Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Firewall - co to jest zapora sieciowa?

 2023-09-22 

Internet należy do jednych z najistotniejszych wynalazków, który na zawsze zmieniły nasz świat. Możliwość natychmiastowego kontaktu z ludźmi znajdującymi się nawet na drugim końcu świata, a także dostęp do niemal całej naszej wiedzy zgromadzonej właśnie w sieci, to duże ułatwienie. Nie można jednak zapominać o tym, że w sieci nie jest trudno natknąć się na niebezpieczne sytuacje, takie jak bardzo popularne wirusy i wszelkiego rodzaju szkodliwe oprogramowanie. Firewall ma zabezpieczać Twój komputer przed przeniknięciem niepożądanych programów z Internetu, ale jak dokładnie działa?

Firewall, czyli mur ochronny

Firewall jest często nazywany zaporą sieciową, ponieważ tworzy cyfrowy mur, który ma uniemożliwić konkretnym programom dostanie się na Twój komputer. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ w celu przeglądania Internetu, wymagana jest komunikacja pomiędzy komputerem, a serwerem, z którym chcemy się połączyć. Pomiędzy tymi urządzeniami nieustannie przekazywane są pakiety danych, które w praktyce umożliwiają korzystanie z sieci. Złośliwe oprogramowanie to nic innego, jak właśnie takie dane, które najczęściej ukrywają się pod postacią niegroźnych pakietów. Firewall powstał po to, aby skutecznie odfiltrować zagrożenie płynące z ich pojawienia się na Twoim komputerze stacjonarnym lub laptopie. W jaki sposób powstał taki filtr i dlaczego warto w ogóle go stosować?


Żeby zrozumieć potrzebę korzystania z Firewall, trzeba uświadomić sobie, jak bardzo Twoje życie jest już zintegrowane z wirtualnym światem, czyli Internetem. Poczta email, dostęp do map, bankowość elektroniczna, e-urzędy, loginy i hasła do poszczególnych stron WWW, to wszystko może paść łupem hakerów, którzy wykorzystają te dane, aby nie tylko ukraść Twoje pieniądze z banku. Coraz częściej dochodzi również do kradzieży danych, które mogą posłużyć do przejęcia identyfikacji elektronicznej, a to już grozi poważnymi konsekwencjami. Firewall może skutecznie temu zapobiec, jeśli oczywiście wiesz, jak poprawnie z niego korzystać.

Jak działa Firewall?

Co to jest Firewall? Program tego typu tworzy zaporę, która ma za zadanie skutecznie oddzielić Twój komputer od Internetu. W momencie, w którym postanowisz połączyć się z wybraną stroną WWW, rozpoczyna się komunikacja pomiędzy komputerem i serwerem. Wtedy też Firewall dokładnie sprawdza, jakie informacje w postaci wspomnianych już wcześniej pakietów danych, przychodzą na Twój komputer. Następnie dokładnie analizuje każdy z nich pod kątem obecności nieautoryzowanych danych. Skąd Firewall wie, które dane są dobre, a które to złośliwe oprogramowanie? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób Firewall został skonfigurowany. Wirusy mają najczęściej bardzo specyficzną budowę, przez co łatwo je wykryć, ale hakerzy nie próżnują i ciągle starają się ulepszyć swoje metody. Dlatego Firewall musi być systematycznie aktualizowany, co pozwala mu na pobranie dodatkowych informacji o pojawieniu się w sieci zmodyfikowanych wersji wirusów i innego złośliwego oprogramowania. Tak w dużym skrócie działa Firewall, ale nie jest tajemnicą, że różne jego wersje mają inną skuteczność. Od czego dokładnie to zależy?

Najczęstsze zagrożenia w Internecie

Skuteczna ochrona Twojego komputera przy pomocy zapory sieciowej, składa się z wielu czynników. W zależności od tego, jakie funkcje oferuje posiadany przez Ciebie Firewall, jego skuteczność może być większa lub mniejsza. Podstawowe oprogramowanie typu Firewall, ma możliwość ochrony komputera w zakresie najczęściej pojawiających się ataków hakerskich. Do nich zaliczyć należy korzystanie z backdoorów, wirusy, spam, czy ataki DoS. Każda z tych metod jest tak samo niebezpieczna, a poznanie zasad, jak działają, pozwoli Ci na skuteczne dobranie odpowiedniego programu zapory sieciowej. Jak działa Firewall w takich sytuacjach?


