Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić podkładkę pod myszkę?

 2023-05-01 

Podkładki pod myszkę nie są obecnie tak bardzo popularne jak dawniej, bo nowoczesne myszki znacznie lepiej radzą sobie na różnego typu powierzchniach. Jeśli jednak decydujemy się na korzystanie z podkładki, to powinniśmy dbać o jej czystość. Jak wyczyścić podkładkę pod myszkę i dlaczego właściwie warto to robić regularnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Relikt przeszłości czy przydatny gadżet, czyli dlaczego warto mieć podkładkę pod myszkę

Zanim przejdziemy do właściwej części poradnika, odpowiedzmy sobie na pytanie, które wielu użytkowników komputerów często sobie stawia. Mianowicie czy w dobie zaawansowanych myszek podkładka jest nam w ogóle potrzebna? Odpowiedź nie jest oczywista, bo wiele zależy od tego, jaką mamy myszkę i w jaki sposób z niej korzystamy. Jednak nawet jeśli w większości przypadków podkładka nie jest niezbędna, to jest bardzo przydatna zarówno z praktycznych, jak i estetycznych względów. Ale nie tylko.


Przede wszystkim podkładka zapewni Ci najlepsze warunki do pracy z myszką, bo jej powierzchnia odznacza się optymalną gładkością, po której myszka łatwo się przesuwa i na której wszelkie sensory działają poprawnie. To ważne, bo niekiedy zdaje nam się, że nowoczesne myszki, skoro działają na każdej niemal powierzchni, to podkładek nie wymagają. Tymczasem właśnie te najbardziej zaawansowane, którymi posługują się na przykład graficy komputerowi oraz inne osoby, potrzebujące dużej precyzji, najlepiej działają właśnie na odpowiednich podkładkach. Bez nich po prostu nie osiągną pełni swoich możliwości.


Jeśli nie jesteś grafikiem komputerowym, rysownikiem, albo gamerem, który oczekuje precyzji, to być może przemówi do Ciebie argument dotyczący trwałości Twojej myszki. Jak pewnie wiesz, każda myszka, żeby dobrze się przesuwać po powierzchni, musi mieć specjalne elementy, które określa się mianem ślizgaczy. Mogą one mieć rożną formę – często są to cztery owalne punkciki, jakby naklejone na mysz. Większość ślizgaczy jest wykonana z materiałów cechujących się przeciętną odpornością. Osoby, które regularnie używają myszy bez podkładki, szybko zauważą, że ślizgacze po prostu się starły, co nie pozostaje bez wpływu na jakoś użytkowania myszy. Jest to więc istotny argument, by używać myszy na podkładce, bo ta zapewni dobry poślizg i zagwarantuje sprawność „gryzonia” na dłużej.


Ostatnim z powodów, dla których warto używać podkładki, jest ochrona powierzchni biurka, stołu, blatu – i wszystkich innych powierzchni, po których przesuwasz swoją mysz. Choć pozornie zdaje Ci się, że urządzenie nie powoduje szczególnych uszkodzeń, to jednak regularne przesuwanie myszką szybko doprowadzi do zmatowienia powierzchni, czy wręcz powstania nieestetycznych zarysowań.

Podkładki pod myszkę w naszej ofercie:

Dlaczego trzeba myć podkładkę pod mysz?

Zanim dowiemy się, jak wyczyścić podkładkę pod myszkę i przejdziemy do sposobów czyszczenia, wyjaśnijmy krótko, dlaczego podkładki warto myć – nawet wtedy, kiedy wyglądają na czyste. Ta czystość może być pozorna, bowiem często korzystanie z myszki sprawia, że na podkładce gromadzą się bakterie. Rozlany napój, spadające kawałki jedzenia, niewidoczny gołym okiem naskórek albo pot – to wszystko, pozostając na podkładce – szczególnie jeśli jest ona wykonana ze skóry, pianek i tekstylnych powierzchni – stwarza świetne warunki do rozwoju różnych mikroorganizmów.


Tego, dlaczego warto czyścić podkładkę, jeśli wyraźnie tego ona wymaga, raczej nie trzeba tłumaczyć. To przecież nie tylko estetyka, ale też i higiena naszego miejsca pracy.

Jak umyć podkładkę pod mysz?

Wiemy już, że podkładkę warto mieć i nie jest ona niepotrzebnym gadżetem. Jednak, aby korzystanie z niej było komfortowe i efektywne, należy co jakiś czas ją czyścić. Wiele zależy od tego, jak często korzystasz z myszy, a zatem i podkładki. Niekiedy wymagać ona może prostych zabiegów, innym razem nieco intensywniejszego czyszczenia.


Warto nadmienić, że podkładki mogą się różnić materiałem wykonania, kształtem, twardością, wielkością czy gładkością powierzchni. Materiał, z którego podkładka jest wykonana, w dużym stopniu determinuje to, jak akcesorium to powinno być czyszczone. Wiele osób, czyszcząc podkładkę, od razu w całości wkłada ją do wody, intensywnie szoruje wierzchnią warstwę, a nawet odciska podkładkę. Niestety to może uszkadzać zarówno powierzchnię roboczą, po której przesuwa się mysz, jak też materiał antypoślizgowy. Z tego powodu, szczególnie jeśli korzystamy z droższych modeli podkładek pod mysz, na które producent daje nam gwarancję zapoznajmy się najpierw ze wskazówkami, dotyczącymi czyszczenia i konserwacji podkładki. Może nam to oszczędzić niepotrzebnego stresu, kiedy okaże się, że mysz nie działa nam tak, jak byśmy chcieli. Winą może być właśnie niewłaściwy sposób czyszczenia.


Osoby, które posługują się zaawansowanymi myszkami, często wybierają podkładki o solidnej powierzchni, wykonane z materiałów takich jak aluminium czy szkło. Jak wyczyścić podkładkę pod myszkę wykonaną z takich właśnie materiałów? Tu sprawa wydaje się banalnie prosta, bo takie podkładki są gładkie i do czyszczenia wystarczy nam ściereczka z mikrofibry i spray do czyszczenia. Po prostu kilkakrotnie spryskujemy podkładkę i lekko, kolistymi ruchami usuwamy wszelkie plamy, kleksy, czy przyklejoną treść, która przeszkadza nam w przesuwaniu myszy.


Do najpopularniejszych podkładek należą te wykonane z różnego typu tekstyliów, które często można po prostu wrzucić do pralki – co warto sprawdzić na zaleceniach producenta. Zwykle spód podkładki stanowi warstwa antypoślizgowa, na przykład wykonana z gumy, dlatego jeśli chcemy wyprać podkładkę w pralce, to koniecznie róbmy to w niskiej temperaturze.


Jeszcze innym typem są podkładki korkowe. Te z powodu materiału wykonania nie powinny być narażone na ściskanie i inne silniejsze manewry. Należy je delikatnie czyścić z zastosowaniem naturalnych środków, a po myciu zostawić do wyschnięcia.


Na koniec warto podkreślić, że w sklepach znaleźć można wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia podkładki pod mysz. Podczas konserwacji dobrze pamiętać też o tym, by raz na jakiś czas potraktować podkładkę preparatem bakteriobójczym, a te z materiałów sztucznych także płynem antyelektrostatycznym.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756