Zdaniem eksperta

Jak podłączyć PS4 i PS5 do laptopa?

Data dodania: 01-09-2022

Konsole do gier od czasu wejścia na rynek, podbiły serca milionów użytkowników na świecie. Współczesne modele są tak zaawansowane, że bardzo często stanowią poważną konkurencję dla wyspecjalizowanych laptopów i komputerów stacjonarnych. Szukając jednak co raz to nowszych rozwiązań, gracze odczuli potrzebę podłączenia konsoli do laptopów. Jak podłączyć PS4 do laptopa, a jak zrobić to w przypadku PlayStation piątej generacji? Okazuje się, że jest to całkiem proste!

W jakim celu łączyć konsolę z laptopem?


Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak podłączyć PS4 do laptopa, zastanówmy się, w jakim celu w ogóle istnieje taka możliwość. Przede wszystkim, ekran laptopa możemy zastosować jako kolejny wyświetlacz. Najczęściej jako ekran podłączony do konsoli wykorzystujemy telewizor. Czasem może zdarzyć się, że nie możemy go użyć na skutek awarii lub wolimy spędzić sesję grania w samotności, a nie przed ogólnie dostępnym telewizorem. Wtedy idealnym rozwiązaniem może być właśnie wykorzystanie laptopa jako dodatkowego, przenośnego wyświetlacza.

Kable HDMI w naszej ofercie:

Jakie sposoby istnieją?

Jak podłączyć PS5 do laptopa? Właściwie tak samo, jak PlayStation 4 – sposoby są wręcz identyczne. Techniki łączenia przedstawimy na przykładzie starszej wersji, gdyż jest zdecydowanie bardziej popularna, a różnice między wersjami są niezauważalne. Najczęściej używanymi i najłatwiejszymi w przygotowaniu oraz użytkowaniu technikami, są podłączenie z użyciem HDMI oraz przez specjalny system od Sony – Remote Play. Niestety, żadna z nich nie jest idealnym rozwiązaniem i stawia pewne wymagania. Oba sposoby i szczegóły ich dotyczące, poznasz już za chwilę. Odpowiedzmy więc sobie na najważniejsze pytanie – jak podłączyć PS4 do laptopa?

HDMI – czy to ma prawo zadziałać?

Jednym z rozwiązań, które najczęściej wykorzystywane jest przy przenoszeniu obrazu z jednego urządzenia na drugie, jest przesyłanie danych z użyciem kabla z końcówkami HDMI. Niestety, jakkolwiek rozwiązanie to działa świetnie, gdy dane przesyłamy z komputera przenośnego na inne urządzenie, tak w drugą stronę ten sposób nie zawsze zadziała. Zdecydowana większość laptopów, jeżeli w ogóle posiada możliwość bezpośredniego połączenia sposobem HDMI, zazwyczaj wyposażona jest w WYJŚCIA HDMI, a nie WEJŚCIA.


Co to oznacza? Jak sama nazwa wskazuje, laptop posiadający wyjście HDMI, może tylko wysyłać dane do innego urządzenia, które posiada wejście. Obrazując prościej – wyobrazić sobie można budynek, w którym są dwie pary drzwi: jedne, które pozwalają tylko wychodzić, drugie wchodzić. Większość laptopów posiada wyłącznie „drzwi do wychodzenia”. Przez to, nie da się przesłać obrazu z konsoli do wyświetlacza laptopa. Oczywiście problem znika, gdy laptop wyposażony jest w uniwersalny port HDMI – wystarczy podłączyć kabel i ewentualnie zainstalować lub zaktualizować odpowiednie sterowniki.


Czy jeżeli więc Twój laptop nie posiada wejścia HDMI, możesz pożegnać się z pomysłem połączenia komputera przenośnego z PlayStation 4 lub 5 za pomocą kabla HDMI? Okazuje się, że nie! Jedyne, co wystarczy zrobić, to zakupić specjalny konwerter sygnału. Tak zwany grabber HDMI, wystarczy podłączyć do laptopa, a do niego kabel HDMI połączony z konsolą. Grabber sam przemieni sygnał tak, że wyświetlacz komputera będzie działał jak zwyczajny monitor lub telewizor. Przed zakupem urządzenia, warto jednak dokładnie zapoznać się ze specyfikacją grabbera, gdyż może okazać się, że nie będzie on dostoswany do sygnału konsoli.


