Zdaniem eksperta
Twój komputer wyraźnie zwolnił? Nie zawsze oznacza to potrzebę wymiany sprzętu na nowy. W poniższym poradniku wyjaśniamy, jak przyspieszyć stary laptop minimalnym nakładem finansowym lub tylko za pomocą prostych trików. Zachęcamy do lektury!
Co się dzieje, kiedy Twój laptop zwalnia?
Problemy z wolną pracą laptopa mogą pojawić się z kilku powodów. Pierwszym może być po prostu wieloletnia eksploatacja i słaba bateria. Kilkuletni laptop może już nie odpowiadać na zapotrzebowanie parametrów, którego wymagają aktualizacje posiadanego oprogramowania. Czas mija, a wraz z nim aplikacje oferują coraz więcej możliwości. To jednak wiąże się z większym zapotrzebowaniem wydajności, która swoje źródło powinna mieć w podzespołach komputera. To jednak skrajne przypadki i dotyczą starszych urządzeń. W wielu sytuacjach można wskrzesić laptopa i dać mu nowe życie. Warunkiem jest wykonanie kilku kroków, które wyjaśniamy poniżej. Co więcej, większość z nich możesz wykonać samodzielnie i to bez potrzeby inwestowania nawet najmniejszej sumy pieniędzy. Niektóre rozwiązania będą wymagały zakupu nowych podzespołów, ale to nadal wydatek o wiele mniejszy niż zakup nowego notebooka. Czas na mały instruktaż jak przyspieszyć stary laptop!
Jak przyspieszyć stary laptop dzięki optymalizacji systemu operacyjnego?
Nawet jeśli nie korzystasz z żadnego programu, Twój komputer może być mocno obciążony przez system operacyjny lub aplikacje pracujące w tle. Jest kilka trików i narzędzi, które pozwalają odciążyć laptopa.
Przede wszystkim, warto pozbyć się wszystkich niepotrzebnych plików, także tych tymczasowych. Są one najczęściej nieużywane, a przez kilka miesięcy może nagromadzić się ich łącznie nawet kilka gigabajtów. Czyszczenie systemu operacyjnego potrafi uwolnić zajęty dysk, który zacznie pracować o wiele szybciej. Ręczne usuwanie niepotrzebnych danych byłoby pracą syzyfową. Całe szczęście, dostępnych jest wiele aplikacji, które ułatwiają to zadanie. Sam możesz wyselekcjonować, którego rodzaju informacji chcesz pozbyć się na dobre. Taka aplikacja może usunąć między innymi dane przeglądarki internetowej, pozostałości po odinstalowanych grach, a także pliki tymczasowe systemu operacyjnego. Proces usuwania zajmuje przeważnie maksymalnie kilkanaście sekund, w zależności od ilości danych. Możliwe jest również usuwanie wpisów rejestrowych, które gromadzą się w pamięci komputera.
Warto także samodzielnie przejrzeć zasoby zainstalowane na Twoim laptopie. Jeśli nie korzystasz z jakiegoś programu od dłuższego czasu, usuń go. Zwolnisz w ten sposób miejsce na dysku, jednocześnie umożliwiając jego szybszą pracę. Przydatnym narzędziem systemowym jest także defragmentacja. Jest ona możliwa tylko w przypadku dysków HDD. Zabieg ten polega na uporządkowaniu danych, łącząc je ze sobą i likwidując przerwy. W ten sposób napęd zyska na szybkości, gdyż głowica będzie o wiele mniej obciążona. Wraz z rozwojem podzespołów komputerowych, defragmentacja stała się mniej popularnym zabiegiem, choć w przypadku starszych laptopów – zdecydowanie warto ją wykonać.
Na szybkość pracy komputera wpływają także programy pracujące w tle, a także te uruchamiane wraz ze startem systemu. Jeśli chcesz sprawdzić, które z nich włączają się automatycznie, wywołaj Menadżera Zadań. Zrobisz to za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + Alt + Delete. Przejdź do zakładki „Uruchamianie”, aby zobaczyć listę programów aktywowanych wraz z systemem. Możesz wyłączyć niektóre z nich klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając właściwą komendę. Przy okazji sprawdź także aplikacje pracujące w tle. O części z nich możesz nawet nie pamiętać. Przejdź do zakładki „Procesy”. Znajdziesz tam listę wszystkich aktualnie pracujących programów. Sprawdzisz także, które z nich obciążają komputer najbardziej. Warto wziąć te informacje do serca i usunąć niepotrzebne aplikacje lub ograniczyć ich aktywność.
Jeśli laptop jest naprawdę wolny i masz problem z pracą, możesz także zdecydować się na wyłączenie aktualizacji systemowych. Choć tego nie rekomendujemy, taki zabieg potrafi znacząco przyspieszyć pracę komputera.
