Poradniki Eksperta

Jak działa switch?

Sieć lokalna działająca na podstawie połączeń Ethernetowych, może w znacznym stopniu poprawić funkcjonowanie i komunikację pomiędzy urządzeniami. Istnieje wiele rozwiązań, mających na celu zapewnienie stabilnego przesyłania danych, a jednym z nich jest switch. Urządzenie to stało się jednym z najpopularniejszych wyborów podczas konstruowania i ulepszania sieci lokalnych. Jak działa switch i dlaczego tak wiele osób decyduje się na jego używanie? Jaką da nam przewagę i w jaki sposób ułatwi nam pracę? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.


 Jak działa switch


Własna sieć lokalna


Switch to bardzo proste w działaniu urządzenie, które niedługo po swoim powstaniu zrewolucjonizowało rynek. Jego głównym zadaniem jest połączenie wszystkich urządzeń działających w obrębie sieci lokalnej, co pozwala na ich swobodną komunikację i wymianę danych. Ważne jest to, że nie jest do tego potrzebna żadna sieć zewnętrzna, czyli np. Internet. Urządzenia z powodzeniem będą się pomiędzy sobą „porozumiewać”, za pomocą wyłącznie switcha. W warunkach domowych, raczej nie spotyka się tego typu rozwiązań, za wyjątkiem sytuacji, gdy posiadamy znaczną ilość komputerów i chcemy uporządkować ich pracę. W przeciwnym razie, w zupełności wystarczy nam prosty router, który spełni swoje zadanie w satysfakcjonujący dla nas sposób. Sprawa komplikuje się jednak, gdy musimy połączyć ze sobą wspomniane właśnie większe ilości urządzeń. Problematyczne w tej kwestii jest nie tylko zapewnienie stabilnego połączenia, ale także utrzymanie odpowiedniej prędkości przesyłu danych, szczególnie w budynkach, w których urządzenia są od siebie oddalone lub nawet znajdują się na innych piętrach. Skomplikowane systemy sieciowe występują głównie w przestrzeniach biurowych, ale z powodzeniem stosować je można również w kamienicach, czy szczególnie wrażliwych na przeciążenia miejscach, jak kampusy z akademikami.


Switch zapewni nam wszystko to, o czym mówimy, pozwalając na podłączenie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie. W naszych sklepach znajdziecie switche różnych rodzajów, dlatego przyjrzymy się im teraz, aby wiedzieć, jak działa switch i który z nich najlepiej będzie wybrać.


Switche w naszej ofercie:



Komunikacja pomiędzy urządzeniami


Jak działa switch? Switch to przełącznik sieciowy, który przekazuje wybrane pakiety informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, wpiętymi do jego portów. Można to porównać do centrali telefonicznej, która po odebraniu żądania połączenia, odnajduje potrzebny numer i łączy ze sobą dwa odległe aparaty telefoniczne, aby rozmówcy mogli wymienić pomiędzy sobą niezbędne informacje. Pierwsze switche pojawiły się w 1990 roku i w bardzo krótkim czasie zdominowały rynek, który wcześniej należał do urządzeń nazywanych koncentratorami. Wcześniejsze rozwiązania niestety nie były na tyle wydajne, aby spełniać coraz większe oczekiwania użytkowników. Największą zasługę ma w tym przede wszystkim jakość połączenia, która nie podlega praktycznie żadnym zakłóceniom, gwarantując niezawodność działania wszystkich urządzeń znajdujących się w tej samej sieci. W warunkach biurowych nie dotyczy to jedynie komputerów, ale także drukarek i skanerów. To, w jaki sposób działa switch, zależy od jego rodzaju, ale nadal jego głównym zadaniem będzie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami w sieci lokalnej.


Rodzaje switchów


Najpopularniejszy rodzaj switcha z powodzeniem znajdziemy w domach, jak i w mniejszych biurach. Jego największą zaletą jest wyjątkowa prostota obsługi, która sprowadza się do wpięcia kabli Ethernetowych w odpowiednie gniazda. Switch sam rozpozna wszystkie podłączone komputery i inne urządzenia, więc użytkownik nie musi wykonywać żadnych dodatkowych konfiguracji, co jest wymagane przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach. Metoda ta w zupełności wystarczy dla zwykłych sieci, niewymagających dużych przepustowości łącza. Posiadają one najczęściej do 10 portów.


Kolejnym typem switcha, jest urządzenie inteligentne. W tym przypadku użytkownik dostaje możliwość podstawowej konfiguracji, która pozwoli mu na zarządzanie i kontrolowanie sieci. Główną ich cechą jest większa przepustowość łącza oraz większa ilość portów, umożliwiających podłączenie urządzeń. Inteligentny switch stosuje się w większych sieciach, jak biura lub urzędy.


Switch zarządzany, to najbardziej zaawansowane rozwiązanie przełącznika sieciowego. Administrator ma możliwość zarządzania praktycznie wszystkimi aspektami działania sieci, łącznie z konfiguracją przepływu danych pomiędzy wybranymi urządzeniami. Switch zarządzany posiada także wiele zabezpieczeń, które chronią zarówno samo urządzenie, jak i użytkowników przed atakiem hakerskim z zewnątrz. Ten typ gwarantuje również największą przepustowość łącza oraz możliwość podłączenia nawet do kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie.


Komponenty podstawowe i dodatkowe


Skoro wiemy już, jak działa switch, to przyjrzyjmy się jego poszczególnym elementom, które mają duży wpływ na to, jak urządzenie będzie sprawdzać się w wyznaczonych zadaniach.


Ważne jest, aby switch posiadał odpowiednie zasilanie, ponieważ różne modele tego urządzenia wymagają innego typu wspomnianego zasilania. Bardziej zaawansowane switche, będzie trzeba wpiąć bezpośrednio do gniazdka, a te domowe, będą działać poprzez osobny zasilacz. Najczęściej spotykamy modele zasilane prądem 24 i 48 V. W naszych sklepach znajdziecie także uniwersalne rozwiązania, które dzięki wbudowanej przetwornicy, mogą wykorzystywać prąd o napięciu od 12 do 48 V. Tak duży pobór mocy, w oczywisty sposób generować będzie nagrzewanie się przełącznika, więc warto zadbać o to, aby wybrany model posiadał odpowiedni system chłodzenia pod postacią wentylatorów.


Switch posiada porty typu RJ, które występują w praktycznie każdym urządzeniu przystosowanym do łączenia w sieć. Wybrane modele posiadają również porty optyczne, które umożliwiają podpięcie do nich kabli światłowodowych. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami są o wiele szybsze, co z wiadomych względów jest bardzo pożądane w sieciach lokalnych. Dobrym pomysłem jest także wybranie switcha, który posiada porty SFP. Ten rodzaj wejścia pozwoli na podłączenie specjalnych wkładek, które umożliwią podpięcie innych rodzajów złącz, niż te wymienione wyżej.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756