022-11-14
W artykule znajdziesz
1. Plener fotograficzny – pierwsze przygotowania
2. Plener fotograficzny – jaki obiektyw?
3. Podsumowanie
Coś takiego jak plener fotograficzny, zwykle kojarzy się z fotografowaniem na świeżym powietrzu. To prawda, jednak to określenie dawniej znaczyło coś więcej – była to, a czasem i dziś bywa – zorganizowana impreza, podczas której grupa kilku lub więcej osób wspólnie udaje się w określone miejsca i fotografuje. Taki plener (podobnie jak plenery malarskie) wymagał dobrej organizacji, a przede wszystkim zgromadzenia ludzi, dla których fotografia jest pasją.
Powstaje pomysł, by pojechać z aparatem w góry czy nad morze, by fotografować. Od czego zacząć? Od przewertowania przewodnika i znalezienia interesujących obiektów w planowanej okolicy. Nie musi to być zamek (na przykład w Czorsztynie) – równie dobrze może to być zakole rzeki (Dunajec), ciekawe pofałdowania terenu (Bieszczady), wreszcie zabytkowa starówka w Toruniu albo nowoczesne zabudowania miejskie na warszawskiej Woli. Ważne, by z góry wiedzieć, jaki będzie cel Twojego pleneru lub fotospaceru.
Przed plenerem, zawsze sprawdzaj prognozę pogody. Oczywiście nikt nie chce złej pogody, ale czasami jest to nieuniknione. Najlepiej przygotować się na najgorsze, ponieważ pogoda jest nieprzewidywalna. Nie zapomnij sprawdzić wiadomości na kilka dni przed plenerem. Jeśli wieści mówią, że będzie deszczowo, weź ze sobą dodatkowe ubrania, nieprzemakalną kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy i parasol. Choć prognoza mówi, że nie będzie padać i tak najlepiej się przygotować.
Plener fotograficzny wymaga też dobrego przygotowania pod względem sprzętowym. Przed każdym plenerem sprawdź i oczyść cały sprzęt. Upewnij się, że masz w pełni naładowane baterie, a obiektywy, których zamierzasz używać, są czyste i gotowe. Sformatuj karty pamięci, których zamierzasz użyć i upewnij się, że masz pod ręką dodatkowe, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.
Przygotuj sobie listę rzeczy do spakowania – plener fotograficzny wymaga zabrania nie tylko rzeczy osobistych, ale też dodatkowego sprzętu. Takie rzeczy jak koc, reflektor, statyw, zestaw filtrów, a nawet laptop, mogą być bardzo pomocne, choć być może przez większość czasu nie będziesz ich potrzebował.
Sprzęt potrzebny na plenerze fotograficznym zależy od jego rodzaju. Pamiętaj jednak, że im lżejsza torba, tym lepiej. Można to uzyskać za pomocą dodatkowych kart pamięci zamiast trzech kamer i używając obiektywów zmiennoogniskowych, zamiast wielu stałoogniskowych. Może to zaoszczędzić miejsce i energię.
Tworząc zestaw z obiektywem do użytku w fotografii plenerowej, można to zrobić na trzy podstawowe sposoby. Możesz mieć jeden „superzoom”, kilka zoomów o krótszym zakresie i kilka stałoogniskowych obiektywów. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Oczywiście wybór obiektywu będzie się różnić w zależności od rodzaju lub rodzaju fotografii plenerowej, którą wykonujesz:
W fotografii zawsze jest trochę myślenia, a duża jej część to rozwiązywanie problemów. Przewidywanie ich, podczas gdy organizujesz plener fotograficzny zmniejszy stres i pomoże upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces.