Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mikrofon kierunkowy - dla detektywa czy na co dzień?

 2023-08-08 

Mikrofon kierunkowy kojarzy się ze sprzętem do podsłuchu przeznaczonym dla firm detektywistycznych. W rzeczywistości jednak mikrofony kierunkowe ze względu na sposób odbierania i przetwarzania fal akustycznych znajdują szersze zastosowanie. Mikrofon kierunkowy sprawdza się również do kamery, komputera lub telefonu. Zobacz, czym są mikrofony kierunkowe, jakie rodzaje wyróżniamy i na czym polega ich kierunkowe wychwytywanie dźwięku! 

Mikrofon kierunkowy - czym jest i jak działa?

Mikrofony dzieli się ze względu na ich typ. W tym przypadku wyróżnia się mikrofony dynamiczne oraz mikrofony pojemnościowe. Urządzenia dynamiczne sprawdzają się zwłaszcza na estradzie, zwykle nie wymagają podłączenia do zasilania. Natomiast mikrofony pojemnościowe odznaczają się skomplikowaną budową, są bardziej precyzyjne, a tym samym mają o wiele szersze zastosowanie. Tego typu urządzenia często wykorzystuje się jako mikrofony studyjne, czy mikrofony do nagrywania różnego rodzaju przekazów w celach komercyjnych.  


Natomiast mikrofon kierunkowy zwykle zbudowany jest z mikrofonu pojemnościowego elektretowego. Najważniejszy jest fakt, że mikrofony pojemnościowe ze względu na stabilną i solidną budowę odznaczają się zwiększoną wytrzymałością. Są również bardzo czułe, odporne na wilgoć i wstrząsy. Z tego powodu wykorzystuje się je budowy mikrofonów kierunkowych. 


Czym jednak jest mikrofon kierunkowy? Tutaj warto wspomnieć, że wyróżnia się różne mikrofony kierunkowe:

  • mikrofony jednokierunkowe – odbierają fale akustyczne tylko z jednej strony;
  • mikrofony dwukierunkowe – odbierają fale z przodu oraz z tyłu urządzenia;
  • mikrofony wielokierunkowe (dookólne) – odbierają i przetwarzają dźwięki z każdej strony.  

Mikrofony kierunkowy charakteryzują się kilkoma cechami, które wyróżniają je spośród innych mikrofonów pojemnościowych, m.in.:

  • są czułe i bardzo precyzyjne,
  • najczęściej posiadają funkcję redukcji szumów, echa i odgłosów,
  • są odporne na uszkodzenia i wstrząsy,
  • są odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Mikrofony kierunkowe w naszej ofercie:

Na co zwracać uwagę wybierając mikrofon kierunkowy?

Pod pojęciem mikrofonów kierunkowych zwykle określa się mikrofony jednokierunkowe. Te również dzielą się na kilka podtypów. Różnica między nimi polega na tym, jaką przestrzeń obejmują swoim zasięgiem, co określane jest za pomocą współczynnika kierunkowości. 


Warto wspomnieć, że im wyższy jest współczynnik (wyższa cyfra), tym mikrofon jest dokładniejszy i lepiej wychwytuje dźwięki z oddali. Mikrofony kierunkowe dzielimy na:

  • mikrofony kardioidalne – współczynnik kierunkowości 3;
  • mikrofony superkardioidalne – współczynnik kierunkowości 3,7;
  • mikrofony hiperkardioidalne – współczynnik kierunkowości 4;
  • mikrofony shotgun – współczynnik kierunkowości 5-10/

Mikrofon kierunkowy służy do wychwytywania dźwięków z dużych odległości. Oznacza to, że za jego pomocą można przetwarzać dźwięki nawet z odległości kilkuset metrów (zwykle do 500 m). Korzystając z mikrofonu kierunkowego, słyszymy więc to, co znajduje się na wprost od urządzenia. Natomiast dźwięki rozprzestrzeniające się ,,po bokach” zasięgu mikrofonu nie są przetwarzane. Dzięki temu możemy usłyszeć rozmowę osób znajdujących się np. 200 metrów od nas. 


Podstawowym parametrem, na jaki warto zwracać uwagę, wybierając mikrofon kierunkowy, jest wspomniany współczynnik częstotliwości. Ponadto, jeśli interesuje nas specjalistyczny mikrofon kierunkowy szpiegowski lub mikrofon do nagrywania warto podczas wyboru zwracać uwagę na istotne parametry, które warunkują jakość dźwięku, m.in.: 

  • czułość – wyższa czułość oznacza wychwytywanie większej ilości szczegółów; 
  • rodzaj przewodu i złącza;
  • maksymalny poziom ciśnienia akustycznego;
  • dodatkowe funkcje, np. wejście na słuchawki, lupa, antena zwiększająca wychwytywanie fal akustycznych.

Mikrofon kierunkowy - czy tylko dla szpiegów?

Mikrofony są powszechnie wykorzystywane, zarówno jako urządzenia specjalistyczne, jak i te przeznaczone do użytku własnego. Najczęściej wykorzystuje się komputerowy mikrofon USB, m.in. do sprawnego przeprowadzania wideokonferencji, czy kontaktu ze znajomymi za pośrednictwem rozmaitych aplikacji. Zwykle w takich celach najlepiej sprawdzają się mikrofony dookólne. W przypadku urządzeń do komputerów szerokie zastosowanie znajduje także mikrofon gamingowy, który poprawia jakość odbieranego dźwięku podczas gry, a tym samym zwiększa wrażenia.   

Natomiast mikrofon jednokierunkowy, zwłaszcza mikrofon kierunkowy paraboliczny o zwiększonej czułości najczęściej wykorzystywany jest jako sprzęt szpiegowski. Praca detektywa nie jest jednak jedynym przeznaczeniem mikrofonów tego typu.

Precyzyjne wychwytywanie dźwięków z wybranego punktu okazuje się przydatne także w innych zawodach. Najczęściej stosuje się mikrofon kierunkowy do kamery, czy mikrofon zewnętrzny do lustrzanki. Urządzenia tego typu pozwalają także na obserwację zwierząt, dlatego są wykorzystywane m.in. przez ornitologów, czy biologów zajmujących się innymi dziedzinami.  

Mikrofony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756