Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje myszek komputerowych – jakie są?

Data dodania: 01-05-2023

Jaką mysz komputerową powinieneś wybrać, by być w pełni usatysfakcjonowanym ze swojego wyboru? Prezentujemy przed Tobą najlepsze rodzaje myszki komputerowej, byś mógł podjąć najlepszą decyzję podczas Twojego zakupu. Jakie urządzenie jest najlepszym rozwiązaniem – myszka optyczna, laserowa, czy może klasyczna mechaniczna? Wszystkiego dowiesz się już za chwilę!

Rewolucja na przestrzeni lat

W dzisiejszych czasach trudno jest dostrzec wszystkie zmiany, znajdujące zastosowanie w rozwiązaniach, do których większość z nas ledwo co zdążyła się dostosować. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jest rewolucja w dziedzinie myszek komputerowych. Kiedyś byliśmy przyzwyczajeni do klasycznej myszy mechanicznej, dziś typy myszy komputerowej potrafią zaskakiwać swoimi rozwiązaniami technicznymi. Jakie urządzenia obsługujące komputer mają dziś znaczenie? W naszym sklepie odnajdziesz liczne rodzaje myszki komputerowej. Już za chwilę dowiesz się, jakie typy myszy komputerowej odgrywają znaczenie we współczesnym rynku oraz które z nich są warte Twojej uwagi. Czy warto postawić na mysz optyczną? A może urządzenia wykorzystujące technologię laserową są warte zweryfikowania? Obecnie istnieją trzy rodzaje myszki komputerowej i już za chwilę dowiesz się, które z nich będą rozwiązaniem idealnym dla Twoich potrzeb. Zastanowimy się również nad tym, na jakie cechy poszczególnych modeli powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem.

Mysz mechaniczna

Rozwiązaniem, które przez długi czas królowało na biurkach użytkowników komputerów, była mysz mechaniczna. Wielu z nas pamięta charakterystyczne urządzenia z kulką w środku. Przesuwając myszkę, kulka ocierała się o podłoże, tym samym obracając się. Właśnie w taki sposób urządzenie pobierało informacje o zmianie swojego położenia i przesyłało je do komputera z pomocą kabla USB. Prostota tego rozwiązania nie zagwarantowała jednak myszkom mechanicznym trwałego sukcesu i dość szybko zostały wyparte przez myszy optyczne i laserowe. Jaki wady posiadały te urządzenia? Przede wszystkim nie były zbytnio precyzyjne. Myszy optyczne i laserowe są w stanie wyczuć dużo mniejsze przesunięcie narzędzia, a także są zdecydowanie bardziej wrażliwe. Często drobne poruszenie myszki nie było wyczuwane, co mocno wpływało na skuteczność urządzenia. Innym problemem było utrzymanie czystości środka myszki. Gumowa kulka poruszająca się po różnych powierzchniach w łatwy sposób się brudziła. Co prawda wiele modeli wyposażonych było w specjalny system, dzięki któremu kulkę można było wyjąć i wyczyścić, a przy okazji usunąć różnego rodzaju zabrudzenia ze środka myszki. Mimo takiej możliwości, trudno porównać wygodę użytkowania tradycyjnych urządzeń z nowoczesnymi, które z założenia nie posiadają otwartego miejsca, które jest wrażliwe na zanieczyszczenie.

Mysz optyczna

Rewolucję w samym sposobie pobierania informacji o przemieszczeniu się urządzenia przyniosły myszy optyczne. Na czym polega ich praca? Myszki optyczne wysyłają specjalne światło, które odbija się od podłoża. Wracając z powrotem do urządzenia, wychwytywane są przez specjalne czujniki optyczne. Za wysyłanie światła odpowiadają specjalnie zaprojektowane diody LED – w związku z tym inną nazwą myszy optycznej jest mysz diodowa. Jakie są zalety i wady optycznego rodzaju omawianego narzędzia? Z pewnością na pierwszy plan wysuwa się cena urządzeń – w porównaniu do myszek laserowych, są bardzo atrakcyjne cenowo. Czy to, że myszki optyczne są tańsze, oznacza, że są dużo gorsze od laserowych? To zależy od tego, jak dobrej myszki potrzebujesz. Z myszy laserowych najbardziej skorzystają zaawansowani gracze i osoby na co dzień posługujące się skomplikowanymi programami komputerowymi – chociażby graficy, architekci czy montażyści filmów. Jeżeli jednak zamierzasz używać myszki jako zwykłego urządzenia do klasycznego użytkowania komputera, dobrej jakości mysz optyczna powinna być w pełni zadowalającym rozwiązaniem. Inną zaletą myszek optycznych jest szeroka możliwość zastosowania urządzenia na różnych powierzchniach. Tak naprawdę jedynym warunkiem, jakie stawia to urządzenie, to wymóg odbicia światła z powrotem do czujnika optycznego. W związku z tym z myszki możesz więc korzystać na prawie każdej powierzchni poza przezroczystym szkłem.

