Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dobra kamera do monitoringu w nocy – jak wybrać?

 2023-11-21 

Jedną z najważniejszych właściwości kamery do monitoringu jest to, że musi ona dobrze widzieć w ciemności. Jest wiele elementów niezbędnych, aby uznać, że kamera nadaje się do nocnego monitorowania chronionej przestrzeni. To między innymi dobra widoczność w ciemności oraz automatyczne przełączanie dzień/noc, jak i wrażliwość na światło, nie zapominając o wystarczającej rozdzielczości przetwornika obrazu.

Dobra kamera IP na podczerwień

Większość kamer IP monitorujących ma noktowizor na podczerwień, co umożliwia nagrywanie w nocy. Podczerwień jest niewidoczna dla ludzkiego oka, a tylko w przypadku kamery wrażliwej na to światło. Ponieważ każda kamera jest czuła na widmo podczerwieni, możemy korzystać z tej funkcji w ciemności. Wyłączając filtr podczerwieni, możemy patrzeć kamerą w ciemność. Jednak warunkiem jest obecność oświetlenia podczerwonego, dlatego większość kamer ma wbudowane oświetlenie podczerwone. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Obiekty takie jak dachy zanieczyszczone światłem, odbijają podczerwień, przez co kamera prawie nic nie widzi. Zdjęcia nocne są tylko czarno-białe, a rozpoznawanie nie jest jeszcze optymalne – ludzi trudniej jest rozpoznać po twarzy.

 

Dobra kamera do monitoringu w nocy z noktowizorem rejestruje obrazy cyfrowe i nadają się do nagrywania ciągłego. Jeśli to konieczne, możesz zainstalować dodatkowe oświetlenie podczerwone w ciemnych miejscach lub jeśli instalujesz kamery bezpieczeństwa z niewielkim lub bez oświetlenia LED.

Kamery IP wewnętrzne w naszej ofercie:

Dobra kamera do monitoringu w nocy – Starlight i FullColor

Połączenie tych dwóch rozwiązań – „światło gwiazd i kamera pełnokolorowa” – daje idealną kamerę do monitoringu w nocy. Najpierw na rynek trafiła kamera Starlight (nazwa światłoczułego układu obrazu w aparacie), która jest tak czuła na światło, że możliwe jest wykonywanie kolorowych zdjęć przy słabym oświetleniu. Potem pojawił się aparat Full Color, który idzie jeszcze o krok dalej – zazwyczaj jest on wyposażony w obsługę światła białego, co pozwala uzyskać doskonałe zdjęcia nocne w 100-procentowej ciemności. Jaka jest więc przewaga kamery Starlight i Full Color w porównaniu z kamerą na podczerwień? Przede wszystkim, zaletą Starlight i Full Color jest to, że nie ma już zniekształceń obrazu, a obrazy nocne są kolorowe i dlatego znacznie lepszej jakości. Dla kamery typu Starlight oświetlenie z latarni ulicznych jest wystarczające, a w trybie Full Color może to być nawet mniejsze. Jeśli chcesz monitorować swój teren, a w nocy jest trochę światła, na przykład latarni, możesz użyć kamery Starlight. Jeśli jednak w nocy nie ma wystarczającej ilości światła, lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na tryb Full Color.

Kamera Wi-Fi do monitoringu w nocy

Jeśli wieszasz kamerę Wi-Fi do monitoringu na zewnątrz – a tak dzieje się najczęściej – wybierz wodoodporną i pyłoszczelną kamerę zewnętrzną. Kamery te można przymocować do ściany, płotu, a nawet drzewa, dzięki czemu możesz mieć oko na otoczenie swojego domu, sklepu, czy biura. Niektóre kamery zewnętrzne działają na bateriach, inne zaś na przewodzie zasilającym. Osobnym zagadnieniem jest sposób zapisywania rejestrowanego materiału. Zapisywanie obrazów można wykonać na różne sposoby:

  • jeśli Twój komputer jest zawsze włączony, użyj dysku typu NAS lub systemu DVR do przechowywania obrazów. NAS to urządzenie pamięci masowej podłączane do sieci;
  •  karta SD: nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń, bo wystarczy kupić kartę pamięci – jej pojemność jest jednak ograniczona;
  •  Wi-Fi: kamera Wi-Fi łączy się bezprzewodowo z siecią domową. Wystarczy ustawić hasło za pośrednictwem aplikacji. Nie ma więc potrzeby prowadzenia kabli, ale potrzebny jest dobry odbiór Wi-Fi, w czym pomaga odpowiedni wzmacniacz sygnału;
  • chmura: za pomocą aplikacji możesz przeglądać obrazy w dowolnym miejscu na świecie. Nie musisz się martwić o miejsce na dysku, ale płacisz za to miesięczną opłatę.

Dobra kamera do monitoringu w nocy

Wybór, jakiego musisz dokonać, szukając odpowiedniej kamery do monitoringu w nocy, powinieneś oprzeć o czułość na światło i ocenę LUX. Ocena LUX określa zdolność kamery monitorującej do działania w określonych warunkach oświetleniowych. Poniżej znajduje się przegląd LUX w odniesieniu do warunków oświetleniowych:

  • bezpośrednie światło słoneczne: 100 000 – 130 000 LUX,
  • pośrednie światło słoneczne: 10 000 – 20 000 LUX,
  • światło dzienne: 1 000 LUX,
  • światło biurowe: 200 – 400 LUX,
  • ciemny dzień: 100 LUX,
  • zmierzch: 10 LUX,
  • noc w pełni księżyca: 0,1 LUX,
  • noc bez światła księżyca: 0,001 LUX.

Gdy spojrzeć na powyższy wykaz oceny LUX, łatwo stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór kamery monitorującej z oceną LUX równą 0. Większość kamer monitorujących pracuje z widokiem od 10 do 30 metrów, ale dostępne są modele o zasięgu do 60, a nawet 120 metrów. Wybór kamer sięga od systemów analogowych po nadzór kamer HD w rozdzielczości 720p lub 1 080p. Kamery monitorujące IP umożliwiają podłączenie ich do routera. Obraz dobrej kamery do monitoringu w nocy, można oglądać osobno na przykład za pomocą smartfona lub komputera przez Internet.

Kamery IP zewnętrzne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756