Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wygląda układ klawiatury?

  2023-05-01

Klawiatura jest jednym z podstawowych narzędzi do komunikacji z komputerem. Bez znajomości jej obsługi nie będziemy mogli sprawnie poruszać się w systemie operacyjnym, nie wspominając nawet o poprawnym uruchomieniu naszego komputera. Na szczęście nie jest to zadanie trudne i większość osób już w szkole została zaznajomiona, czym jest układ klawiatury. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że występuje kilka jej rodzajów.

Geneza klawiatury

Klawiatura stosowana w dzisiejszych komputerach jest niczym innym, jak rozwinięciem pomysłu zastosowanego pierwszy raz w maszynach do pisania. Powstała ona w 1868, a jej twórcą był Christopher Latham Sholes. Jego wynalazek w niedługim czasie przyciągnął zainteresowanie firmy Remington, która od 1877 roku rozpoczęła masową produkcję maszyn do pisania. Wynalazek Sholesa nie był jednak idealny i podobnie jak w przypadku innych prototypów, musiał przejść znaczne modyfikacje, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby swoich użytkowników. Sholes popełnił już na samym początku jeden, ale za to bardzo poważny błąd, którego naprawa wymagała niemal całkowitego przerobienia mechanizmu stosowanego w klawiaturze maszyny do pisania. Sholes zastosował w niej układ klawiatury od A do Z, czyli alfabetyczny, bo takie było jego pierwsze odczucie na temat tego, w jaki sposób rozstawić poszczególne przyciski. Trzeba przyznać, że było to całkiem naturalne podejście i nikt nie wpadłby od razu, że przyniesie to tylko same kłopoty. Pisanie na takim układzie klawiatury powodowało jej zacinanie.


Nikt dokładnie nie wie, jak było naprawdę, dlatego inna teoria twierdzi, że Sholes od początku wybrał układ klawiatury QWERTY, ponieważ zmusiła go do tego technologia maszynowa używana w tamtych czasach. Niezależnie od tego, gdzie leży prawda o powstaniu układu klawiatury, z której korzystamy w dzisiejszych czasach, ważne jest to, że układ ten jest najbardziej wydajny. Istnieją różne wariacje i rodzaje klawiatur, ale różnią się one od siebie w bardzo nieznaczny sposób.

Klawiatury w naszej ofercie:

Rodzaje układów klawiatury

Układ klawiatury zwany QWERTY jest najbardziej rozpowszechnionym obecnie na świecie. Korzystamy z niego w naszym kraju i w zasadzie każdy użytkownik komputera jest z nim zaznajomiony od najmłodszych lat. Dlatego też obsługa tego rodzaju klawiatury przychodzi nam w sposób naturalny, a dla wielu wręcz mechaniczny. Jej nazwa pochodzi od pierwszych sześciu liter znajdujących się w najwyższym rzędzie od lewej strony, ale jej fachowe określenie to klawiatura programisty. Posiada ona zaprogramowane skróty klawiszowe przypisane dla naszego języka, pozwalając na używanie znaków specjalnych diakrytycznych w literach: ż, ź, ć, ą itd. Nasi sąsiedzi za zachodnią granicą używają nieco odmiennej wersji, która nazywa się klawiatura QWERTZ. Można ja spotkać we wszystkich krajach używających języka germańskiego, czyli w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Najważniejszymi różnicami są zamienione miejscami klawisze z i y oraz zaprogramowane inne znaki specjalne, typowe dla tego języka. Warto jednak pamiętać, że to klawiatura QWERTZ była pierwsza i nasza rodzima wersja, czyli QWERTY powstała na jej podstawie.


Układ klawiatury AZERTY można natomiast spotkać w krajach frankońskich, czyli między innymi we Francji. Główną różnicą jest zamiana miejscami klawiszy Q na A, ale także znaku ; z M, a także zaprogramowanie właściwych dla tego języka znaków specjalnych. W przypadku wszystkich wspomnianych wyżej układów klawiatury, aby użyć znaków specjalnych, konieczne jest naciśnięcie klawisza dodatkowego, którym jest SHIFT lub ALT. Na rynku znajdziemy również klawiaturę Dvoraka, która została opracowana w latach 30 ubiegłego wieku. Jej układ różni się w sposób diametralny od wcześniej wspomnianych klawiatur, dlatego, że z założenia miała to być klawiatura, która w maksymalny sposób uprości jej używanie. Litery podzielono na te, które najczęściej są używane w pisaniu i te najrzadziej. Pierwsze umieszczono w górnych rzędach, a drugie w dolnych. W praktyce znacząco ułatwiło to pisanie, ale niestety klawiatura Dvoraka nigdy nie dotarła do szerszego grona odbiorców.

Zmiana układu klawiatury

W czasach wszechobecnych komputerów wiele osób zadaje sobie pytanie jak zmienić układ klawiatury i czy jest to w ogóle możliwe? Wbrew pozorom przełączenie ustawień z klawiatury QWERTY np. na QWERTZ w komputerze zajmuje tylko chwilę, a użytkownikowi daje możliwość korzystania z wybranego układu bez konieczności wymiany całej klawiatury w rozumieniu urządzenia peryferyjnego. W systemie Windows 10 najpierw należy dodać pożądany język do układów klawiatury. W ustawieniach odnajdujemy zakładkę Czas i Język, a następnie po lewej stronie wybieramy Region i Język. Wybieramy opcję Dodawanie Języka i na liście odszukujemy interesującą nas pozycję. Po dodaniu języka do układu klawiatury w prawym dolnym rogu klikamy na ikonę ze skrótem nazwy aktualnie używanego języka, w tym przypadku powinno to być PL. Naszym oczom ukazują się wszystkie dostępne aktualnie układy klawiatur.

Klawiatury w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756