Poradniki Eksperta

Windows od wielu lat króluje na rynku systemów operacyjnych komputerów stacjonarnych i przenośnych. Jaka jest historia Windowsa? Przez jakie etapy i trudności musiał przejść Microsoft, by dojść do najnowszego Windowsa 11?

Od garażu do światowego sukcesu


Firma Microsoft niezaprzeczalnie jest jedną z najbardziej znanych firm świata, a do tego przedstawiana jest przez wielu ekspertów jako jedna z instytucji, która odniosła największy sukces w historii. Popularnym faktem, o którym wie każdy, kto jest choć trochę zainteresowany nie tylko rynkiem technologicznym, ale także biznesem, jest to, iż firma Microsoft (a właściwie Micro-Soft, bo tak początkowo nazywała się marka) swój początek rozpoczęła w zwykłym garażu. Nie jest to jednak wyjątek na mapie gigantów sektora technologicznego, który swoją historię wywodzi z tak prostego budynku. Założyciele Google również pierwszą siedzibę założyli w garażu. Co jest jeszcze bardziej ciekawe, gdy uświadomimy sobie, że garaż wynajmowany był Larry’emu Page’owi i Sergey’owi Brinowi przez Susan Wojcicki – polskiego pochodzenia businesswoman, która dziś jest CEO słynnej platformy wideo – YouTube. Jak widać, świat wielkich marek technologicznych pełen jest podobnych historii i zbiegów okoliczności. 


Jednak nie wszystko działo się przypadkiem, gdyż pomysły zastosowane przez firmę Microsoft okazały się niezwykle dobrze przemyślanymi rozwiązaniami, które wielokrotnie rewolucjonizowały świat komputerów. Przyjrzyjmy się bliżej kolejnym etapom powstawania nowych wersji systemu Windows, czym się charakteryzowały i które z nich uważane są za najważniejsze po dziś dzień.

Komputery w naszej ofercie:

Trudne początki


Jak już wspomnieliśmy, dzisiejszy gigant Microsoft, swoje początki rozpoczynał jako Micro-Soft. W latach siedemdziesiątych Paul Allen oraz Bil Gates zajmowali się dość specyficznym zadaniem – tworzeniem programów informatycznych na specjalne zamówienia.


Jednym z sukcesów firmy (choć nieporównywalnym do późniejszych osiągnięć) było stworzenie programu Xenix – konkurującej z popularnym wówczas Unixem, aplikacją typowo biznesową. Rewolucyjnym dla firmy (a jak potem się okazało, również dla branży komputerowej i informatycznej) okazało się utworzenie MS-DOSa. MS-DOS to jeden z pierwszych w pełni komercyjnych systemów operacyjnych. 


Charakterystyczną z dzisiejszej perspektywy cechą tego systemu była obsługa w pełni tekstowa, na którą dziś mało kto się decyduje. Kluczową przewagą na rynku była dla Microsoft współpraca z firmą IBM, która dzięki swoim dużym zasięgom komercyjnym pozwalała na znaczne rozszerzenie możliwości MS-DOSa. Właściwie nikt nie spodziewał się, że już niedługo Bill Gates zainspirowany projektem Visi On, stworzy ogromnej wartości serię oprogramowani – Windows.

Okienka, czyli rewolucja trwająca do dziś


Trudno jest znaleźć tylko jeden czynnik, który wpłynął na ogromny sukces programów Windows, lecz z pewnością jednym z kandydatów na to miejsce jest system okienek. To właśnie od nich zresztą swoją nazwę wzięło samo oprogramowanie Windows. Jak wspomnieliśmy, inspiracją dla Billa Gatesa była koncepcja Visi On, którą poznał podczas targów COMDEX.


 Choć dziś to, jak wyglądają najpopularniejsze systemy operacyjne – zarówno w komputerach, jak i w smartfonach, tabletach, konsolach itd. jest dość oczywiste, sam pomysł na system okienek nie był tak jasny. Wymuszał on całkowitą zmianę koncepcji działania systemu z programu tekstowego na przyjaźniejszy użytkownikowi – właściwie w pełni graficzny. Nowy pomysł początkowo nosił nazwę Microsoft Interface Manager.


Jednak za sprawą głowy działu marketingu Microsoft, Rowlanda Hansona, przyjął on nowe, znane wszystkim miano – Windows. Decyzja ta pokierowana była głównie ułatwieniem użytkownikom zapamiętania nazwy, co było szczególnie dobrym pomysłem w połączeniu z samą ideą zmiany systemu na graficzny – uproszczeniem obsługi oprogramowania. Choć nowemu systemowi Windows daleko było do tego, co znamy dziś; z pewnością od tego momentu możemy mówić o wielkim wzroście marki Billa Gatesa – historia Windowsa się rozpoczyna.