Mysz laserowa

Kolejnym, uważanym za najlepszy rodzaj myszki komputerowej, jest typ laserowy. Tak naprawdę, myszy laserowe nie są oddzielnym rodzajem urządzeń od tych optycznych, ale tylko ich inną wersją. Jednak, by użytkownikom łatwiej było rozróżniać między sobą sprzęty, przyjęło się wyróżnianie myszek laserowych jako innego rodzaju urządzeń. Czym więc różnią się między sobą myszki optyczne i laserowe? Naczelna różnica polega na rodzaju wiązek świetlnych wykorzystywanych do mierzenia prędkości, kierunku i odległości przesunięcia. Jak sama nazwa wskazuje, najbardziej rozwinięty rodzaj urządzeń wykorzystuje do tego wiązki laserowe, które wykonują swoją pracę lepiej niż klasyczne diody LED. Lasery powodują, iż narzędzia są bardziej wrażliwe, przez co ich rozdzielczość, inaczej znana jako DPI, może być dużo wyższa.


Co to jest DPI? DPI, czyli skrót od Dots Per Inch, to wskaźnik wrażliwości myszki. Wartość DPI wyrażana jest w plamkach, czyli najmniejszej jednostce wyświetlacza, które kursor może pokonać po poruszeniu myszki o jeden cal. Mówiąc prościej, im wyższa jest wartość DPI, tym większą odległość na wyświetlaczu pokona kursor przy poruszeniu różnych myszek o taką samą odległość. Ponieważ wiązki laserowe są bardziej precyzyjne od diod LED, myszki laserowe są też nieco droższe od optycznych. Jeżeli jednak oczekujesz od swojego urządzenia profesjonalnej pracy i przyjemnego użytkowania, być może warto zainwestować w myszkę laserową. Czułość myszki można często ustawiać, oczywiście w ramach możliwości danego modelu. Dzięki temu kupując urządzenie o wysokim DPI nie musisz bać się, że mysz za każdym razem będzie bardzo wrażliwa. Wartość obsługiwanych Dots Per Inch może być zmieniona w zależności od tego w jaką grę aktualnie grasz, jaki program obsługujesz czy kto używa komputera w danym momencie.

Inne kluczowe czynniki

Wiesz już jakie istnieją rodzaje myszy komputerowych oraz jakie są ich poszczególne zalety i wady. Jednak wybór odpowiedniej myszy nie kończy się tylko na doborze odpowiedniego rodzaju pobierania danych o przemieszczeniu się urządzenia. W przypadku myszek komputerowych jedną z bardziej istotnych cech jest sposób zasilania i przesyłania danych przez mysz. Tradycyjnym rozwiązaniem jest podłączenie narzędzia z pomocą kabla USB. Rozwój technologiczny pozwolił jednak na to, by wykonywać podobne zadania przy użyciu systemu Bluetooth lub Wi-Fi. Jakie są argumenty za i przeciw poszczególnym rozwiązaniom? Największą zaletą myszy przewodowych jest stałość przesyłania danych. Podczas używania systemów łączności bezprzewodowej, narażamy się na większe opóźnienia przesyłania informacji, a także ryzyko nagłego rozłączenia się urządzeń. Współczesne myszki bezprzewodowe są jednak dużo bardziej zaawansowanymi urządzeniami niż przed kilkoma laty. Z tego powodu straty podczas przesyłania są znacznie mniejsze niż kiedyś, a problemy z nieoczekiwanym rozłączaniem się urządzeń występują znacznie rzadziej. Oczywiście, używanie myszek przewodowych lub bezprzewodowych nie ogranicza się tylko do tempa, jakości i trwałości przesyłania informacji z jednego urządzenia do drugiego. Wyraźną różnicą, ważącą na decyzji o zakupie myszki, wymagającą użycia kabla USB lub nie jest sam przewód. Kabel posiada dwie funkcje – przesyłanie informacji o zmianie położenia myszy a także zasilanie jej.

Pozbawiając mysz kabla, nie tylko musimy znaleźć nowy sposób przysłania danych, ale też dostarczania energii. O różnicach w szybkości i jakości wymiany danych już wiesz – jak zatem wygląda problem zasilania? Myszy bezprzewodowe najczęściej zasilane są przez baterie, które w zaskakujący sposób wytrzymają naprawdę długo bez potrzeby wymiany – dzięki temu problem zasilania myszy bezprzewodowych staje się pomijalny.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756