Zdaniem eksperta
Routery są nieocenioną pomocą w trakcie korzystania z Internetu, ponieważ pozwalają na o wiele wydajniejsze przesyłanie danych, niż jeszcze niedawno popularne modemy. Dodatkowo router może rozdzielić sygnał na kilka urządzeń pracujących w tej samej sieci. Zapewnienie stabilnego łącza dostosowanego do danej chwili to zadanie protokołu QOS, stosowanego w większości nowoczesnych routerów.
W artykule znajdziesz:
Routery są już spotykane na szeroką skalę w większości firm, w prywatnych domach, mieszkaniach, czy szkołach. Największą ich zaletą jest niewątpliwie możliwość podłączenia za ich pomocą wielu urządzeń, które znajdują się w wymienionych miejscach. Niekiedy jest to tylko kilka dodatkowych połączeń jak laptop, PC, Smart telewizory w domu, ale w innych przypadkach do Internetu potrzebuje dostępu nawet kilkanaście urządzeń.
Wraz z niesamowicie szybkim rozwojem Internetu, technologią umożliwiającą połączenie się z siecią oraz prędkością przesyłania danych, coraz bardziej odczuwalna stała się potrzeba zapewnianie tym wszystkim urządzeniom stabilności podczas korzystania z Internetu. Rozwiązaniem tego problemu okazała się technologia QOS, która przyjęła formę prostego protokołu obsługującego działanie całej wspomnianej sieci domowej, czy biurowej. Jak jednak dokładnie to działa i czy wszystkie routery wykorzystują QOS?
QOS to skrót od angielskiego słowa Quality of Service, czyli w tłumaczeniu na polski „jakość usługi”. To bardzo dosłowne określenie działania protokołu, ponieważ w swoim najbardziej podstawowym założeniu ma on zapewnić wszystkimi urządzeniom stabilność połączenia z Internetem, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Chodzi głównie o fakt, że nie zawsze wszystkie z dostępnych urządzeń wymagają dostępu do sieci w takim samym wymiarze. Dlatego też po nawiązaniu połączenia z samym routerem protokół QOS decyduje o tym, w jakim stopniu łącze ma zostać podzielone pomiędzy urządzenia.
Można to w prosty sposób wyjaśnić na przykładzie zakładającym, że w domu mamy np. laptopa i komputer stacjonarny. Na laptopie użytkownik przegląda treści w Internecie, a na PC ma miejsce intensywna sesja gamingowa. Pierwsza czynność nie wymaga, aby łącze przepuszczało duże ilości danych, ale w drugim przypadku już jak najbardziej jest to niezbędne. Protokół QOS zdecyduje zatem na podstawie zachowania poszczególnych sprzętów podłączonych do niego, które powinno mieć priorytet, ponieważ wymaga intensywnego przesyłania danych. W gamingu, ale także w streamingu jest to niezwykle istotne, ponieważ gdyby QOS nie istniał jako protokół, wówczas limit równomiernie rozpisany pomiędzy urządzenia ograniczyłby jakość usług. Co więcej, QOS dba o to, aby urządzenia, które pozostały włączone, ale nie wykazują aktywności w sieci, nie blokowały ruchu i nie zapychały niepotrzebnie łącza poprzez przydzielenie im wspomnianej równej części.
Jak widzisz, protokół QOS może okazać się niezwykle przydatny, a w niektórych sytuacjach wręcz zbawienny. Decydując się na wybór routera wyposażonego w protokół QOS musisz jednak brać pod uwagę kilka czynników, które będą miały decydujące znaczenie w tym, czy Twoja sieć domowa będzie wydajnie działać.
Routery dostępne w sklepach różnią się przede wszystkim przepustowością i jest to czynnik decydujący o tym, czy protokół QOS będzie działać wydajnie. Przepustowość przesyłania danych może wynosić zaledwie 150 Mb/s, ale może też być znacznie wyższa. Obecnie najlepszym wyborem zdecydowanie są routery bezprzewodowe, które są w stanie wysyłać sygnał w dwóch częstotliwościach: 2 GHz i 5 GHz. Ta druga częstotliwość cechuje się bardzo wysoką przepustowością, co w połączeniu z protokołem QOS może okazać się doskonałym wyborem dla domów, w których mieszkańcy dużo korzystają z Internetu. Nie zapominajmy także o tym, że nie bez znaczenia jest sama prędkość Internetu, ponieważ protokół QOS niewiele pomoże przy bardzo niskich wynikach wysyłania i odbierania danych.
Nie mniej istotną cechą dobrego routera z QOS jest to, ile maksymalnie urządzeń jest w stanie obsłużyć. W warunkach domowych nie będzie to jednak problemem, ponieważ nawet najprostsze rozwiązania gwarantują sprawne połączenie przynajmniej kilkunastu urządzeń. Może to być laptop, PC, Smart TV lub inne urządzenia Smart w Twoim domu, a także konsole gamingowe, czy smartfony. Wymieniając sprzęty korzystające z dostępu do Internetu w domach, łatwo zauważyć można, że jest ich coraz więcej, więc lepiej upewnić się, że dany router wszystkie je obsłuży.
Zobacz także: Przycisk WPS – do czego służy?
Niezwykle ważną cechą routerów QOS jest możliwość zarządzania działaniem protokołu. W ustawieniach urządzenia możesz decydować o tym, które sprzęty otrzymają zawsze priorytet, jaki pakiet danych będzie im przysługiwać, a nawet będziesz mógł zablokować jedno z nich. Wybrane modele oferują ponadto niezwykle przydatne kolejkowanie, gdzie z dużą precyzją możesz określić, jaki priorytet będzie im przysługiwać.
Ważne jest jednak to, że routery z protokołem QOS w większości przypadków domyślnie działają na protokole NAT Boost, czyli niejako poprzedniej wersji rozdzielania sygnału. Jeśli dany model nie ma wyłączonej tej funkcji, należy zrobić to ręcznie w ustawieniach routera, a dopiero potem cieszyć się działaniem QOS.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 20:00
Niedz
10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756