Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Złota godzina w fotografii – jak ją wykorzystać?

 2023-10-11 

Fotografia to światło. Dzienne, nocne, sztuczne, w każdym z nich da się zrobić znakomite zdjęcia. Jednak na przestrzeni czasu i doświadczeń, fotografowie odnaleźli najlepsze, według nich chwile na zrobienie zdjęcia. Jedną z takich chwil jest złota godzina w fotografii.

Czym jest złota godzina?

Złota godzina, czasami nazywana „magiczną godziną”, jest w przybliżeniu pierwszą godziną światła po wschodzie słońca i ostatnią godziną światła przed zachodem słońca, chociaż dokładny czas trwania różni się w zależności od pory roku. W tym czasie słońce jest nisko na niebie, wytwarzając miękkie, rozproszone światło, które jest znacznie bardziej przyjazne niż ostre południowe słońce, do którego tak wielu z nas jest przyzwyczajonych.


Czas trwania złotej godziny zależy zarówno od szerokości geograficznej, jak i pory roku. W miejscach, w których Słońce znajduje się bezpośrednio nad głową, w południe – na przykład na równiku podczas równonocy – przemierza horyzont pod kątem 90°, umożliwiając szybkie przejście między nocą a dniem i stosunkowo krótką złotą godziną.


Chociaż mówi się o niej jako o magicznej godzinie, nie oznacza to, że faktycznie trwa godzinę. Dlatego trudno jest podać dokładną definicję, kiedy jest i jak długo trwa złota godzina, ale można ją z grubsza określić na podstawie pozycji Słońca na niebie: gdy znajduje się nad horyzontem od 6 stopni do -4 stopni, i jest tuż przed schowaniem się i trochę później.


Na przykład w Quito w Ekwadorze, który znajduje się bardzo blisko równika, Słońce potrzebuje tylko około 50 minut, aby przemieścić się z 6 stopni poniżej horyzontu do 6 stopni nad nim. Na wyższych szerokościach geograficznych ten sam proces trwa dłużej. Około 40 stopni na północ i południe, na przykład w Nowym Jorku i Wellington, w marcu zajmuje to około 1 godziny. W Oslo (około 60 stopni na północ) i wysuniętym krańcu Antarktydy (około 60 stopni na południe) złota godzina trwa o tej porze roku ponad 90 minut.


Za kręgami podbiegunowymi i tuż poza nimi Słońce latem nie schodzi poniżej 6 stopni pod linię horyzontu, więc złota godzina może trwać całą noc.


Obliczenie dokładnej godziny zachodu słońca jest łatwe. Wiele witryn pogodowych podaje dokładne godziny wschodu i zachodu słońca w Twojej lokalizacji. Możesz znaleźć odpowiedni dla fotografii kalkulator złotej godziny, który dokładnie określi, jak długo potrwa, dzięki czemu możesz dokładnie zaplanować, kiedy będziesz fotografować.

Lustrzanki w naszej ofercie:

Światło złotej godziny – kiedy używać?

Ten rodzaj światła zapewnia mniejszy kontrast, zmniejszając ryzyko utraty części obiektu w silnych cieniach lub przyćmionych światłach. Ciepły blask dodaje przyjemnego charakteru scenie, a długie cienie pomagają wydobyć szczegóły, dodając teksturę i głębię obrazu. Dodatkową korzyścią jest to, że o świcie i o zmierzchu wokół jest mniej ludzi niż o innych porach dnia, co daje szansę na zrobienie zdjęć we względnym spokoju.


Zasadę złotej godziny można zastosować do każdego rodzaju fotografii plenerowej. Oprócz bardziej oczywistych obiektów, takich jak pejzaże i sceny miejskie, sprawdza się również w przypadku portretów plenerowych, zdjęć kwiatów i roślin.