Wolna praca = wysoka temperatura
Na wydajność laptopa bardzo duży wpływ może mieć również wysoka temperatura podzespołów. Konstrukcja każdego notebooka jest bardzo skomplikowana i wymaga „upchania” wielu podzespołów w kompaktowej obudowie. Z tego powodu układ chłodzenia ma bardzo dużo pracy. Chłodzenie zazwyczaj opiera się na pracy wentylatora oraz odpowiednio zaprojektowanych radiatorów, których rolą jest odprowadzanie nadmiaru ciepła. Obudowa laptopa jest także naszpikowana otworami wentylacyjnymi, które umożliwiają wydawalnie ciepłego powietrza na zewnątrz. Niestety, czasami luki te są zapychane przez kurz. Warto mieć to na uwadze i co jakiś czas sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych. Można je czyścić np. igłą, ale w taki sposób, aby nie wpychać kurzu do środka obudowy. Miałoby to odwrotny skutek do założonego i na pewno nie pomogłoby rozwiązać problemu nagrzewania się sprzętu.
Z powodu konieczności zapewniania drożności otworów wentylacyjnych musisz zwrócić także uwagę na miejsce, w którym kładziesz laptopa. Jeśli korzystasz z komputera na łóżku i jest on położony np. na kołdrze, materiał może wypełniać szczelnie kanały służące odprowadzaniu powietrza. Przez to temperatura rośnie, a wydajność laptopa spada. Jeśli chcesz zapewnić komputerowi naprawdę dobre warunki, pomyśl o zakupie podstawki chłodzącej. Akcesoria te wyposażone są w dodatkowy wentylator oraz są zaprojektowane tak, aby wspomagać wentylację. Warto korzystać z podstawki chłodzącej w przypadku pracy stacjonarnej lub relaksu w łóżku właśnie. Możesz również zdecydować się na czyszczenie wnętrza obudowy laptopa, ale to wymaga już pewnych umiejętności technicznych. Używaj do tego sprężonego powietrza, a jeśli masz obawy – wyślij komputer do serwisu. Przy okazji, możesz również zlecić nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej.
Pamięć RAM w laptopie – sposób na przyspieszenie pracy
Pamięć RAM to jeden z elementów, który ma duży wpływ na szybkość pracy komputera. W przypadku laptopów należy także do nielicznych podzespołów, które można wymienić lub rozbudować. Oczywiście jeśli są ku temu możliwości. Wiele laptopów umożliwia montaż kolejnego modułu (potocznie: „kości”) RAM, dzięki czemu komputer może znacznie przyspieszyć. Podwojenie ilości pamięci gwarantuje o wiele większy komfort użytkowy.
Nowoczesne laptopy mają wbudowane nawet 32 gigabajty RAM. Kilkanaście lat temu, to 1 GB robił duże wrażenie, a obecnie takie moduły nie są nawet sprzedawane. Jeśli planujesz rozbudowę pamięci, musisz pamiętać o wybraniu właściwego typu modułu. Obecnie najnowszym i najpopularniejszym standardem jest DDR4. Pamięć ta charakteryzuje się wyższą częstotliwością taktowania, a także niższym napięciem wymaganym do stabilnej pracy.
Wolna praca laptopa? Rozwiązaniem jest także wymiana dysku
Starsze dyski w standardzie HDD są głośniejsze, wolniejsze i narażone na uszkodzenia w związku z ruchomymi elementami. Alternatywą są napędy SSD, które wydajnością biją poprzedników na głowę. Jeśli Twój laptop posiada dysk HDD, możesz pomyśleć o jego zmianie. Niestety, nie zawsze będzie to możliwe ze względów konstrukcyjnych, lecz warto zapytać o tę możliwość fachowca. Odmienność wydajności dysków HDD i SSD jest widoczna już podczas uruchamiania systemu. Różnica w czasie może być nawet dwukrotna na korzyść tych drugich. Szybkość pracy dotyczy także kopiowania, zapisywania, odczytywania plików oraz pracy na innym oprogramowaniu.
Dyski SSD są zazwyczaj mniej pojemne, choć nie brakuje już modeli mieszczących nawet dwa terabajty danych. Wybór właściwej pojemności jest kluczowy, aby nie zabrakło Ci w przyszłości miejsca na ważne pliki. Jeśli nie przechowujesz wielu filmów czy zdjęć w dużej rozdzielczości, wystarczy Ci nawet 256 gigabajtów. Wymiana dysku na SSD to świetne rozwiązanie w przypadku każdego rodzaju komputera – zarówno stacjonarnego, jak i laptopa. Zmianę możesz wykonać samodzielnie, choć jeśli boisz się utraty danych, zleć usługę lokalnemu serwisowi. Przy okazji możesz poprosić o sprawdzenie stanu innych podzespołów. To dobry moment również na wykonanie czyszczenia, o którym pisaliśmy wcześniej.
Jak przyspieszyć stary laptop? Kilka słów podsumowania
Jak sam widzisz, sposobów na przyspieszenie pracy laptopa jest całkiem sporo. Niektóre z nich nie wymagają nawet doświadczenia i fachowej wiedzy. Każda z metod pozwoli przedłużyć życie laptopowi, a Tobie cieszyć się jego szybszą pracą. Jeśli planujesz wymianę urządzenia na nowe, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego. W ofercie znajdziesz kilkaset modeli laptopów, które dedykowane są różnemu rodzajowi wykorzystywania. Mamy coś dla graczy, a także dla osób pracujących w biurze. Nie powstrzymuj się także od zadawania pytań naszym specjalistom. Pomogą w wyborze nowego sprzętu, a także doradzą, co jeszcze możesz zrobić ze starym laptopem.