Zdaniem eksperta

Tryby w aparacie – co to jest PASM?

Data dodania: 01-08-2022

Jeśli dopiero zaczynasz fotografować i właśnie kupiłeś swój pierwszy kompakt albo lustrzankę cyfrową, być może zauważyłeś pokrętło w górnej części aparatu. Znajdują się na nim różne obrazki. Są to różne tryby aparatu. Dowiedz się więcej na ich temat w naszym artykule.

Do czego służą tryby aparatu?


Czy zastanawiałeś się, do czego służą tryby aparatu? Przypomnij sobie, że trójkąt ekspozycji podaje 3 zmienne do kontrolowania ekspozycji: przysłonę, czas otwarcia migawki i czułość ISO. Tryby w aparacie to nie tylko PASM, ale też kilka innych ustawień, którymi możesz kontrolować powstające zdjęcie. 


Zielony znaczek Auto oznacza, że kamera steruje wszystkim – tu naprawdę jedziesz na autopilocie. W trybie automatycznym wbudowana lampa błyskowa (pod warunkiem, że aparat ją posiada) wyskakuje, gdy tylko aparat wykryje za mało światła otoczenia. 


W trybie programowym aparat tylko automatyzuje ustawienia ekspozycji – kontrolujesz wiele innych opcji, na przykład czy ma być używana lampa błyskowa, czy nie.


Tryby PASM są półautomatyczne, więc każdy z nich automatycznie oblicza przynajmniej część czasu i ustawień migawki. Gdy nauczysz się pracować z trybami PASM, będziesz mieć kontrolę nad swoim aparatem jak nigdy dotąd.


ISO jest zwykle kontrolowane niezależnie od trybu ekspozycji. ISO można kontrolować za pomocą systemu menu, a czasami za pomocą przycisków na korpusie aparatu. ISO jest dostępne w 2 opcjach: Auto lub określona wartość. Jeśli ustawisz aparat w trybie Auto ISO, jest to jeszcze jeden wymiar, którego aparat może użyć, aby uzyskać użyteczny obraz. Pamiętaj jednak, że za używanie wysokich wartości ISO płacisz cenę: dawniej ziarno, dziś szum.

Aparaty w naszej ofercie:

Tryby w aparacie – P jak Program

Jest to tryb półautomatyczny, który jest bardzo podobny do trybu w pełni automatycznego – jest to tryb „zaprogramowany automatyczny”. Możesz wybrać odpowiednią kompensację czułości ISO i ekspozycji, a aparat automatycznie określi najlepszą kombinację czasu otwarcia migawki i otwarcia przysłony. Jeśli ustawisz czułość ISO na Auto, aparat dostosuje ekspozycję do najlepszego z trzech ustawień. Możesz także ustawić punkt ostrości i przełączać użycie lampy błyskowej i formatu RAW.


Pełny (zielony) tryb automatyczny wykorzystuje osąd aparatu praktycznie do wszystkiego i nie zawsze wszystko jest w porządku. Natomiast tryb P jest świetny dla początkujących fotografów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o fotografii, ale nie rozumieją jeszcze w pełni trójkąta czas/ISO/przysłona. W tym trybie możesz robić zdjęcia prawie wszystkiego, nie martwiąc się o prawidłowe ustawienia.

Tryby w aparacie – A jak priorytet przysłony


Fotograf powinien mieć największy wpływ na głębię ostrości, a przysłona jest jednym z czterech czynników, które mają na nią bezpośredni wpływ. Pozostałe to ogniskowa, rozmiar czujnika i odległość od fotografowanego obiektu. Jednym z najczęściej używanych trybów w aparacie jest A, czyli priorytet przysłony. Zmieniając wartość przysłony f/, znacząco wpływasz również na czas ekspozycji. Dodatkowo możesz wygodnie wpływać na jasność zdjęcia – prześwietlając je (to je rozjaśnia) lub niedoświetlając ich (to je przyciemnia). W tym trybie możesz po prostu ustawić żądaną wartość przysłony, a sam aparat ponownie obliczy i wybierze czas otwarcia migawki. Im większa przysłona, tym wolniejszy czas otwarcia migawki. I odwrotnie, im mniejsza przysłona, tym dłuższy czas otwarcia migawki.


