Zdaniem eksperta
2022-11-09
Zimowe zdjęcia potrafią być niesamowicie piękne. Śnieżne krajobrazy, zamarznięta woda, nagie gałęzie drzew. Istnieje niezliczona ilość zimowych scen, które warto sfotografować. Wtedy, nawet przy mroźnej pogodzie, zima może być dla fotografów świetną zabawą.
Zimowa sceneria może czasami wyglądać ponuro z gołymi drzewami i bezbarwnymi krajobrazami. Mimo to, szukaj życia i humoru. Zabawa i śmiech nie kończą się tylko dlatego, że na zewnątrz jest ponuro. W rzeczywistości humor może być jeszcze bardziej krzepiący w zimie, ponieważ kontrastuje z jej posępnością. Popatrz jak bawią się dzieci, gdy pada śnieg. Staraj się złapać te chwile, gdy płatki śniegu spadają na dziecięce buzie. Jakże dynamiczne portrety mogą powstać w takich warunkach. Zima może być doskonałym czasem na poważną sesję portretową w plenerze. Oświetlenie jest często bardziej pochlebne i łatwiejsze w obsłudze w porównaniu z latem, a zimowe tła w naturalny sposób zwracają uwagę na modelki. Jednym z wyzwań związanych z zimowymi zdjęciami, jest stworzenie przyciągającego wzrok obrazu, gdy scena jest szara z natury. Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem, ale najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie koloru. Kolorowy obiekt lub tło sprawią, że Twoje zimowe zdjęcia będą bardziej efektowne, ponieważ kolor będzie wyróżniał się na tle szarości.
Z pewnością świetne zdjęcia powstaną, gdy poprosisz dziecko, by położyło się na śniegu, i ruszając ramionami „wyrysowało” na śniegu orła. Możesz pójść dalej tym tropem i fotografując zakochaną parę „otoczyć” ją wydeptanym w śniegu sercem. Gdy zima już się zacznie, tego typu obrazków w mediach społecznościowych będzie bardzo wiele.
Bardzo trudno jest sfotografować padający śnieg. Nie tylko z powodów technicznych, ale też dlatego, że trzeba maksymalnie chronić sprzęt przed zamoczeniem. Próbować jednak warto. Poproś modelkę, by chwyciła garść śniegu i podrzuciła do góry. Masz sposób na prosty, ale uroczy pomysł na zimową sesję zdjęciową. Dzięki zimowym zdjęciom, naprawdę możesz uchwycić esencję zimy i wrócić do czasów dzieciństwa. Bo co bardziej przypomina Ci zimę, gdy byłeś dzieckiem, niż łapanie płatków śniegu na koniec języka? Możesz łapać śnieg na język, dmuchać, rzucać śnieżkami, po prostu dobrze się nim bawić i fotografować.
Śnieg, jakim go widzimy, to mniej lub bardziej gęsty, biały puch. A przecież składa się on z milionów drobnych płatków. Fotografuj je z bliska i z daleka. Płatki śniegu mogą oślepiać na zdjęciu makro. Ale ich struktura jest fascynująca. Chociaż uzyskanie zdjęć makro płatków śniegu może być trudne, wyniki są warte wysiłku. Jeśli jednak nie masz odpowiedniego sprzętu do zdjęć makro, możesz uzyskać wspaniałe zdjęcia padającego śniegu z daleka. Dzięki krótkiemu czasowi otwarcia migawki i ciemnemu tłu, uchwycisz pojedyncze płatki unoszące się w powietrzu.
Nawet krótka wyprawa na spacer do lasu, czy pobliskie pola mogą zaowocować interesującą sesją zdjęciową. Zrób fotografię zasypanego śniegiem pola z rosnącym w oddali samotnym drzewem. Zobaczysz, jak monochromatyczny obraz powstanie. Innym, ciekawym pomysłem może być leśna ścieżka z wydeptanym w śniegu tropem przechodzących nią zwierząt. Latem takiego zdjęcia nie zrobisz.
Drogi i ścieżki, to łatwy sposób na przyciągnięcie uwagi widzów na Twoje zdjęcie. Droga tworzy wyraźną linię, która przyciąga uwagę i prowadzi widza przez obraz. Jeśli ta droga w śniegu prowadzi do interesującego tematu, na przykład do odosobnionego budynku, przekaz będzie jeszcze silniejszy.
Staromodne sanki, to idealny zimowy rekwizyt fotograficzny. Możesz zjeżdżać nimi sam, z dzieckiem, czy z kimkolwiek i pstrykać zdjęcia podczas jazdy – powstaną zabawne zimowe fotki. Nie zapomnij o sportach zimowych. Z fotograficznego punktu widzenia, najbardziej interesujące będą te, które możesz obserwować z bliska – biegi narciarskie, zawody łyżwiarzy szybkich, czy zjazdy ze stoków.
Wyjdź z domu podczas zachodu lub wschodu słońca, czyli podczas złotej godziny. Zima to według wielu fotografów najlepsza pora na fotografowanie zachodu lub wschodu słońca, ze względu na niską wilgotność. Wysoka wilgotność może stanowić problem, ponieważ blokuje światło słoneczne, co prowadzi do mniej żywych zdjęć podczas złotej godziny. Suchość zimy eliminuje ten problem, dając niesamowicie kolorowe niebo w częściowo pochmurne dni. Poza tym, nie będziesz musiał wstawać tak wcześnie ani czekać do późna, aby uchwycić temat w tym genialnym oświetleniu.
Wczesne zachody słońca zimą i ciemność z nią związana, może być przeszkodą, ale jest też świetną okazją do nauki fotografii nocnej.
Podobnie jak w przypadku wschodów i zachodów słońca, zimowe nocne niebo może być oszałamiające, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w zasięgu zorzy polarnej lub doskonale widocznych gwiezdnych konstelacji. Nawet jeśli nie możesz zobaczyć nocnego nieba z powodu zanieczyszczenia światłem, istnieje wiele innych pięknych obiektów do sfotografowania w nocy na śniegu.