Jakie są zalety rozwiązania z wykorzystaniem HDMI nad drugim, o którym już zaraz pomówimy w szczegółach? Przesyłanie danych „fizycznie”, czyli za pomocą kabla, a nie Internetu, jest narażone na zdecydowanie mniejsze straty. Jeżeli konsola i laptop nie są podłączone do źródła szybkiego Internetu (np. światłowód, mocne Wi-Fi, czy kabel Ethernet), może okazać się, że wyświetlany na komputerze przenośnym obraz będzie tracił swoją płynność (tak zwane „klatkowanie”). Problemu tego nie doświadczymy, używając kabla HDMI wraz z ewentualnym grabberem.

Remote Play – rozwiązanie bez kabla

Drugim rozwiązaniem, które zalecane jest przez firmę Sony, czyli producenta konsol PlayStation, jest połączenie urządzenia do grania z laptopem, za pomocą specjalnej aplikacji Remote Play. W wolnym tłumaczeniu, nazwa programu to „Zdalna gra”, czyli właśnie to, co większość z nas chce osiągnąć. Na czym w skrócie polega działanie aplikacji? Po zainstalowaniu i konfiguracji programu na komputerze, możesz połączyć się ze swoją konsolą, bez potrzeby używania dodatkowych kabli (poza kablem od kontrolera, ale o tym pomówimy później). Teraz już nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyś grał w swoje ulubione gry z PlayStation na laptopie (w tym tytuły wyłączne!). Jak podłączyć PS4 do laptopa z pomocą PlayStation remote?


Zanim przejdziemy do konkretnej procedury, musisz zastanowić się, czy Twój laptop spełnia podstawowe wymagania, bez których usługa może nie zadziałać lub działać niepoprawnie. Przede wszystkim, system operacyjny – wymagany jest tutaj Windows 10 lub 11 (zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej). Rekomendowany procesor, to Intel Core siódmej generacji lub nowszy. Wymagania dotyczące pamięci masowej są wyjątkowo niskie – minimum 100 MB. Pamięć RAM również nie musi być bardzo mocna – tu tylko 2 GB lub więcej. W końcu to konsola będzie obsługiwała grę. Komputer przenośny posłuży tylko do obsługi aplikacji. Rozdzielczość ekranu to 1024x768 lub wyższa. Oczywiście, wymagana jest również karta dźwiękowa. Jeżeli nie jesteś w stanie określić, czy Twój laptop spełnia te wymagania, nie przejmuj się. Są one na tyle niskie, że z łatwością spełni je nawet starsze urządzenie.


Czego jeszcze potrzebujesz, by aplikacja działała poprawnie? Oczywiście konsoli wraz z kontrolerem. Przyda się również kabel do kontrolera, którego używasz do ładowania go. Czynnikiem, który może najbardziej przeszkodzić w poprawnym działaniu aplikacji, jest szybkość Internetu. Ponieważ dane przesyłane są „na żywo” bez pomocy kabla, słaby Internet może negatywnie wpływać na jakość streamingu.


Aby korzystać z aplikacji PS Remote Play zarówno na PS4, jak i PS5, musisz najpierw pobrać ją z oficjalnej strony PlayStation. Po zaakceptowaniu wszelkich wymaganych zgód, uruchom proces instalacji i podążaj za wytycznymi, pojawiającymi się na ekranie. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich sterowników, aplikacja zapyta się, czy chcesz je pobrać – zgódź się.


Teraz przejdziemy do działań, które należy podjąć na samej konsoli. Jeżeli system Twojego urządzenia nie jest zaktualizowany, pobierz najnowszą aktualizację. Następnie przejdź do Ustawień, a dalej do zakładki System. Tam odnajdziesz funkcję Remote Play. Wybierz ją i odszukaj opcję Włącz usługę Remote Play.


Jeżeli będziesz chciał zagrać w grę na laptopie, wystarczy że uruchomisz konsolę lub wprowadzisz ją w stan spoczynku (przy drugiej opcji musisz zezwolić aplikacji Remote Play na działanie w tym trybie). Podłącz kontroler z pomocą kabla USB do laptopa, a następnie uruchom na komputerze wcześniej zainstalowaną aplikację. Wpisz się do swojego konta PlayStation Network, a następnie wybierz konsolę, z którą chcesz się połączyć. Po chwili urządzenia same się sparują, a Tobie zostanie tylko cieszyć się rozgrywką na najwyższym poziomie!

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756