Tryb priorytetu przysłony przydaje się w każdym gatunku, od portretu przez krajobraz, przez reportaż po sport. W tym trybie bardzo wygodnie jest kontrolować głębię ostrości obrazu. Korzystanie z trybu priorytetu przysłony ułatwia robienie zdjęć z rozmytym tłem.


Tryby w aparacie – S jak priorytet migawki


Kolejny tryb półautomatyczny, jednak w praktyce jest to najrzadziej używany tryb. Tryb S (lub Tv w aparatach Canon) pozwala ustawić wszystko oprócz F-stop. Jest szczególnie przydatny, gdy chcesz wykorzystać czas otwarcia migawki do podkreślenia ruchu (na przykład podczas korzystania z techniki zwanej panoramowaniem) lub do jego zamrożenia. W tym trybie aparat automatycznie oblicza przysłonę. Tryb działa podobnie do trybu priorytetu przysłony, tylko, zamiast wartości przysłony należy ustawić tutaj czas otwarcia migawki. Jednak zmiana przysłony jest dość ograniczona i często może się okazać, że aparat nie jest w stanie ustawić żądanej przysłony dla określonego czasu otwarcia migawki. Jeśli przy określonym czasie otwarcia migawki aparat nie może znaleźć żądanej wartości przysłony, to w aparacie w polu odpowiadającym za przysłonę zostanie wyświetlona wartość „wysoka” lub „niska”.


Użycie tego trybu jest bardzo łatwe do uzyskania efektu zatrzymania ruchu. Jest to bardzo przydatne podczas fotografowania obiektów sportowych i szybko się poruszających. Aby coś zamrozić na zdjęciu, wystarczy zrobić zdjęcie z krótkim czasem otwarcia migawki, na przykład 1/2000 sekundy, podczas gdy sam aparat dobierze żądaną wartość przysłony dla tego czasu.


Priorytet migawki jest również często używany w połączeniu z zewnętrzną lampą błyskową. Jednak w codziennej fotografii jest niewiele sytuacji, w których potrzebna jest ścisła kontrola czasu ekspozycji. Dlatego S (Tv) jest rzadko używany.


Tryby w aparacie – M jak ręczny (manual)


W tym trybie każdy automatyczny system, który mógłby wpływać na ekspozycję, został wyłączony. W tym trybie fotograf ma pełną kontrolę nad swoim aparatem. Zwykle tryb M – ręczny – używany jest w trudnych warunkach fotografowania, gdy pomiar ekspozycji nie radzi sobie z jej pożądanym określeniem. Przełączając aparat w tryb ręczny, jesteś odpowiedzialny za ustawienie przysłony, czasu otwarcia migawki i ISO, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję. Daje to całkowitą swobodę w tworzeniu obrazów, ponieważ wszystkie ustawienia aparatu są dostępne do skonfigurowania i zmieniania według własnego uznania. Przeskok z trybu automatycznego lub innych trybów priorytetowych do pełnego trybu ręcznego może wydawać się zniechęcający, zwłaszcza na początku fotografowania. Najlepszym sposobem na wykonanie tego skoku jest użycie trybów priorytetowych jako przewodnika po ustawieniach w trybie ręcznym. Tryb M uważany jest za prawdziwie kreatywny i pozwala kontrolować wszystkie dostępne parametry, które odpowiadają za ekspozycję, dlatego jest używany głównie przez doświadczonych fotografów.


Tryby w aparacie – B jak żarówka (Bulb)


Co prawda ta literka nie występuje w „czwórpaku” trybów aparatu, to często jest jednak wykorzystywana jak tryb samodzielny. Tryby w aparacie uzupełnia B Bulb, który jest bardzo podobny do trybu ręcznego, ale ma funkcję tworzenia bardzo długich ekspozycji. Większość aparatów w trybie ręcznym pozwala tylko na ekspozycje do 30 sekund. Jeśli chcesz otworzyć migawkę na kilka godzin tylko w świetle księżyca, przełącz się na tryb żarówki. W Canonie wystarczy ustawić pokrętło trybów w pozycji B, w Nikonie i Sony musisz przestawić aparat na tryb ręczny, a następnie przełączyć czas otwarcia migawki, aby znaleźć Bulb. W tym trybie migawka pozostanie otwarta tak długo, jak spust migawki jest wciśnięty.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756