Przyjaciele i konkurencja jednocześnie – Apple


Do dziś możemy zaobserwować dużą rywalizację między dwoma gigantami rynku komputerowego – Microsoftem i Apple. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że „przepychanki” te trwają już od początku lat osiemdziesiątych. Nie da się ukryć, że Apple było dla Microsoft (i odwrotnie) największą i najgroźniejszą konkurencją. Jak to jednak z przeciwnikami na rynku bywa, obie firmy wzajemnie się napędzały, chcąc stworzyć jak najbardziej rewolucyjny i użyteczny system.


Dzięki temu postęp w rozwoju oprogramowań systemu i różnorodnych rozwiązań technologicznych przybrał na sile. Nie brak było przy tym mniejszych i większych zgrzytów między gigantami. Dużym echem odbiła się walka o takie rozwiązania jak kosz czy bardzo funkcjonalnej możliwości nakładania się na siebie okien. Dziś są to podstawowe funkcje, które wydają się nam oczywiste. Jak widać, podczas samych początków były zarzewiem niemałego konfliktu.

Windows 1 – słabe początki


Windows 1, jak już wiemy, to nie pierwsze oprogramowanie systemu przygotowane przez zespół Microsoft. System MS-DOS stał się podstawą działania nowego oprogramowania, lecz w zupełnie odmienionej formie. Nakładka graficzna Windows zupełnie odmieniła filozofię użytkowania komputera. W związku z tym, mimo że dziś system graficzny jest podstawą obsługi urządzeń, rewolucja nie została tak dobrze przyjęta. Z pewnością przyczyną chłodnego odbioru było wiele niedopracowań wynikających z braku doświadczenia zespołu Microsoft w projektowaniu systemów graficznych. Jednak wiele z głosów niezadowolenia skupiało się na samych kluczowych zmianach. 


Musimy pamiętać, iż komputery nie były tak powszechnym rozwiązaniem, jak dziś. Użytkownicy zazwyczaj byli dość zaawansowanymi pasjonatami lub specjalistami, którzy komputer postrzegali nie jako zwykłe urządzenie niezbędne do pracy czy rozrywki, lecz jako zaawansowany sprzęt rządzący się własnymi prawami. Stąd wzięło się dość konserwatywne podejście do zmian zaproponowanych przez Windows 1. Użytkownicy skarżyli się na takie problemy jak skomplikowanie odnalezienia poszczególnych komend (dawniej znali je na pamięć – wystarczyło je odpowiednio wpisać) czy, co dziś brzmi dość zabawnie, konieczność używania myszki komputerowej. Pamiętać jednak należy, że było to wówczas bardzo nowe i pod wieloma względami pełne wad urządzenie. 


Równie zabawne z dzisiejszej perspektywy może wydawać się pojawienie się nowych aplikacji systemowych, takich jak kalkulator, zegar, schowek, notatnik czy kalendarz. Choć dziś jest to pomijalnym minimum, w tamtych czasach było ciekawym gadżetem.

Windows 2 – nowy początek, lepsze efekty


Historia Windowsa na szczęście nie zakończyła się na nie do końca udanym Windowsie 1. Druga odsłona systemu operacyjnego przeszła gruntowne zmiany, które znacznie podniosły jego funkcjonalność. Jednym z najważniejszych elementów było zoptymalizowanie procesów pamięci. Dzięki temu komputer mógł korzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji, a także lepiej działał przy obsłudze kilku programów jednocześnie. 


Podczas gdy użytkownicy powoli zaczęli się przyzwyczajać do systemu graficznego i takich „ekstrawaganckich” rozwiązań jak myszka, Microsoft rozpoczął zaawansowane prace nad własnymi aplikacjami. To właśnie od tego momentu możemy mówić o takich programach jak Microsoft Word czy Excel, które do dziś dla wielu osób są niezastąpionymi narzędziami pracy.

Windows 3 – czarny koń na rynku


Na początku ostatniej dekady dwudziestego wieku mogliśmy cieszyć się Windowsem 3, rewolucyjnym oprogramowaniem. Trzecia wersja systemu opartego na MS-DOS okazała się ogromnym sukcesem sprzedanym w milionowym nakładzie. Co wpłynęło na to, że historia Windowsa 3 okazała się tak rewolucyjna? Z pewnością wpływ miało samo spopularyzowanie komputera stacjonarnego jako urządzenia na co dzień wykorzystywanego w pracy i w domu. Jednak można uznać to jako skutek wytężonej pracy tysięcy specjalistów działających między innymi w firmie Microsoft. Jakie nowe narzędzia zastosowane w Windowsie 3 pozwoliły na rozprzestrzenienie się komputerów?


