Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego komputer nie widzi dysku?

 2023-10-03 

Komputer, podobnie jak każdy sprzęt elektroniczny, może sprawiać problemy. Jednym z nich, może być brak wykrywalności poszczególnych podzespołów urządzenia. Dlaczego komputer nie widzi dysku? W poniższym poradniku, zajmujemy się właśnie tym tematem. Wskazujemy przyczyny oraz możliwe rozwiązania problemu.

Z jakiego powodu komputer nie widzi dysku? Diagnoza problemu

Dysk służy do magazynowania danych. Jest podzespołem odpowiadającym za pamięć trwałą, która pozwala zapisywać zdjęcia, filmy oraz instalować programy. Obecnie największą popularnością cieszą się dyski SSD, które wyróżniają się cichą i bardzo szybką pracą. W odróżnieniu od napędów HDD, nie posiadają ruchomych części, więc nie są tak bardzo narażone na uszkodzenia. Powierzchnię magazynową można zwiększać, montując dodatkowe komponenty. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy komputer nie widzi dysku. Nie zawsze musi to oznaczać awarie, wymagające wymiany podzespołów na nowe. Wielokrotnie przyczyny są stosunkowo błahe i wymagają jedynie kilku chwil cierpliwości od użytkownika, który samodzielnie może zweryfikować błędy.

Problemem, z którego powodu dysk nie jest widoczny w komputerze, może być między innymi jego złe sformatowanie. Konfiguracja jest bardzo ważna, także w kontekście partycji. W takim wypadku, naprawa może zostać wykonana samodzielnie i nie musisz wcale legitymować się dużym doświadczeniem i bagażem wiedzy technicznej. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze, które musiałbyś wydawać na pokrycie kosztu realizacji usługi przez serwis komputerowy. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w przypadku zauważenia problemów z dyskiem, jest aktywacja BIOS (lub UEFI). To podsystem, który zainstalowany jest na płycie głównej komputera. Pozwala dokonywać konfiguracji, bez udziału systemu operacyjnego. Powinny być tam widoczne wszystkie podłączone prawidłowo dyski. Jeśli sprzętu brakuje na liście, przyczyny należy szukać w nieprawidłowym połączeniu podzespołów. Czy podłączenie dysku jest trudne? Raczej nie. Tym bardziej nie powinieneś mieć problemów, z weryfikowaniem połączenia. Zalecamy, aby przeglądu dokonywać po wyłączeniu komputera. W ten sposób uchronisz sprzęt przed ewentualnymi zwarciami energii elektrycznej, które mogą doprowadzić do uszkodzenia podzespołów.


Dyski SSD w naszej ofercie:

Postepowanie na wypadek braku widoczności dysku

Jak już pisaliśmy, gdy komputer nie widzi dysku, naprawienie tego typu błędów może być bardzo proste. Nawet, jeśli na początku wydaje się wręcz niewykonalnym zadaniem. Jeśli dysk nie jest widoczny w systemie BIOS (UEFI), musisz sprawdzić, czy jest prawidłowo podłączony. W tym celu, wyłącz komputer i odkręć jedną ze ścianek obudowy. W ten sposób dostaniesz się do środka konstrukcji i możliwe będzie sprawdzenie podłączenia dysku. W przypadku starszych napędów HDD, podłączane są one dwoma przewodami. Jeden ma na celu zasilanie, a drugi łączy go z płytą główną. Dysk SSD korzysta zazwyczaj ze złącza M.2. W takim wypadku, podłącza się go tylko do płyty głównej. Niezależnie od modelu dysku, sprawdź, czy wtyczki są zamontowane prawidłowo. Nawet najdrobniejszy luz może spowodować, że podzespół nie zostanie wykryty przez komputer.


Jeśli jednak potrzebne okaże się sformatowanie dysku lub utworzenie nowej partycji, nie składaj broni. Jeśli to dysk dodatkowy, nie musisz dokonywać konfiguracji z poziomu BIOS. Możesz zmienić ustawienia z poziomu systemu operacyjnego. W tym celu, uruchom Panel sterowania. Następnie znajdź zakładkę „System i zabezpieczenia”. W kolejnym kroku przejdź do „Narzędzi administracyjnych” i wyszukaj pozycję „Zarządzanie komputerem”. Uruchom ją, abyś mógł dokonać niezbędnej konfiguracji. Wybierz „Magazyn”, a następnie „Zarządzanie dyskami”. Na ekranie powinieneś zobaczyć listę dostępnych dysków. Jeśli któryś z dysków jest niezagospodarowany stwórz partycję, aby móc zacząć z niego korzystać.


Nie jest to trudne. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieprzydzielone, wolne miejsce i wybierz opcję „Nowy wolumin prosty”. W nowym oknie wpisz rozmiar i literę dysku, który właśnie konfigurujesz. Po założeniu partycji, konieczne jest sformatowanie. Powinno to potrwać zaledwie kilka minut. Dokonując formatowania, wybieraj system NTFS, który jest przeważnie zalecany. Od tej pory, dysk powinien być już widoczny, a Ty powinieneś zyskać nową przestrzeń magazynową na Twoim komputerze. Uruchom „Mój komputer” i sprawdź, czy nowa partycja jest widoczna.


Co jeśli nic nie pomaga? Możliwe trwałe uszkodzenie

Niestety, może dojść także do uszkodzenia dysku. W takim wypadku tworzenie nowych partycji i formatowanie nic nie da. Naprawa dysku to kosztowny i skomplikowany proces. Jeśli w pamięci nie zapisywałeś żadnych istotnych danych, lepiej po prostu kup nowy podzespół. Dysk SSD o pojemności kilkuset gigabajtów, kupisz już za około 200 złotych. Natomiast odzyskiwanie danych i naprawa uszkodzonego napędu, to przeważnie spory wydatek. Dlatego warto dokonywać kopii zapasowych. Mogą być one zapisywane w chmurze lub na zewnętrznych dyskach, które posłużą Ci na wypadek uszkodzeń. To szczególnie ważne, jeśli używasz komputera do pracy i w pamięci zapisujesz wiele ważnych plików. Możesz je również przechowywać na pendrive’ach, które są coraz tańsze i jednocześnie dysponują sporą ilością wolnego miejsca do wykorzystania. Jeśli interesuje Cię zmiana dysku lub montaż dodatkowego, sprawdź nasz asortyment. W ofercie mamy nie tylko nowe napędy, ale także akcesoria do ich komfortowej obsługi – w tym między innymi kieszenie, pozwalające szybko i łatwo podłączać zewnętrzne dyski. Zachęcamy także do sprawdzenia asortymentu pozostałych nośników danych. W razie pytań lub wątpliwości, zwróć się o pomoc do naszych doradców. Chętnie pomogą i udzielą Ci niezbędnego wsparcia, podczas wybierania nowego sprzętu.

Dyski SSD w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756