Zdaniem eksperta

Zasady dobrej fotografii

Data dodania: 01-07-2022

Zdefiniowanie na czym polegają zasady dobrej fotografii, jest bardzo trudne, bo odczucia w tej materii są bardzo indywidualne. Każdy fotografujący ma swój „punkt wrażliwości” – dla jednych będzie to obraz doskonale skomponowany, dla innych wystarczy ostre zdjęcie dziecka na plaży. Są też tacy, którzy, podobnie jak w życiu, nie przestrzegają żadnych zasad, więc po co im one.

Jednak zasady fotografii istnieją. Mimo trudności w ich definiowaniu można starać się określić ich podstawowe ramy. Tych kilka zasad współdziała i współgra ze sobą, a żadne z nich nie wykluczają się wzajemnie. Jednak, jako całość, te zasady fotografii leżą u podstaw tego, co sprawi, że obraz będzie udany.


Zasada trójpodziału


To chyba jedna z najbardziej znanych zasad fotografii, będąca jednocześnie podstawową zasadą kompozycji. Pomysł polega na podzieleniu obrazu na trzy części (w pionie i poziomie), tak aby obraz składał się z dziewięciu części. Celem jest umieszczenie punktów zainteresowania obrazu na przecinających się liniach. Badania wykazały, że oczy widzów w naturalny sposób kierują się raczej na punkty przecięcia niż na środek, co pozwala na bardziej zrównoważone zdjęcie, które umożliwia widzowi łatwiejszą interakcję z obrazem.



Aparaty w naszej ofercie

Zasada równowagi

Równowaga to element zdjęcia, który jest dość łatwy do zauważenia dla większości ludzi, nawet jeśli nie myślą o tym wprost. Obraz, który jest niezrównoważony, wydaje się przekrzywiony. Przedmioty na fotografii mają dla nich wagę wizualną. A waga nie zależy tylko od tego, ile miejsca zajmuje w kadrze lub jak coś jest duże. Wizualna waga obiektu zależy od wielu czynników, w tym jego rozmiaru, kształtu, koloru i kontrastu.

Zasada przestrzeni

Zasady fotografii wywodzą się z zasad kompozycji malarskich. Jedną z nich jest zasada przestrzeni, która może być albo dodatnia, albo ujemna. Dodatnia przestrzeń jest wypełniona przedmiotami, negatywna jest pusta. Przestrzeń negatywna to ta, która nie ma w sobie istotnego elementu, jak pusty ocean w pejzażu morskim lub błękitne niebo w pejzażu. Te obszary fotografii są jednak ważne – pomagają stworzyć równowagę z ruchliwymi, pozytywnymi obszarami przestrzeni dodatniej.

Zasada pokreślenia

Podkreślenie to coś, co dominuje na zdjęciu. Istnieje wiele sztuczek, dzięki którym obiekt wydaje się bardziej dominujący, ale podstawową ideą jest to, żeby podkreślić element, który chciałbyś uwydatnić. Zasady fotografii – kontrast, przestrzeń, wzór, ruch i równowaga – wszystko to może pomóc Ci uczynić temat najważniejszą wiadomością, którą zabiorą ze sobą widzowie.

Zasada kontrastu

W fotografii kontrast występuje w dwóch formach. Można go pokazać tonem, gdzie jasne obszary kontrastują z ciemnymi. Może być również pokazywany za pomocą kolorów, w których kolory znajdujące się naprzeciwko siebie na kole kolorów kontrastują ze sobą. Kontrast jest cennym narzędziem pomagającym fotografom podkreślić tematykę ich zdjęć. Jeśli fotografia ma zbyt duży kontrast na całym obrazie, będzie to dezorientować widza. Jeśli kontrast jest zbyt mały, publiczność może nie widzieć tego, co powinna – nic nie jest wystarczająco podkreślane.

Zasada głębi ostrości

Głębia ostrości może być trudna do zrozumienia dla początkującego fotografa. Jest to odległość pomiędzy najbliższymi i najdalszymi obiektami, które pojawiają się na zdjęciu z akceptowalną ostrością. Obiekt, na którym ustawiona jest konkretna ostrość przed, za lub wokół nieostrego otoczenia, określa głębię ostrości. Głębokość może być płytka lub rozszerzona, w zależności od tematu. Na głębię ostrości może wpływać wiele czynników, w tym ustawienia aparatu, odległość ogniskowania, przysłona, a nawet rozmiar wydruku.

Inne podejście

Zasady fotografii to nie tylko kompozycja, biegła znajomość i umiejętność wykorzystania sprzętu, to także elementy wiedzy fotograficznej, które trzeba posiąść, by tworzyć interesujące zdjęcia. Wśród wielu z nich trzy podstawowe to przysłona, prędkość migawki, wartość ISO. Każdy z trzech wymienionych powyżej elementów ma wpływ na ostateczny efekt na fotografii. Robienie zdjęcia to sztuka „żonglowania” tymi elementami, aby przezwyciężyć ograniczenia otoczenia i sytuacji.


Kolejnym podejściem do tego, jakie są zasady fotografii, to pozornie niewiążące się z fotografią zadania.


  • Zabierz swój aparat ze sobą. Nie możesz poprawić swojej fotografii, jeśli nie masz przy sobie aparatu. Za każdym razem, gdy zostawisz aparat w domu, może pojawić się niesamowita okazja do zrobienia zdjęcia. Nie przegap jej – postaraj się zabrać ze sobą aparat, gdy wychodzisz i obserwuj, jak znacznie częściej znajdujesz się we właściwym miejscu we właściwym czasie.
  • Zadaj sobie pytanie „dlaczego” – to świetny sposób na poprawę fotografii. Zanim zwolnisz migawkę, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie, jaki aspekt obrazu Cię przyciąga. Zmusi cię to do skierowania uwagi na ten aspekt i spowoduje bardziej celową kompozycję.
  • Bądź otwarty na krytykę – może być ona trudna, ale często może być pomocna. Zawsze szukaj uczciwych, konstruktywnych informacji zwrotnych na temat swoich zdjęć. Pomocne informacje zwrotne, dalekie od zniechęcania, mogą w rzeczywistości być inspirujące.

Henri Cartier-Bresson i „decydujący moment”

Zasady fotografii to jedno, a „decydujący moment” to drugie. Mistrz fotografii ulicznej i fotoreporter dokonał kilku kluczowych spostrzeżeń na temat fotografii, tłumaczonych jako decydujący moment, który często jest określany jako: „uchwycenie zdarzenia, które jest efemeryczne i spontaniczne, gdzie obraz reprezentuje istotę samego zdarzenia”. Kiedy decydujący moment zostaje uchwycony na zdjęciu, ludzie mają tendencję do zatrzymywania się i studiowania obrazu, wydobywając bogactwo informacji wyrażonych w formie sztuki. Przez cały XX wiek, gdy coraz więcej aparatów stało się dostępnych dla fotografów, możliwość uchwycenia prawdziwych, nieinscenizowanych i autentycznie uczciwych fragmentów życia skłania do rozwijania Bressonowskiej koncepcji decydującego momentu. I choć ta koncepcja wyłoniła się z fotografii ulicznej, można ją zastosować w każdym innym gatunku, dzięki czemu stała się jedną z zasad dobrej fotografii.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756