Ataki za pomocą backdoorów są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ wykorzystują programy i aplikacje, które sam zainstalowałeś na swoim urządzeniu. Firewall ma wtedy ograniczone pole manewru, szczególnie jeśli po instalacji udzieliłeś zgody programom na komunikację z zewnętrznymi serwerami, właśnie poprzez zaporę sieciową. W takim przypadku cały ruch pakietów danych nie będzie kontrolowany tak skutecznie, jak do tej pory, co pozwala hakerom na szybkie i proste dotarcie do Twojego komputera i danych na nim zapisanych. Jeśli podejrzewasz, że konkretna aplikacja na Twoim komputerze może udostępniać swój backdoor hakerom, wciąż możesz temu zapobiec, blokując całą komunikację.


Wirusy są chyba najbardziej znaną formą niechcianego oprogramowania, na które możesz się natknąć w Internecie. Wirusy są szczególnie trudne do wykrycia, jeśli już przedostaną się przez Firewall, zwłaszcza na smartfonach. Zapora może je wykryć tylko wtedy, gdy będzie wiedziała, czego szukać. Wirus, który powstał stosunkowo niedawno, a informacje o nim nie dotarły jeszcze w formie aktualizacji do Twojej zapory sieciowej, łatwo przeniknie do komputera, gdzie zainfekuje wybrane programy, rozmnoży się i finalnie doprowadzi nawet do katastrofalnych błędów systemowych, czy utraty danych. Dlatego raz jeszcze warto tutaj podkreślić, że Firewall powinien być jak najczęściej aktualizowany, dzięki czemu rozpozna wszystkie wirusy.


Ataki DoS nie zdarzają się w stronę prywatnych komputerów stacjonarnych. Znacznie częściej dotyczą one serwerów w dużych firmach czy korporacjach, gdzie przechowywane są krytyczne dane dla funkcjonowania konkretnej infrastruktury, jak strony WWW. Atak DoS to seria niezidentyfikowanych zapytań o pozwolenie na połączenie z serwerem czy komputerem, których pochodzenia nie da się ustalić. W takim przypadku serwer, czy PC musi poświęcić dużo energii na odpowiadanie na takie zapytania, co finalnie skutkuje jego zawieszeniem się. Efektem tego ataku, jest brak możliwości skorzystania z danej strony WWW. Tego typu ataki można obserwować coraz częściej w Internecie.

Jak użyć Firewall-a?

Jak zablokować program w Firewall? Jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Windows 10/11, wystarczy wpisać w pasek „Wyszukaj” frazę „Zabezpieczenia Windows”, a następnie uruchomić wybraną funkcję. Z menu po lewej stronie wybierz „Ustawienia Zaawansowane” i zaakceptuj pytanie o wprowadzanie zmian na Twoim komputerze. Po tych krokach pojawi się okno z regułami wychodzącymi i przychodzącymi. Z prawej strony znajdziesz opcję reguły wychodzącej, na którą należy kliknąć. Z prawej strony odszukaj opcję „Nowa reguła” i również w nią kliknij. Twoim oczom ukaże się „Kreator nowej reguły wychodzącej”. Z dostępnej listy wybierz opcję „Program” i kliknij „Dalej”. Następnie musisz zaznaczyć opcję „Ta ścieżka programu”, co pozwoli Ci na wybranie konkretnego programu, który ma być zablokowany za pomocą zapory sieciowej. Po wybraniu odpowiedniego programu, musisz jeszcze tylko zaznaczyć opcję „Zablokuj połączenia”, a w następnym oknie wybrać wszystkie dostępne możliwości. W ten sposób można właśnie zablokować konkretną aplikację w programie Firewall.


Spam to zmora wielu użytkowników Internetu. Wiadomości tego typu najczęściej trafiają do Twojej skrzynki mailowej, udając oferty reklamowe. Wiele z nich ma przyciągać uwagę i interesować obietnicami dotyczącymi promocji lub konkursów. Niczego nieświadoma osoba, otwierając taką wiadomość, automatycznie pozwala na przedostanie się na komputer szkodliwego oprogramowania, które omija w ten sposób Firewall.

Firewall i programy antywirusowe

Firewall ma chronić Twój komputer przed najczęściej spotykanymi zagrożeniami w Internecie. Dlatego musisz pamiętać o tym, że najlepsze efekty osiągniesz, gdy zapora sieciowa będzie nie tylko dobrze użytkowana, czyli aktualizowana, ale również gdy dostanie odpowiednią pomoc. Doskonałym przykładem są tutaj programy antywirusowe, które w wielu przypadkach mogą stać się świetnym uzupełnieniem ochrony Twojego komputera. Zarówno w przypadku zapory sieciowej, jak i takich programów antywirusowych, musisz pamiętać o częstej aktualizacji, a także regularnym skanowaniu Twojego urządzenia. Część osób decyduje się w takim przypadku na wyłączenie Firewall, co jest oczywiście możliwe, ale w wielu przypadkach nie jest to rozsądny krok, gdyż skutecznie obniża on bezpieczeństwo Twojego komputera.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756