Zdaniem eksperta
Większość myszek komputerowych, które obecne są na rynku, świetnie sprawdza się z podkładką, jak i bez niej. Z tego powodu wielu użytkowników wręcz z podkładki rezygnuje – szczególnie jeśli korzystają z laptopa i obsługują go nie tylko przy stole, ale i w miejscach, w których ułożenie podkładki może być kłopotliwe. Czy rzeczywiście warto rezygnować w podkładki? Zdecydowanie nie, bo korzystanie z tego akcesorium, niesie za sobą wiele korzyści: sprawia, że sprzęt pracuje precyzyjniej i wydajniej, zabezpiecza blat stołu czy biurka przed porysowaniem, a także przedłuża sprawność myszy. To wszystko zapewnia dobra podkładka pod mysz.
Co jeszcze i dlaczego podkładka powinna być niezbędnym dodatkiem do naszego komputera, czy laptopa? Tego dowiesz się z niniejszego poradnika. Sprawdź i dowiedz się, jaka podkładka pod mysz będzie dla Ciebie najlepsza.
Dawniej, kiedy dominowały myszy kulkowe, korzystanie z podkładki było konieczne ze względu na wymagania takiej myszy. Z czasem, kiedy pojawiły się myszy optyczne, wielu użytkowników potraktowało tę „rewolucję” jako szansę na pozbycie się podkładki i korzystanie z myszki niemal na dowolnej powierzchni. Ta zmiana szła też w parze z unowocześnianiem sprzętów, przez co z laptopem zaczęliśmy pracować wszędzie tam, gdzie chcieliśmy. Mimo wszystko, trudno sobie wyobrazić pracę czy korzystanie z komputera do nauki, gdzie indziej niż przy biurku czy stole. Podobnie rozrywkę – czyli granie. Dlaczego właśnie w przypadku osób pracujących przy komputerze, uczniów oraz oczywiście graczy, podkładka staje się akcesorium przydatnym – jeśli nawet nieodzownym? Zatem jaka podkładka pod mysz będzie najlepsza?
Zacznijmy jednak od tego, co daje podkładka pod mysz. Na początek omówimy, sposób działania tego akcesorium. Na podkładce myszka łatwiej się przesuwa. Mniejsze tarcie sprawia, że ślizgacze zużywają się wolniej, przez co urządzenie dłużej zachowuje swoją efektywność. Co więcej, choć często nie widzimy tego na pierwszy rzut oka, blat stołu czy biurka, zwykle nie jest idealnie równy. Te drobne nierówności sprawiają, że mysz może mieć problemy z detekcją ruchu. Ponieważ ruch kursora na ekranie jest odzwierciedleniem ruchu odczytanego przez sensor na spodzie myszy, to wszelkie nierówności prowadzą do błędów w obliczeniach, a ruch kursora nie jest precyzyjny. Wiele osób, które wspominają jeszcze czasy myszek kulowych, pamięta z pewnością te momenty, kiedy nagle kursor odskoczył na ekranie w niespodziewane miejsce. Na szczęście z myszami optycznymi czy laserowymi, zjawisko to nie jest aż tak drastyczne, ale o ile w przypadku osób, które nie potrzebują wielkiej precyzji, nie ma dużego znaczenia, o tyle już gracze czy projektanci, z tego typu niedoskonałościami mieliby kłopot.
Aby kolejny raz nie powtarzać oczywistego aspektu ochrony blatu przed zarysowaniami oraz czystości stołu i ślizgaczy myszy, wspomnijmy jeszcze o aspekcie zdrowotnym, z którego wciąż tak niewiele osób zdaje sobie sprawę. Im łatwiej mysz przesuwa się po powierzchni, tym mniejszą pracę wykonuje nasz nadgarstek. W związku z faktem, że przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu, coraz więcej osób zauważa problemy w obrębie nadgarstków. Warto mieć to na uwadze i zapewnić sobie możliwie jak największy komfort obsługi myszy.