Dlaczego światło złotej godziny jest złote? Kiedy Słońce znajduje się tuż nad horyzontem, jego promienie padają na Ziemię pod niewielkim kątem i muszą przebyć większą część ziemskiej atmosfery, zanim do nas dotrą. W drodze na powierzchnię Ziemi napotykają cząsteczki atmosferyczne, takie jak kurz i krople wody, które filtrują światło słoneczne, ostatecznie czyniąc je mniej jasnym. Ten proces dodaje również więcej pośredniego światła do miksu, zmiękczając kontury i zmniejszając kontrast. Jednocześnie grubsza warstwa atmosfery, przez którą musi przejść światło słoneczne, rozprasza fale niebieskie i fioletowe, umożliwiając dotarcie do Ziemi większej ilości światła z widma pomarańczowego i czerwonego. To rozpraszanie obniża temperaturę barwową światła słonecznego i sprawia, że przybiera ono złoty lub czerwonawy odcień.


Podczas zmierzchu, kiedy Słońce znajduje się najwyżej 6 stopni poniżej horyzontu, górna atmosfera Ziemi odbija światło słoneczne, oświetlając dolną atmosferę i sprawiając, że niebo ma złote i czerwonawe kolory. Chociaż okres ten jest powszechnie uwzględniony w definicji złotej godziny, daje efekt świetlny bardzo różniący się od bezpośredniego porannego lub wieczornego światła słonecznego, co również wymaga od fotografów pracy z różnymi ustawieniami aparatu.

Jak fotografować podczas złotej godziny?

Ponieważ podczas złotej godziny słońce znajduje się pod małym kątem, światło słoneczne przechodzi przez większą część atmosfery, co zmiękcza i zmniejsza intensywność światła bezpośredniego. Rozproszone, złote światło wytwarza mniej kontrastowe i równomiernie naświetlone zdjęcia. Ponieważ światło przemieszcza się dłużej przez atmosferę, niebieskie światło zostaje odfiltrowane, co daje bardziej czerwonawy i ciepły kolor. Czerwono-żółta barwa światła dodaje magicznego i zachęcającego ciepła Twoim zdjęciom. Ostry kąt padania światła tworzy również piękne cienie i przyjemny kontrast, dodając głębi i wymiaru Twoim fotografiom.


Złota godzina w fotografii to świetny czas na robienie wszelkiego rodzaju zdjęć, w tym portretów, pejzaży, pejzaży miejskich i martwej natury. Aby uchwycić magię złotej godziny na swoich zdjęciach, spróbuj zastosować się do tych kilku wskazówek:

  • Planuj z wyprzedzeniem: złota godzina jest krótka – za krótka, by zacząć bawić się sprzętem i ustawieniami, gdy światło jest odpowiednie. Skorzystaj z kalkulatora Słońca, aby dowiedzieć się, kiedy Słońce znajdzie się pod właściwym kątem w miejscu, w którym wykonujesz zdjęcia. Zapoznaj się wcześniej z miejscem docelowym i przyjdź z kilkoma pomysłami na tematy i kąty, które chcesz uchwycić.
  • Eksperymentuj z oświetleniem przednim, podświetleniem, oświetleniem aureoli, a być może uda Ci się złapać flarę, gdy ciepłe światło słoneczne wpada do obiektywu.
  • Użyj szerokiej przysłony. Światło słoneczne nie jest tak jasne podczas złotej godziny, jak w ciągu dnia, co wymaga większej przysłony – chyba że planujesz ujęcie z długim czasem naświetlania.
  • Spróbuj zwiększyć ustawienie ISO. Niski poziom światła podczas złotej godziny może wymagać wypróbowania wyższego ustawienia ISO. Należy jednak pamiętać, że może to również zwiększyć szumy na zdjęciach.
  • Dostosuj balans bieli. Balans bieli może być jednym z najważniejszych ustawień fotografowania złotej godziny, które należy wziąć pod uwagę. Ciepłe, ustawione pod kątem światło o tej porze dnia często powoduje, że automatyczne ustawienia aparatu wykorzystują nieodpowiednio chłodną temperaturę barwową. Bezpiecznym sposobem na uniknięcie problemów z balansem bieli jest fotografowanie aparatem w trybie RAW. Obrazy RAW zawierają więcej danych niż zdjęcia JPEG i dają dużo więcej opcji przetwarzania końcowego.

Fotografowanie podczas złotej godziny może oznaczać konieczność wychodzenia z aparatem w chwilach, kiedy wolisz być zwinięty w kłębek w łóżku, ale warto się poświęcić.

Obiektywy stałoogniskowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756