Idąc za ciosem z Windowsa 2, nowa wersja została wyposażona w nowe aplikacje i programy, które znacznie podniosły funkcjonalność urządzenia. Aby było to możliwe, konieczne były następne zmiany w systemach operowania pamięcią komputera. Strzałem w dziesiątkę było wykorzystanie pamięci wirtualnej, która pozwoliła na znaczne wzmocnienie systemu.


Dodatkowym, w teorii wyłącznie estetycznym, nowym elementem było zastosowanie kart graficznych VGA, które dawały możliwość obsługi kolorów w systemie operacyjnym. Zabieg ten znacznie podniósł atrakcyjność i łatwość użytkowania komputera. Popularyzacja komputerów wśród nowych użytkowników wymagała również uproszczenia całości systemu, by stał się bardziej intuicyjny, co ostatecznie zakończyło się sukcesem.


Kolejne lata przyniosły zaktualizowane wersje Windowsa 3. Mowa tu chociażby o bardzo dobrze odebranym Windowsie 3.1, który jako pierwszy zaczął wykorzystywać architekturę 32-bitową. Dzięki temu cały system został wzmocniony, pojawiało się coraz więcej aplikacji od zewnętrznych producentów, jak i stworzonych przez Microsoft czy ulepszone zostały funkcje sieciowe. Ciekawym rozwiązaniem był Windows NT 3.1 – program przeznaczony dla klientów profesjonalnych. Mimo że z samym Windowsem 3.1 nie miał wiele wspólnego poza szatą graficzną, gdyż operował na znacznie bardziej wymagających systemach NTFS, a nie MS-DOS.

Windows 95 – kolejna rewolucja


Windows 95 jest pierwszym systemem, który swoim wyglądem zaczął być bardzo zbliżony do współczesnych wersji. Nowy pulpit został wyposażony w takie rozwiązania jak Mój Komputer, możliwość tworzenia własnych folderów, Menu Start, pasek zadań, czy wcześniej wspomniany Kosz, o który toczył się spór z firmą Apple. Jak widzimy, Windows 95 wyposażony został w wiele aplikacji i możliwości, z których korzystamy do dzisiaj. Liczba rozwiązań, które pojawiły się w najnowszej wersji systemu operacyjnego od Microsoft jest naprawdę duża i trudno wymienić wszystkie. Po raz kolejny możemy powiedzieć o prostych, dziś oczywistych funkcjach, które okazały się rewolucyjne. Wspomnieć można chociażby o umieszczeniu w górnym rogu aplikacji ikon odpowiadających za zamykanie programu czy minimalizowanie okna.

Windows 98 – klasyka klasyków


Windows 98 możemy uznać za ulepszoną wersję Windowsa 95. Kluczowych zmian w systemie nie było wiele. Część ekspertów twierdzi, że Microsoft skupiał się bardziej na wprowadzeniu rewolucyjnych zmian w milenijnej wersji oprogramowania, niż na ulepszeniu wersji z 1998 roku. Mimo tego Windows 98 uważany jest do dziś za jednej z najbardziej wyrazistych i dobrych w użytkowaniu oprogramowań. Warto wspomnieć o późniejszych, nie tak udanych edycjach systemu Windows. Dużą „klapą” okazał się Windows Millenium Edition, pełen błędów i niedociągnięć. Skutkiem tego użytkownicy pozostali przy Windowsie 98, czekając na prawdziwą rewolucję – Windowsa XP.

Windows XP – szczyt sukcesu


Windows XP do dziś przez wielu specjalistów uważany jest za najlepszy system operacyjny (oczywiście, biorąc pod uwagę ówczesne możliwości komputerów). Wprowadzono liczne zmiany w wyglądzie systemu, a także zwiększono jego funkcjonalność i intuicyjność. Windows XP mogliśmy użytkować w kilku wersjach: Professional, Home, Starter Edition czy 64-bit Edition.

Najnowsze wersje – idziemy w dobrym kierunku?


Kolejne wersje Windowsa głównie zmieniały się nie pod względem własnych innowacji, lecz dostosowywania swojej oferty do zmieniającego się, prężnego rynku technologicznego. Fiaskiem okazały się chociażby Windows Vista czy Windows 8, które nie uzyskały zbytniego wsparcia od specjalistów. Lepszymi wersjami okazały się Windows 7 oraz Windows 10. Oprogramowania zmieniały swoją szatę graficzną, z czego każda następna imponowała nowoczesnym designem. Obecnie uwagę przykuwamy do najnowszej wersji systemu – Windows 11. Mimo początkowych drobnych wpadek, oprogramowanie warte jest uwagi i obiecuje naprawdę wiele. W jakim kierunku podąża Microsoft? O tym będziemy mogli przekonać się w najbliższym czasie. Pewne jest tylko to, że Microsoft jest bardzo ważnym graczem na światowym rynku i systemy Windows jeszcze długo będą królować na naszych komputerach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756