No dobrze, ale skoro podkładka pod mysz jest ważna, by m.in. precyzyjnie przesuwać kursorem po obszarze ekranu komputera, to do czego w takim razie służy podkładka pod klawiaturę? Jej główne zadania związane są z troską o czystość i estetykę blatu, ale również poprawą przyczepność klawiatury, co ma znaczenie przy szczególnie pasjonujących rozgrywkach, kiedy to użytkownik jest skoncentrowany na grze. Taka podkładka pod klawiaturę i mysz jest także pewnym spójnym obszarem, który daje komfort pracy przy komputerze i służy poprawie wyglądu stanowiska przy biurku. W zależności od charakteru, podkładka może dodać miejscu pewnego ciepła, ale być także niezwykle efektownym gadżetem, który dzięki kolorowemu podświetleniu, zapewni drapieżne warunki podczas gamingowego seansu.
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: zdecydowanie warto, zarówno ze względu na komfort i precyzję użytkowania sprzętów oraz ich dłuższą żywotność, jak i ochronę blatu stołu, czy biurka. Wiele osób zamiast klasycznej podkładki pod mysz może zdecydować się na podkładkę pod mysz i klawiaturę, dzięki czemu stanowisko pracy nabierze unikalnego charakteru, stworzy komfortowe warunki do nauki, a także emocjonującej rozgrywki.
W ofercie Mad Dog mamy bardzo duży wybór podkładek pod mysz oraz mysz i klawiaturę. Jaka podkładka pod mysz będzie dla Ciebie idealna? Sprawdź nasze propozycje.
Podkładka Mad Dog GMPR502 ma wymiary 250 x 350 mm oraz grubość 3 mm. Jest to model z tkaniny, od spodu pokryty warstwą gumy, która dokładnie przylega do powierzchni i nie przesuwa się. Sprawdzi się jako podkładka pod mysz laserową lub optyczną, zapewniając dużą powierzchnię roboczą lub jako wygodna podkładka pod klawiaturę. Materiał jest wytrzymały i odporny na zachlapania. Tym, co w podkładce spodoba się szczególnie graczom, jest efektywne podświetlenie RGB. Wystarczy podłączyć podkładkę do komputera za pomocą USB, by cieszyć się rewelacyjnymi efektami wizualnymi.
Podkładka Mad Dog GMPR702 RGB XXL to coś dla użytkowników, którzy szukają dużej podkładki, która jednocześnie stanie się polem dla ustawienia klawiatury oraz operowania myszą. Ma ona wymiary 400 x 800 mm, dzięki czemu zapewni dostatecznie wiele miejsca na Twój sprzęt. Wykonana jest z tkaniny pokrytej gumowym spodem, który świetnie trzyma się podłoża. Jej grubość wynosi 4 mm. To kolejny model z atrakcyjnym podświetleniem RGB.
W serii podkładek dla graczy Mad Dog, znajduje się także model GMP701 XXL. Jest to wytrzymała, wodoodporna podkładka z tkaniny z gumowym spodem, charakteryzująca się wymiarami 400 x 900 mm. To bardzo duża przestrzeń dla myszy i klawiatury. Wysokiej klasy podłoże, zapewnia płynność i doskonałą detekcję. Dzięki atrakcyjnemu podświetleniu RGB, nada ona rozgrywce drapieżnego charakteru i pozwoli jak najbardziej wczuć się w akcję.
Podkładka GMP 301L to klasyczna podkładka pod myszkę, cechująca się powierzchnią roboczą o wymiarach 270 x 320 mm i grubości zaledwie 2 mm. Jej zaletą jest praktyczne obszycie na brzegach, dzięki któremu operowanie ręką na krawędzi jest wygodniejsze, a sama podkładka nabiera atrakcyjniejszego wyglądu. Tkanina zapewnia płynny ślizg myszy, a gumowany podkład sprawia, że podkładka pozostaje na swoim miejscu.