Zdaniem eksperta
Każdy choć raz miał coś do czynienia z kartą pamięci – dziś w najbardziej popularnym formacie microSD lub SD (ang. Secure Digital). Karta, która została opracowana przez stowarzyszenie SD Associated – wspólne przedsięwzięcie firm SanDisk, Panasonic i Toshiba – w 1999 roku jako wydajniejszy, nieulotny format kart pamięci i nie wymagała zasilania do przechowywania danych, w przeciwieństwie do popularnego wcześniej formatu MMC (MultiMedia Cards).
Na kartach SD można przechowywać pliki, zdjęcia, filmy, muzykę i wiele innych typów danych. W dzisiejszych czasach można je znaleźć we wszystkim, od aparatów i telefonów po konsole do gier, zwykle w celu rozszerzenia pamięci tych urządzeń, ale także ze względu na ich przenośny i opłacalny charakter. Karty pamięci SD przez lata były rozwijane i udoskonalane i przez te lata ewoluowały do kart SDHC, SDXC czy SDUC, czyniąc zwykłe SD kartami przestarzałymi. Jeśli rozważasz zakup karty pamięci, dylemat: SDHC vs SDXC, musisz rozważyć na kilku płaszczyznach.
W rzeczywistości jest to dość proste. Karta SDHC oznacza Secure Digital High Capacity, a SDXC oznacza Secure Digital eXtended Capacity. Te dwie karty, wbrew powszechnemu przekonaniu, niekoniecznie są szybsze niż standardowe karty SD, ale mają większą pojemność danych. Karty SD mają maksymalnie 2 GB. SDHC ma maksymalnie 32 GB, a SDXC maksymalnie dwa terabajty. Warto pamiętać, że istnieje jeszcze jedna kategoria kart – SDUC, czyli Secure Digital Ultra Capacity. Mogą pomieścić do 128 terabajtów danych. Są to rzadkie i drogie karty, zwykle kupowane przez osoby zajmujące się profesjonalnym montażem filmów HD, które muszą mieć w jednym miejscu tysiące gigabajtów wysokiej jakości obrazu i dźwięku.
Klasy prędkości kart pamięci
Wbrew powszechnemu przekonaniu prędkość przesyłania i wysyłania nie zależy od tego, czy karta jest SDHC, czy SDXC. Klasy prędkości pokazują minimalną szybkość zapisu karty pamięci w megabajtach na sekundę i oznaczone są numerem:
Pokazanie podstawowych różnic wydajności kart SD czy microSD pomaga producentowi określić, czy karta jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Prędkości te należy wziąć pod uwagę, jeśli filmujesz lub fotografujesz w wysokiej rozdzielczości, ponieważ karta o wyższej prędkości lepiej poradzi sobie z szybkością przesyłania takich nagrań.
Istnieje jeszcze klasa prędkości UHS, pokazująca minimalną szybkość zapisu dla kart microSD, które obsługują szybkości magistrali UHS-I, II i III. Jest to osobna kategoria, ponieważ niektórzy producenci wymieniają obie klasy na swoich kartach. Dwie klasy prędkości UHS to:
Klasa wydajności aplikacji
W rozważaniach nad wyborem: SDHC vs SDXC trzeba wziąć pod uwagę także ten parametr. Klasa wydajności aplikacji określa minimalną stałą prędkość zapisu wynoszącą 10 MB/s, wraz z minimalną prędkością losowego odczytu i zapisu mierzoną w operacjach wejścia i wyjścia na sekundę (IOPS). Gwarantuje to akceptowalny poziom wydajności podczas przechowywania i uruchamiania aplikacji na Androida na karcie.
Istnieją dwie klasy:
Klasa szybkości wideo
To niezwykle ważny parametr, który trzeba brać pod uwagę podczas wyboru – SDHC vs SDXC, zwłaszcza gdy planujesz użyć karty do zapisu filmów. Klasa szybkości wideo określa minimalną szybkość zapisu sekwencyjnego, która jest niezbędna podczas nagrywania wideo. Im wyższa rozdzielczość Twojego filmu, tym większa prędkość, której potrzebujesz. Istnieje pięć klas wideo:
Zgodność kart SDHC vs SDXC
Wszystkie typy kart SD (lub microSD, microSDHC i microSDXC, ponieważ karty micro i pełnowymiarowe są oparte na tych samych specyfikacjach) pasują do wszystkich gniazd kart SD (microSD), ale czy wszystkie są takie same?
Trzy główne formaty to SD, SDHC i SDXC – czwarty format to SDUC.
Każdy format jest zdefiniowany w specyfikacji SD, ale nie wszystkie działają w ten sam sposób. W rezultacie te formaty nie są kompatybilne wstecz. Nie można używać nowszych kart SD (microSD) w sprzęcie obsługującym tylko starsze formaty.
SDHC vs SDXC – która karta pamięci jest potrzebna?
Wybór karty pamięci to coś więcej niż wybór karty o największej pojemności. Najlepiej byłoby przyjrzeć się urządzeniu, którego używasz i co zamierzasz z nim zrobić. Na przykład, jeśli nagrywasz wideo w 4K, potrzebujesz klasy szybkości U3, V30, lub wyższej.