Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Klonowanie dysku HDD na SSD. Jak przenieść system na inny dysk?

 2024-05-15 

Klonowanie dysku to rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza w momencie zmiany podzespołu na nowy. Wcale nie musisz instalować wszystkiego od początku, pozbawiając się dotychczasowych ustawień. W tym tekście wyjaśniamy, jak sklonować dysk i czym jest ten proces. Zapraszamy do lektury!

Klonowanie dysku – co to takiego? Tłumaczymy termin

Klonowanie dysku to proces polegający na stworzeniu kopii wszystkich danych znajdujących się na jednym dysku i przeniesieniu ich na drugi. To bardzo pomocna operacja zwłaszcza wtedy, gdy chcesz przenieść system operacyjny, programy, pliki i ustawienia. To wszystko możliwe jest bez konieczności wcześniejszego zapisywania danych i instalowania oprogramowania od nowa. 


Klonowanie dysku może być również stosowane do regularnego tworzenia kopii zapasowych, co jest zabezpieczeniem przed utratą danych w przypadku awarii dysku. Procedura ta jest stosowana zarówno przez użytkowników domowych, jak i profesjonalistów IT.


Podczas klonowania dysku wszystkie dane, w tym partycje, system operacyjny, pliki i ustawienia, są dokładnie reprodukowane na nowym dysku SSD. Oznacza to, że po zakończeniu całego procesu, nowy podzespół będzie zawierał identyczne informacje jak dysk HDD

Dyski HDD w naszej ofercie:

Klonowanie dysku HDD na SSD – jak to zrobić?

Teraz wytłumaczymy Ci, jak sklonować dysk w kilku prostych krokach. Nie musisz mieć dużego doświadczenia w obsłudze komputera, aby sobie z tym poradzić. Klonowanie dysku z HDD na SSD jest przydatnym procesem, który pozwala przenieść system operacyjny oraz wszystkie dane z wolniejszego dysku twardego na szybszy


Przede wszystkim, powinieneś zacząć od wybrania odpowiedniego narzędzia do klonowania. Popularne oprogramowania do tego celu to między innymi EaseUS Todo Backup, Macrium Reflect, czy Clonezilla. Warto przeczytać opinie innych użytkowników i samemu ocenić, która aplikacja bardziej Ci odpowiada. Kolejnym etapem jest podłączenie nowego dysku do komputera. Upewnij się, że pojemność SSD jest taka sama lub większa, niż objętość kopiowanych danych.


Jeśli wszystko w tym kroku działa poprawie, uruchom wybrane narzędzie do klonowania dysków. W oknie używanej aplikacji powinieneś widzieć opcję „Klonuj” lub podobnie brzmiące polecenie. Kolejnym etapem jest wybranie dysku źródłowego i docelowego. Tym pierwszym będzie Twój dotychczasowy HDD. Z kolei miejscem docelowym, ma być nowy dysk SSD. 


Większość oprogramowania dostępnego na rynku pozwala między innymi wybrać partycje, które będą klonowane. Możesz zdecydować się na pojedyncze z nich lub cały dysk. Po podjęciu decyzji możesz rozpocząć klonowanie. Teraz wszystkie dane będą kopiowane i proces z pewnością potrwa dłuższą chwilę. Najlepiej w tym czasie nie wykonuj żadnych innych zadań. Dzięki temu zyskasz pewność, że dane zostały sklonowane we właściwy sposób.


Dobre oprogramowanie z pewnością uprzedzi Cię, jeśli dojdzie do jakiegoś błędu. Jeśli wszystko jest w porządku, dysk SSD jest gotowy do pracy, a Ty możesz wyłączyć aplikację służącą do klonowania. Zanim jednak usuniesz pliki ze starego HDD, sprawdź poprawność wykonanego zdania. Zweryfikuj, czy komputer rozpoznaje nowy dysk SSD i wczytuje system operacyjny. 

Jaki dysk SSD kupić? Podpowiadamy niezdecydowanym

Skoro już wiesz, jak przenieść system na inny dysk, warto, abyś poznał także istotne cechy nowego podzespołu. W końcu niecodziennie kupuje się dysk SSD. Co w takim przypadku jest istotne? Przede wszystkim, zwróć uwagę na pojemność dysku SSD. Wybierz rozmiar, który zapewni wystarczającą przestrzeń dla wszystkich Twoich danych, w tym systemu operacyjnego, programów i plików. Obecnie zrównują się one ceną do dysków HDD, więc warto postawić na możliwie pojemny model. Za minimalny rozmiar przyjmuje się aktualnie 500 gigabajtów. Dostępne są jednak dyski, które są w stanie pomieścić już nawet 8 terabajtów. Robi wrażenie, prawda? Zakładamy oczywiście, że w grę wchodzi tylko dysk wewnętrzny, który będzie na stałe zainstalowany na płycie głównej. 


Kolejnym ważnym czynnikiem jest szybkość transferu danych. Zwróć uwagę na specyfikację odczytu i zapisu danych, która informuje o prędkościach, z jakimi dysk może przesyłać i zapisywać dane. Wybierz dysk SSD o wyższych wartościach prędkości, aby uzyskać lepszą wydajność w codziennym użytkowaniu. Następnie przyjrzyj się interfejsowi dysku SSD. Najpopularniejszym standardem jest aktualnie PCI Express, który zapewnia kompatybilność z większością nowoczesnych komputerów.


Sprawdź jednak, jaki interfejs jest zgodny z Twoją płytą główną. Powinieneś także zweryfikować trwałość dysku oraz inne udogodnienia i technologie, które gwarantuje producent. Na takich podzespołach nie warto oszczędzać, gdyż służą one do magazynowania danych, które bywają niezwykle ważne i nie powinny być narażone na utratę w wyniku awarii. Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupu dysku, możesz zwrócić się o pomoc do naszych specjalistów. Bardzo chętnie pomogą w wybraniu właściwego modelu. 

Dyski SSD w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756